Судове рішення #22617040

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2011 року м. Одеси

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:

головуючого - судді - Кварталової А.М.,

суддів - Плавич Н.Д., Гірняк Л.А.,

при секретарі - Чебан Н.В.,

в порядку письмового провадження, розглянувши апеляційні скарги Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області, представника ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26 серпня 2010 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області про визнання неправомірними дій та бездіяльності відповідача, стягнення недоплаченої частини пенсії з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою,-


ВСТАНОВИЛА:

У липні 2009р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008 року, з урахуванням змін посадового окладу відповідних військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України, стягнути з відповідача на його користь упущену вигоду у вигляді неправомірно невиплаченої частини пенсії, право на отримання якої настало з 01.08.2008 року, а також стягнути компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахування та виплати пенсії, звернути постанову до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на ч.З ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року та наказ Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008 року, Конституцію України.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надала до суду письмові заперечення, в яких вказувала, що позові вимоги задоволенню не підлягають, оскільки позивачу нарахована пенсія виплачена вчасно, законних підстав для компенсації втрачених доходів немає, тому просила відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26 серпня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_3 - задоволені частково.

Справа № 22а-5283/2011р.

Головуючий в 1 інстанції - Андрухів В.В. Суддя - доповідач - Кварталова А.М. Категорія КАС- 10.3.4

Суд визнав протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.08.2008 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р.

Зобов'язав Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеської області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення з 01.08.2008 року. В іншій частині вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі представник відповідача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В апеляційній скарзі представник позивача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить змінити оскаржуване судове рішення та частину третю викласти в новій редакції й зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеської області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення з 01.08.2008 року та виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку. В подальшому просив змінити постанову та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.09.2008р., оскільки наказ № 377 від 28.07.2008р. набув чинності після спливу десятиденного терміну з моменту його реєстрації в Міністерстві юстиції України з 01.09.2008р.

Справу розглянуто на підставі положень Закону України "Про внесення змін до розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 02 грудня 2010 року № 2748-VІ у порядку адміністративного судочинства.

Сторони просили розглянути справу за їх відсутності, до суду апеляційної інстанції не надходило клопотань про розгляд справи за їх участю, тому, зважаючи на вимоги п.1 ч. 1 ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів перевірила доводи апелянтів, матеріали справи, заслухала суддю-доповідача і дійшла висновку, що скарги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, передбачено, що:

- заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію. Заявником за місцем проживання (пункт 4);

- днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами (пункт 6);

- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (пункт 23);

- про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Позивач звернувся із заявою до ГУПФУ щодо перерахунку пенсії у зв'язку із зміною посадових окладів згідно наказу Міністра оборони від 28.07.2008р., на що отримав відмову.

Відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" надано право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою -в розмірах затверджених цією Постановою схемами у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

Згідно Наказу Міністра Оборони України № 377 від 27.07.2008 р. "Про затверджень схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України. Вказаний Наказ Міністра Оборони України зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за № 761 /15452 та має юридичну силу.

Міністерство Збройних Сил України своїм листом від 29.08.2008 р. повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набранням чинності Наказу МОУ від 28.07.2008 р. № 377.

В зв'язку з вказаними нормативно-правовими актами в Збройних силах України з 01 вересня 2008р. відбулося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців відповідної категорії, з якої позивач вийшов на пенсію.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії та виплату недоплаченої пенсії з зазначеної дати з 01 вересня 2008р., а тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні, оскільки наказ № 377 від 28.07.2008р. набув чинності після спливу десятиденного терміну з моменту його реєстрації в Міністерстві юстиції України з 01.09.2008р.

За таких обставин, колегія суддів вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з 01 вересня 2008 року.

Доводи представника позивача в частині стягнення з відповідача на його користь упущеної вигоди та компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахування та виплати не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не ґрунтуються на законі, а порядок проведення (нарахувань) таких компенсації, передбачений Законом України №2050-3 від 19.10.2000 року та постановами КМУ №1427 від 20.12.1997 року і № 159 від 21.02.2001 року, на які посилається представник позивача, безпосередньо не стосується виплат заборгованості по пенсіям.

Доводи представника відповідача у скарзі про посилання на відсутність фінансових можливостей держави не можуть бути прийняті до уваги.

Відповідно до ч.2 ст. 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Ст. 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Європейський Суд з прав людини у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00), зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може сама вводити, припиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23 рішення Суду). У зв'язку з цим Суд не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань (п. 26 рішення "Кечко проти України"; див. mutatis mutandis рішення у справі "Бурдов проти Росії" (№59498/00)).

Приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, однак помилково не застосував дату початку перерахування пенсії, колегія суддів апеляційні скарги задовольняє частково, постанову суду - змінює, з викладенням резолютивної частини постанови у новій редакції.

Інші доводи скарг не спростовують цих висновків колегії суддів, тому мають бути відхилені.

Керуючись ст. ст.195, 197, 198 ч.1 п.2, 201 ч.1 п.1, 205 ч.2, 207,254 КАС України, колегія суддів , -

П О С Т А Н О В И Л А:




Апеляційні скарги Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області, представника ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26 серпня 2010 року - змінити з викладенням резолютивної частини постанови у новій редакції.

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області про визнання неправомірними дій та бездіяльності відповідача, стягнення недоплаченої частини пенсії з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01 вересня 2008 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеської області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. "Про затверджень схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення з 01 вересня 2008 року.

В іншій частині адміністративного позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили негайно з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до суду Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Судді апеляційного суду Одеської області А.М.Кварталова


Л.А.Гірняк


Н.Д.Плавич




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація