Судове рішення #2289178
1/21-08


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


05.06.2008                                                                                   Справа № 1/21-08  

 Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Мороз В.Ф.  (доповідач),    

суддів: Логвиненко А.О., Стрелець Т.Г.

при секретарі: Ревкова Г.О.


за участю представників сторін:

від позивача: не з’явився

від відповідача: Шаніна І.В., дов. від 03.01.07 р.


розглянувши апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2008 р. у справі № 1/21-08


за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі - відділення) 

до  відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг

про стягнення 6959грн. 51коп.



ВСТАНОВИВ:

           

Рішенням  господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2008 р. (суддя Рудь І.А.) відмовлено в задоволенні позову про стягнення 6959грн. 51коп., що складають суму перерахунку страхових виплат, виплачену Остапенко О.С. Рішення мотивовано наявністю між сторонами  відносин із загальнообов’язкового державного соціального страхування, яке не передбачає обов’язку роботодавця  як страхувальника відшкодовувати  відділенню здійснені страхові виплати.

Не погодившись з рішенням, скаржник в апеляційній скарзі вказує на порушення місцевим судом норм матеріального права та просить задовольнити позов. Скарга мотивована  необхідністю  відшкодування на підставі  положень цивільного законодавства  відповідачем у порядку регресу  витрат відділення, пов’язаних з перерахунком  страхових виплат  застрахованій особі.

Відповідач проти скарги заперечив та просить відмовити в її задоволенні, а рішення господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін як винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Учасників судового процесу належним чином повідомлено про розгляд справи, про що свідчать поштові повідомлення.


Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 03.08.05 р. з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області на користь Остапенко Олега Савельєвича було стягнено 6 959 грн. 51 коп. в рахунок не нарахованих та не виплачених сум втраченого заробітку. Судом було встановлено, що потерпілий отримав професійне захворювання, працюючи на відкритому акціонерному товаристві "Криворізький залізорудний комбінат". Позивач у даній справі виконав зазначене вище рішення, сплативши потерпілому присуджену грошову суму.

Згідно з ч.1 ст. 9 Закону України "Про охорону праці" відшкодування шкоди,  заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон).

Відповідно до  частини першої ст. 21 Закону у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні. Усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених ст.ст. 21 та 22 цього Закону, проводяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду (ст. 25 Закону).

З метою виконання зазначеного обов'язку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідно до     ч. 1 ст. 46 Закону провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Одним із джерел фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків  на виробництві та професійних захворювань України є внески роботодавців ( ч.2 ст. 46 Закону).

Відповідно до ч.3 ст. 46 Закону кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України, а спрямовуються для відшкодування шкоди застрахованим особам та членам їх сімей, тобто державі не заподіюється шкода, оскільки страхові виплати здійснюються Фондом за рахунок роботодавців.

Розмір страхового внеску для кожного підприємства обчислюється Фондом у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати.  

Визначаючи розмір страхового внеску Фонд розраховує його таким чином, щоб сума страхових внесків страхувальників до Фонду забезпечувала покриття витрат Фонду, пов'язаних із здійсненням соціального страхування від нещасного випадку (ч.2 ст. 47 Закону).

Відповідачем відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" виконуються свої обов'язки перед позивачем щодо сплати страхових внесків.

Отже страхові виплати здійснюються за рахунок внесків роботодавців і Закон не передбачає права Фонду на звернення до страхувальника (роботодавця) з регресними вимогами щодо відшкодування сплачених Фондом страхових виплат.

Оскільки питання сплати внесків підприємствами (страхувальниками) і відшкодування Фондом (страховиком) шкоди врегульовані спеціальним законом - Законом України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, є необґрунтованими посилання  позивача на наявність підстав для застосування ст.ст. 225, 228 Господарського кодексу України, ст.ст. 1172, 1191 Цивільного кодексу України.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, яке прийняте з дотриманням  норм матеріального та процесуального права, а визначені законом підстави для його скасування відсутні.  

Керуючись ст. ст. 101-103,105  Господарського процесуального кодексу  України, суд-


ПОСТАНОВИВ:


        Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Рішенням  господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2008 р. у справі 1/21-08 залишити без змін.

        

Головуючий суддя                                                                                   В.Ф.  Мороз


Судді                                                                                                А.О.Логвиненко

                                                                                    

          Т.Г.Стрелець




  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація