ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" червня 2006 р. | Справа № 9/129-06-3842 |
За позовом: Громадської організації „Марс””
До відповідачів: Гаражно-будівельного кооперативу „Іскра-2”, Овідіопольської районної державної адміністрації
Про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
Суддя Бакланова Н.В.
Представники:
Від позивача: Трунов Ю.І. за довіреністю
Чупріна Є.І. за довіреністю
Від відповідача: не з’явився
СУТЬ СПОРУ: Позивач Громадська організація „Марс” звернувся до відповідача Гаражно-будівельного кооперативу „Іскра-2” з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою площею 1.5378 га, розташованої на території Таїровської селищної ради (за межами населеного пункту) вул. Ген.Петрова ріг вул. Іцхака Рабіна Овідопольського району Одеської області та скасування договору оренди на вказану земельну ділянку, укладеного між Гаражно-будівельним кооперативом „Іскра-2” та Овідіопольською райдержадміністрацією.
У ході розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просить суд визнати недійсним договір оренди від 28.08.2002р. на вказану земельну ділянку, укладений між Гаражно-будівельним кооперативом „Іскра-2” та Овідіопольською райдержадміністрацією
Ухвалою господарського суду Одеської області від 29.05.2006р. за ініціативою суду до участі у справі у якості іншого відповідача залучено Овідіопольську райдержадміністрацію.
Відповідач Гаражно-будівельний кооператив „Іскра-2” належним чином повідомлявся про час та місце судового розгляду, але ухвали суду повертались з відміткою поштового відділення про те, що за даною адресою організація не знаходиться.
Відповідач Овідіопольська районна державна адміністрація була належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, однак її представник у судове засідання не з’явився, але надіслав заяву про розгляд справи за наявними матеріалами, без участі представника Овідіопольської районної державної адміністрації.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, суд,-
ВСТАНОВИВ:
28.08.2003р. ГБК „Іскра-2” уклало договір оренди б/н з Овідіопольською районною державною адміністрацією на земельну ділянку загальною площею 1,513га строком на 5 років, але, як стверджує позивач, не оформило його належним чином, відповідно до Закону України „Про оренду землі” (не оформили „зелену картку”, не зареєстрували в центрі державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах).
28.03.2003р. загальними установчими зборами ГО „Марс” було прийнято рішення про реорганізацію ГБК „Іскра” в громадську організацію „Марс”.
Управлінням юстиції Овідіопольського району Одеської області документально оформлено вказану організацію, видано свідоцтво про реєстрацію об’єднання громадян за №68 від 05.11.2003р.
Як стверджує позивач, організація вела фінансово-господарську діяльність, внаслідок чого було: проведено інвентаризацію земельної ділянки загальною площею 1,5378 га, розташованої на території Таїровської селищної ради (за межами населеного пункту) вул. Ген. Петрова кут вул. Іцхака Рабіна Овідіпольського району Одеської області, укладено договір оренди земельної ділянки строком на 15 років, оформлено технічний паспорт на будівлі та споруди на орендованій земельній ділянці в МБТІ, оформлено свідоцтво на право власності на нерухоме майно, що знаходиться на земельній ділянці.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши фактичні обставини, повноту їх з’ясування і доведеність, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини , що виникають у державі. Згідно ст. 2 Закону України „Про судоустрій”, суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. П.3 ст. 3 зазначеного закону встановлено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку встановленому Конституцією України та законами. Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України „Про судоустрій”, усім суб’єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним та неупередженим судом. Відповідно до п. 3 ст. 6 зазначеного закону, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. по справі №1-2/2002 визначено, що частина 2 ст. 124 Конституції України передбачає право юридичною особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права будь-якими не забороненими засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Право на судовий захист своїх прав не може бути обмежене. Суб’єкти правовідносин у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх інтересів безпосередньо на підставі Конституції України. Держава має забезпечувати захист прав усіх суб’єктів права власності, в тому числі у судовому порядку. Право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежено законом, іншими нормативно - правовими актами.
За змістом положень зазначених норм правом на пред’явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права й охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.
Верховний Суд України у своїх Постановах неодноразово зазначав, що якщо законом не визначено коло осіб, які можуть бути позивачами у справах, пов’язаних із визнанням угод недійсними, слід виходити із правил ст..2 ГПК щодо права будь-якого підприємства звернутися до господарського суду із позовом за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
При цьому позивач самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення його прав та інтересів, а суд повинен перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і залежно від встановлених обставин вирішити питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Овідіопольська районна державна адміністрація розпорядженням від 09.02.2004р. за № 60 „Про затвердження технічної документації з інвентаризації земельної ділянки та надання її в довгострокову оренду громадській організації „МАРС", затвердила тех. документацію та уклала 20.02.2004р. з ГО „МАРС" договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,5378га по вул. Генерала Петрова, кут вул. І.Рабіна на території Таїровської селищної ради (за межами населених пунктів) Овідіопольського району терміном на 15 років. Зазначена земельна ділянка надана в оренду для розміщення та експлуатації автогаражної стоянки.
Розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації № 60 від 09.02.04р. та договір оренди земельної ділянки від 20.02.04р.були предметом розгляду господарським судом Одеської області по справі №9/164-05-3896 за позовом: Одеського міського управління земельних ресурсів, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеська міська рада, до відповідачів: Овідіопольської районної державної адміністрації, Гаражно-будівельного кооперативу „Іскра-2”, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Громадська організація „Марс”, Одеське обласне управління земельних ресурсів, Одеське міське управління Регіональної філії Державного центру земельного кадастру, Овідіопольський районний відділ земельних ресурсів.
Вищевказане рішення господарського суду Одеської області не скасовано у встановленому законом порядку та набрало законної сили.
Факти, що встановлені в рішенні господарського суду Одеської області від 13.10.2005р. по справі №9/164-05-3896, не підлягають доказуванню. Під час господарського провадження не підлягають доказуванню та не можуть бути спростовані преюдиціально встановлені обставини. Це обставини, які складають фактичну основу раніше прийнятого судового рішення по іншій справі. Факти, що входили до предмету доказування по справі №9/164-05-3896 були вивчені, відображені у судовому рішенні, набули сили достовірності та непорушності, оскільки судове рішення не скасоване у встановленому порядку, а набрало законної сили.
При прийнятті даного рішення суд виходить з того, що розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації від 09.02.2004р. за № 60 „Про затвердження технічної документації з інвентаризації земельної ділянки та надання її в довгострокову оренду громадській організації „МАРС", та договір оренди від 20.02.2004р. є чинними та діючими, не визнані недійсними у встановленому законом порядку.
На підставі вищевказаного суд доходить висновку, що громадська організація „Марс” на даний момент є законним землекористувачем.
Відповідно до ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі мають право самостійно господарювати на землі, а порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно ст.125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Таким чином, юридичним фактом, який породжує виникнення права на оренду земельної ділянки, є тільки належним чином укладений і зареєстрований договір оренди земельної ділянки.
Ст.126 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно Роз’яснень Вищого господарського суду України №02-5/111 від 12.03.1999р. (з подальшими змінами та доповненнями) “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням угод недійсними” угода може бути визнана недійсною з підстав, передбачених законом. Вирішуючи спори про визнання угод недійсними, суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов’язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків.
Згідно листа Овідіопольської районної державної адміністрації від 10.02.2005 р. від № 1/23/01-341 договір оренди спірної земельної ділянки від 28 серпня 2002 року укладений між Овідіопольською райдержадміністрацією та гаражно-будівельним кооперативом “Іскра-2” на цей час недійсний, але доказів та підстав недійсності не зазначено.
Недотримання вимог Земельного кодексу України та Закону України “Про оренду землі” в частині обов’язковості реєстрації договору оренди землі дає підстави для визнання недійсним договору оренди від 28.08.2002 р., укладеному між Овідіопольською райдержадміністрацією та гаражно-будівельним кооперативом “Іскра-2”.
Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 28.08.2002р., укладений між Гаражно-будівельним кооперативом „Іскра-2” та Овідіопольською райдержадміністрацією.
3. Стягнути з Гаражно-будівельного кооперативу „Іскра-2” (Одеська область Овідіопольський район смт. Таїрово, вул. 40 років Перемоги, 11) на користь Громадської організації „Марс” (67820 Одеська область Овідіопольський район с. Прилиманське вул. Октябрська, 215, код 26470527, р/р 26001660559020 в Од. Облдирекції Укрсоцбанк”) витрати по сплаті держмита у сумі 42 /сорок дві/ грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 59 /п’ятдесят дев’ять/ грн. 00 коп.
4. Стягнути з Овідіопольської районної державної адміністрації (67800 Одеська область смт. Овідіополь, вул. Леніна, 169) на користь Громадської організації „Марс” (67820 Одеська область Овідіопольський район с. Прилиманське вул. Октябрська, 215, код 26470527, р/р 26001660559020 в Од. Облдирекції Укрсоцбанк”) витрати по сплаті держмита у сумі 42 /сорок дві/ грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 59 /п’ятдесят дев’ять/ грн. 00 коп.
Рішення підписано 22 червні 2006 р.
Рішення набирає чинності в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Бакланова Н.В.