УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №: 22-ц/0190/2137/2012Головуючий суду першої інстанції:Воробйова С.О.
Доповідач суду апеляційної інстанції:Руснак А. Ф.
"27" квітня 2012 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого суддіРуснак А.П.,
СуддівАдаменко О.Г., Кірюхіної М.А.,
При секретаріЛомовському І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_8, Кримської республіканської установи «Клінічна психіатрична лікарня № 1» про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди, за апеляційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Залізничного районного суду м. Сімферополя АРК від 25 січня 2012 року,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_7 звернулася до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи вимоги тим, що 28 лютого 2011 року дільничний психіатр КРУ «Клінічна психіатрична лікарня № 1» ОСОБА_8 звернулася до Центрального районного суду м. Сімферополя АРК із заявою про її примусовий психіатричний огляд. Однак, позивачка вважає, що такі дії відповідача є протиправними, у зв'язку з чим її було завдано моральну шкоду.
Рішенням Залізничного районного суду м. Сімферополя АРК від 25 січня 2012 року у задоволенні позову ОСОБА_7 до ОСОБА_8, КРУ «Клінічна психіатрична лікарня № 1» про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_7 просить скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. Доводи апеляції зводяться до того, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права. Зокрема, суд не звернув уваги на недотримання відповідачкою вимог Закону України «Про психіатричну допомогу».
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
За змістом ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Як правило, особа, право якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Спосіб захисту порушеного права частіше за все визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні правовідносини.
Одним із таких способів, відповідно до ст.16 ЦК України, є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Цією нормою також встановлено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції з посиланням на те, що позивачкою обрано невідповідний спосіб захисту своїх прав, зробив висновок про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_7
З такими висновками суду першої інстанції судова колегія погоджується.
Акти цивільного законодавства визначають серед особистих немайнових прав, які забезпечують природне існування фізичної особи право на медичну допомогу. Надання фізичній особі допомоги здійснюється з дотриманням Закону України "Про психіатричну допомогу" від 22 лютого 2000 року та інших актів цивільного законодавства, яким встановлено багато гарантій, у тому числі судових в частині гарантування прав особі, якій надають психіатричну допомогу.
Загальним способом захисту суб'єктивних прав осіб у сфері приватних правовідносин є загальний (позовний) порядок, який застосовується у випадках порушення чи оспорення суб'єктивних прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, виникнення спірних матеріальних правовідносин, зокрема у разі необхідності відшкодування шкоди, завданої при наданні особі психіатричної допомоги.
Звертатися до суду із заявою про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку можна лише за визначених у Законі умов.
У відповідності до ст.280 ЦПК України, правом на подання до суду заяви про проведення примусового психіатричного огляду, надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку наділений лікар - психіатр.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують та не дають підстав для скасування чи зміни рішення.
У відповідності до ч. 1 ст.308 ЦПК України, як таке що ухвалене з дотриманням вимог матеріального і процесуального права рішення суду першої інстанції має бути залишено без змін, а апеляційна скарга підлягає відхиленню.
На підставі викладеного і керуючись статтями 303, 304, 308, 313, 315, 317, 319, 324, 325, 327 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 відхилити.
Рішення Залізничного районного суду м. Сімферополя АРК від 25 січня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк.