Провадження №2/2523/452/2012
Справа № 2523/224/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2012 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої -судді Козак В.І.,
при секретарі Шаргородській М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ведильцівської сільської ради Чернігівського району, треті особи: Чернігівська районна державна нотаріальна контора та Управління Держкомзему в Чернігівському районі, про визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року матері, ОСОБА_2, посилаючись на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її мати, ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається із житлового будинку АДРЕСА_1, земельної ділянки площею 0,2984 га. для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Малейки, Ведильцівської сільської ради Чернігівського району та області, земельної ділянки площею 0,1957 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1, та земельної ділянки площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1. Вона та її рідні сестри є спадкоємицями першої черги після смерті матері, але сестри відмовилися від спадщини у встановленому законом порядку. 16 грудня 2011 року нею було отримано свідоцтво про право на спадщину за заповітом згідно якого вона успадкувала житловий будинок. Отримати ж свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки вона не може, оскільки в державних актах на право власності на земельні ділянки серії ЯЖ №726375, серії ЯЖ №726374 та серії ЯЖ №726373 містяться технічні помилки в місці розташуванні земельної ділянки, а саме, зазначено «с. Малейки», а потрібно «с. Малійки».
У судовому засіданні позивачка відсутня, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує і просить їх задовольнити.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи у відсутності його представника, позов визнає.
Треті особи -Управління Держкомзему в Чернігівському районі та Чернігівська районна державна нотаріальна контора, в судове засідання своїх представників не забезпечили.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_2.
Після її смерті відкрилась спадщина. До складу спадкового майна належать:
- земельна ділянка площею 0,2984 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с. Малейки, Ведильцівської сільської ради Чернігівського району та області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЖ №726375, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010983900093;
- земельна ділянка площею 0,1957 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЖ №726374, котрий зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010983900094;
- земельна ділянка площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1, згідно державного акту на право приватної власності на землю, серія ЯЖ №726373, акт зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010983900092.
Відповідно до витягу з рішення Ведильцівської сільської ради Чернігівського району та області від 12 січня 2007 року, громадянці ОСОБА_2 було передано у власність три земельні ділянки: площею 0,2984 га та 0,1957 га для ведення особистого селянського господарства, що розташовані в с. Малійки, Ведильцівської сільської ради Чернігівського району та області та площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в АДРЕСА_1.
Згідно витягів з Поземельної книги про земельну ділянку від 28 березня 2012 року власником зазначених вище земельних ділянок є ОСОБА_2.
Позивачка та її рідні сестри ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України є спадкоємицями першої черги після смерті матері. Проте, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від спадщини у встановленому законом порядку.
16 грудня 2011 року позивачкою було отримано свідоцтво про право на спадщину за заповітом згідно якого вона успадкувала житловий будинок АДРЕСА_1.
Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10 квітня 2012 року, Чернігівською районною державною нотаріальною конторою було відмовлено ОСОБА_5 у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, оскільки в державних актах на право власності на земельні ділянки серії ЯЖ 726375, серії ЯЖ №726374 та серії ЯЖ №726373, невірно вказано адресу розташування земельних ділянок, а саме, зазначено «с. Малейки», а потрібно «с. Малійки».
Відповідно до листа Ведильцівської сільської ради Чернігівського району та області, до складу сільради дійсно належить населений пункт «село Малійки».
Положення ст. ст. 81, 131 Земельного кодексу України визначають, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки, в тому числі на підставі спадкування. Стаття 1225 ЦК України визначає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Оскільки в правовстановлюючих документах на земельні ділянки на ім'я померлої допущені помилки, позивачка позбавлені можливості отримати відповідне свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері в нотаріальній конторі.
Відповідно до п. 2.9 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і збереження державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди -заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.
Враховуючи те, що ст. 392 ЦК України дозволяє визнавати право власності у разі відсутності документа, що його засвідчує, суд вважає можливим, оскільки в державних актах на право власності на земельні ділянки серії ЯЖ № 726375, серії ЯЖ № 726374 та серії ЯЖ № 726373 містяться помилки в місці розташуванні земельних ділянок, а саме, в назві населеного пункту, визнати за позивачкою право власності на зазначені в актах земельні ділянки як за спадкоємцем померлої ОСОБА_2, з наведених вище підстав.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 81, 131 ЗК України, ст.ст. 392, 1225 ЦК України, ст.ст. 61, 88, 213-215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,2984 га, що розташована в с. Малійки, Ведильцівської сільської ради Чернігівського району та області, та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЖ № 726375 виданого 11 грудня 2009 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,1957 га, що розташована в АДРЕСА_1, та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЖ № 726374 виданого 11 грудня 2009 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, що розташована в АДРЕСА_1, та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серія ЯЖ № 726373 виданого 11 грудня 2009 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернігівської області через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя В.І. Козак