У Х В А Л А
06 грудня 2010 р. Справа № 2а-9303/10/0670
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Іваненко Т.В. , розглянувши матеріали адміністративного позову Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції до Коростенської міської партійної організації народної партії про припинення юридичної особи, -
в с т а н о в и в :
Коростенська ОДПІ звернулася до суду з позовом про припинення юридичної особи - Коростенської міської партійної організації народної партії з підстав відсутності її за місцезнаходженням.
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян», громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Відповідно п.п. 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» громадські організації є неприбутковими організаціями.
Ч. 2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництвом є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Тобто суб'єкт підприємництва це той хто здійснює господарську діяльність з метою отримання прибутку. Також ч. 2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку та така діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто суб'єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про об'єднання громадян», з метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством.
Таким чином проаналізувавши положення діючого законодавства, можна зробити висновок, що громадські організації хоча і можуть здійснювати деякі види господарської діяльності, вони з огляду на свою неприбутковість та мету утворення в жодному випадку не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Як вже встановлено вище, податкові органи мають право звертатися до суду з позовами про скасування реєстрації саме суб'єкта підприємницької діяльності, проте законодавством не передбачено повноважень податкових органів звертатися з такими позовами у відношенні інших юридичних осіб, в тому числі об'єднань громадян - громадських організацій.
Крім того необхідно зазначити, що особливості створення, функціонування та припинення діяльності громадських організацій регулюються спеціальним законодавством України, яким у даному випадку є -Закон України «Про об'єднання громадян».
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян», легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Згідно зі статтями 19, 32 Закону України «Про об'єднання громадян» ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду; за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України "Про політичні партії" політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
До того ж згідно ст. 21 Закону України "Про політичні партії" політична партія може бути заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України.
На підставі викладеного, приходжу до висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи громадської організації на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки спеціальним є Закон України "Про об'єднання громадян" та Закон України "Про політичні партії".
За таких обставинах, компетенція адміністративних судів встановлена статтею 17 КАС України на цей спір не поширюється.
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя, -
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції до Коростенської міської партійної організації народної партії про припинення юридичної особи.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Т.В. Іваненко