РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 118/3309/12
14.05.2012 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим
у складі:
головуючого судді Томащака А.С.
за участю народних засідателів Глушакової С.Є., Артюшкової Н.Г.
при секретарі Літвінєнко В.В.
прокурора Домбровського О.О.
адвоката ОСОБА_1
представника КРУ «Психіатрична лікарня №5» Кучер О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за заявою Кримської республіканської установи «Психіатрична лікарня №5», заінтересована особа - ОСОБА_3 про обов'язкову госпіталізацію до психіатричного закладу,
ВСТАНОВИВ:
Кримська республіканська установа «Психіатрична лікарня №5» звернулась до суду з заявою про обов'язкову госпіталізацію до психіатричного закладу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1. Заява мотивована тим, що ОСОБА_3 08.05.2012 року було доставлено до КРУ «Психіатрична лікарня №5» працівниками ДАІ в супроводі з лікарями швидкої допомоги внаслідок неадекватної поведінки (відмовляється від їжі, погрожував працівникам ДАІ та міліції, знаходиться у стані злоби, заявляє, що чує накази з вище, зустрічається з богом та інше). В стаціонар доставлений в стані збудження з агресією, відмовляється від госпіталізації та лікування. Висновком комісії встановлено, що ОСОБА_3 страждає тяжким психічним захворюванням та проявляє реальні наміри здійснити дії, що безпосередньо представляють небезпеку для нього та оточуючих його осіб, а також нездатен особисто задовольнити свої потреби.
В ході судового засідання представник КРУ «Психіатрична лікарня №5» Кучер О.Л. заявлені вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити, пояснивши, що ОСОБА_3 необхідно пройти лікування в психіатричному закладі від якого від відмовляється.
Прокурор в ході судового засідання проти задоволення заяви КРУ «Психіатрична лікарня №5» про обов'язкову госпіталізацію до психіатричного закладу ОСОБА_3 в примусовому порядку без його згоди не заперечував.
У судовому засіданні адвокат просив вирішити заявлені вимоги на розсуд суду.
ОСОБА_3 в ході судового засідання заперечував проти задоволення вимог заявника, пояснивши що він психічно здорова людина та в примусовому його лікуванні не має потреби
Вислухавши пояснення представника заявника, прокурора, представника хворого - адвоката ОСОБА_1, ОСОБА_3, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розгляду, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Згідно ст.16 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа, яку було госпіталізовано до психіатричного закладу за рішенням лікаря-психіатра на підставах, передбачених статтею 14 цього Закону, підлягає обов'язковому протягом 24 годин з часу госпіталізації огляду комісією лікарів-психіатрів психіатричного закладу для прийняття рішення про доцільність госпіталізації. У випадку, коли госпіталізація визнається недоцільною і особа не висловлює бажання залишитися в психіатричному закладі, ця особа підлягає негайній виписці. У випадках коли госпіталізація особи до психіатричного закладу в примусовому порядку визнається доцільною, представник психіатричного закладу, в якому перебуває особа, протягом 24 годин направляє до суду за місцем знаходження психіатричного закладу заяву про госпіталізацію особи до психіатричного закладу в примусовому порядку на підставах передбачених ст.14 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.279 ЦПК України за умов, визначених ЗУ «Про психіатричну допомогу», заява лікаря-психіатра про госпіталізацію особи до психіатричного закладу у примусовому порядку подається до суду за місцезнаходженням зазначеного закладу.
Відповідно до акту психіатричного обстеження від 10.05.2012 року ОСОБА_3 страждає тяжким психічним захворюванням у виглядів : шизофренія, параноїдна форма з вираженим галлюцинаторно-параноїдальним синдромом. В зв'язку з тим, що ОСОБА_3 проявляє реальні наміри здійснити дії, що безпосередньо представляють небезпеку для нього (схильність до самопожертвування) та оточуючих осіб (погрози на адресу міліції, ДАІ, медпрацівників), а також нездатен особисто задовольнити свої потреби на рівні, що забезпечують його життєдіяльність (відмова від їжі,, що може стати причиною погіршення його соматичного стану), дає підстави вважати,, що обстеження та лікування ОСОБА_3 можливо лише в стаціонарних умовах.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає за необхідне надати заявнику дозвіл на госпіталізацію ОСОБА_3 до психіатричного закладу в примусовому порядку.
На підставі ст.. 14,16 Закону України „Про психіатричну допомогу ", керуючись ст.ст. 212, 213, 214, 279-282 ЦПК України суд
ВИРІШИВ:
Заяву Кримської республіканської установи «Психіатрична лікарня №5», заінтересована особа - ОСОБА_3 про обов'язкову госпіталізацію до психіатричного закладу - задовольнити.
Визнати обов'язковою госпіталізацію ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 до психіатричного закладу - Кримської республіканської установи «Психіатрична лікарня №5» для проходження відповідного лікування.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд АР Крим через Сімферопольський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, що не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя