Судове рішення #22784062


АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ



Справа № 22-ц/2390/963/12Головуючий по 1 інстанції

Категорія : на ухвалу Зайончковська І.А.

Доповідач в апеляційній інстанції

Нерушак Л. В.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


20 квітня 2012 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоНерушак Л.В.

суддівПальонного В.С., Бабенка В.М.

при секретаріЧуйко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу представника ПАТ «Смілянське племпідприємство» - Думанецького Володимира Володимировича на ухвалу Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 15 лютого 2012 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Смілянське племпідприємство» до Смілянської райдержадміністрації, ОСОБА_7 про скасування розпорядження Смілянської РДА від 19 квітня 2005 року та визнання державного акту на право приватної власності на землю недійсним ,-

Вивчивши матеріали справи, колегія суддів , -



в с т а н о в и л а :


25 листопада 2011 року голова правління ПАТ «Смілянське племпідприємство» - Мовчун В.А. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_7 про скасування розпорядження Смілянської РДА від 19 квітня 2005 року та визнання державного акту на право приватної власності на землю недійсним, посилаючись на те, що 18 квітня 2001 року згідно з рішенням ВК Малосмілянської сільської ради народних депутатів Смілянського району Черкаської області від 17 квітня 2001 року за № 19 було видано державний акт серії І-ЧР № 000955 на право постійного користування землею СВАТ "Смілянське племпідприємство", відповідно до якого у постійне землекористування позивачу перейшла земельна ділянка державної власності загальною площею 168,7 га (нині СВАТ «Смілянське племпідприємство» у відповідності до вимог чинного законодавства перейменовано у ПАТ «Смілянське племпідприємство»).

21.09.2004 року Смілянська РДА Черкаської області своїм розпорядженням № 367 «Про приватизацію земель СВАТ «Смілянське племпідприємство» в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради передала трудовому колективу акціонерного товариства з метою приватизації 123,6 га земель, крім того, 45,1 га землі передано до земель запасу і резерву Малосмілянської сільської ради.

19.04.2005 року, враховуючи бажання осіб виділити в натурі, отримані у власність згідно розпорядження Смілянської РДА від 21.09.2004 року № 367 земельні ділянки, Смілянська РДА прийняла нове рішення № 127, яким розподілили земельні ділянки та надала дозвіл на видачу державних актів на право приватної власності.

Вважаючи вищеперелічені дії незаконними, в 2008 році СВАТ «Смілянське племпідприємство» звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до Смілянської РДА Черкаської області, відділу земельних ресурсів у Смілянському районі та Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 06.10.2008 року визнано незаконним та скасовано розпорядження Смілянської РДА № 367 від 21.09.2004 року «Про приватизацію земель СВАТ «Смілянське племпідприємство» в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради»; визнано незаконним та скасовано рішення Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області № 22-I/V від 06.09.2005 року «Про повернення державного акту на право постійного користування землею»; зобов'язано Відділ земельних ресурсів у Смілянському районі внести зміни до земельно-кадастрової документації по відновленню прав СВАТ «Смілянське племпідприємство» на постійне користування земельною ділянкою площею 168,7 га та зобов'язано повернути СВАТ «Смілянське племпідприємство» державний акт на право постійного користування землею 1-ЧК № 000955 від 18.04.2001 року.

Керуючись розпорядженням Смілянської РДА № 367 від 21.09.2004 року, 19 квітня 2005 року розпорядженням Смілянської РДА № 127 «Про затвердження протоколу засідання комісії по розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та видачу державних актів» земельна ділянка, яка була передана для приватизації і передачі у приватну власність трудовому колективу СВАТ «Смілянське племпідприємство», була розділена між цим же трудовим колективом та доручено районному відділу земельних ресурсів організувати видачу та реєстрацію державних актів на право власності на землю, при умові повернення сертифікатів на право на земельну частку у порядку передбаченому Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Згідно із технічною документацією із землеустрою, що посвідчують право на земельні ділянки власникам земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малосмілянської сільської ради (СВАТ «Смілянське племпідприємство») визначено 56 суб'єктів власності (фізичні особи), які згідно скасованого рішення районної адміністрації отримали у власність земельну частку (пай).

У відповідності до вище згаданої технічної документації із землеустрою, керуючись скасованим розпорядженням та на підставі розпорядження РДА № 127 від 19.04.2005 року, фізичній особі ОСОБА_7 виділено в натурі земельний пай та видано державний акт на право приватної власності серії ЯА 470008, площею 2,70 га в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області, зареєстрований в районному ДЗК 06.09.2005 року за номером 10579200094.

Фізична особа ОСОБА_7 була власником земельного паю на підставі сертифікату, який видавався згідно розпорядження Смілянської РДА від 21 вересня 2004 року № 367 «Про приватизацію земель сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Смілянське племпідприємство» в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради», яке рішенням господарського суду Черкаської області від 06.10.2008 року було скасовано.

Позивач посилається на те, що розпорядження, яким надавалося у власність земля скасовано, та відновлено право користування попереднього землекористувача, тому вважає, що підлягає скасуванню і Розпорядження Смілянської РДА Черкаської області від 19.04.2005 року № 127 «Про затвердження протоколу засідання комісії по розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та видачу державних актів». Крім того підлягає визнанню недійсним і державний акт на право приватної власності на землю серії ЯА 470008, так як відповідач отримав державний акт на право приватної власності на землю, яка розташована на території Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області з порушенням чинного законодавства, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай), що позивач вважає незаконно був виданий згідно скасованого розпорядження Смілянської районної державної адміністрації від 21 вересня 2004 року № 367.

Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 15 лютого 2012 року провадження у справі в частині вимог ПАТ «Смілянське племпідприємство» до Смілянської райдержадміністрації про скасування розпорядження від 19 квітня 2005 року закрито.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, представник ПАТ «Смілянське плем-підприємство» - Думанецький В.В. оскаржив її в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі, посилається на те, що суд помилково прийшов до висновку, що вимоги про скасування розпорядження Смілянської райдержадміністрації повинні розглядатися в порядку адміністративного судочинства, вважає це виключно компетенція місцевого суду і розглядатися дана вимога повинна за правилами цивільно-процесуального законодавства. Просить скасувати ухвалу Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 15 лютого 2012 року і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 312 ЦПК України апеляційний суд, розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції , відхиляє скаргу та залишає ухвалу без змін, якщо судом першої інстанції постановлена ухвала з додержанням вимог закону.

Відповідно до ч.1 та ч. 3 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до положень ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 Конституції України місцеві державні адміністрації здійснюють виконавчу владу в областях , і районах, містах Києві та Севастополі. Місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують реалізацію і інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Відповідно до п. «а « ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій належить розпорядження землями державної власності в межах , визначених цим кодексом, координація діяльності державних органів земельних ресурсів, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.

Згідно п.2 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації « та п. « а» ст.17 ЗК України місцевим державним адміністраціям надано право розпоряджатися землями державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голів місцевих державних адміністрацій віднесено до актів місцевих державних адміністрацій, які є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв) « районна державна адміністрація в межах її повноважень приймає рішення щодо виділення земельних ділянок в натурі, сприяє укладанню договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою, виготовлення технічної документації, розглядає та погоджує проекти землеустрою, приймає рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач ПАТ «Смілянське племпідприємство» просить визнати незаконним та скасувати розпорядження № 127 Смілянської РДА від 19 квітня 2005 року « Про затвердження протоколу засідання комісії по розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та видачу державних актів».

Із змісту даних позовних вимог вбачається, що права позивача порушені рішенням суб'єкта владних повноважень, в зв'язку з цим, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про закриття провадження у цивільній справі в частині позовних вимог про визнання незаконним скасувати розпорядження № 127 Смілянської РДА від 19 квітня 2005 року « Про затвердження протоколу засідання комісії по розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та видачу державних актів», оскільки дані вимоги не можуть розглядатися в порядку цивільного судочинства, а підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Статтею 2 КАС України передбачено, що в порядку адміністративного судочинства вирішуються публічно-правові спори із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, з метою захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності .

Рішенням Конституційного Суду України від 01.04. 2010 року № 10 - рп/2010 врегульовано підсудність такої категорії справ.

Отже, виходячи з вимог чинного законодавства та зазначеного рішення Конституційного Суду України, спір , який виник між сторонами в частині визнання незаконним та скасування розпорядження Смілянської РДА № 127 від 19.04. 2005 року є публічно - правовим, а тому підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими і відповідають обставинам справи та вимогам закону.

Посилання апелянта, що ухвала суду першої інстанції є незаконною не підтверджено доказами та не наведено підстав, визначених у ст. 307 ЦПК України, які б давали підстави для скасування ухвали суду першої інстанції і постановлення нової ухвали у справі.

Виходячи з викладеного, доводи апелянта носять суб'єктивний характер, не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Таким чином судова колегія приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не є суттєвими і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, тому підстави для скасування оскаржуваної ухвали суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 312 , 315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -


у х в а л и л а :


Апеляційну скаргу представника ПАТ «Смілянське племпідприємство» - Думанецького Володимира Володимировича - відхилити.

Ухвалу Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 15 лютого 2012 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Смілянське племпідприємство» до Смілянської райдержадміністрації, ОСОБА_7 про скасування розпорядження Смілянської РДА від 19 квітня 2005 року та визнання державного акту на право приватної власності на землю недійсним залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.



Головуючий :


Судді :


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація