АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2011 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого - Кварталової А.М.,
суддів - Плавич Н.Д. , Гірняк Л.А.,
при секретарі - Чебан Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа:Шоста Одеська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом , за апеляційною скаргою ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 на рішення Приморського районного суду м.Одеси від 04 липня 2011 року,-
встановила:
20 серпня 2008 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, уточнивши позовні вимоги звернулися до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько - ОСОБА_5. Після його смерті відкрилась спадщина на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 яка йому належала на праві власності.
Спадкоємцями першої черги є діти померлого: ОСОБА_1, ОСОБА_5 та його дружина - ОСОБА_3 Позивачі у встановлений законом строк звернулись до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини. Але на даний момент позивачі не можуть вступити у спадщину, так як Шоста Одеська державна нотаріальна контора не видала позивачам свідоцтво про право власності за законом, керуючись п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій, у зв'язку з відсутністю у позивачів оригіналів правовстановлюючих документів на вищевказану квартиру, які б посвідчували право власності спадкодавця на нерухоме майно.
У судовому засіданні позивачка та її представник позов підтримали та просили його задовольнити.
ОСОБА_4 та представник ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити.
Шоста Одеська державна нотаріальна контора надала до суду заяву, у якій просила справу розглядати за відсутності третьої особи.
Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 04 липня 2011 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6, ОСОБА_2 - відмовлено.
Ухвалою суду від 13 липня 2011р. виправлена описка у імені по батькові позивачки з ОСОБА_6 на ОСОБА_1.(а.с.156)
________________________________________________________________________
Головуючий в 1 інстанції - Шенцева О.П. Справа № 22ц-4314/2011р Суддя - доповідач- Кварталова А.М. Категорія: ЦП-37
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 просить рішення суду скасувати, та ухвалити нове рішення , яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, що висновки суду не відповідають обставинам справи. При цьому зазначає, що у позивачів відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спірну квартиру, а тому вони просили захистити їх майнові права та визнати право власності на спадкове майно. Вони своєчасно звернулись до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, однак не можуть отримати правовстановлюючі документи, оскільки дружина їхнього батька - ОСОБА_3- не надає до нотаріальної контори документи про право власності спадкодавця на спадкове майно.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2, та її представник апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити.
ОСОБА_4 та представник ОСОБА_3- ОСОБА_8 у судовому засіданні скаргу не визнали, просили у її задоволенні відмовити.
Шоста Одеська державна нотаріальна контора надала до суду заяву, у якій просила справу розглядати за відсутності третьої особи.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача, яка доповіла колегії суддів зміст оскаржуваного рішення , мотиви і доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення апелянтів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходив із того, що у позивачів відсутні передбачені законом підстави для звернення до суду з вимогами про визнання права власності на спадкове майно, оскільки для цього існує нотаріальна контора, яка наділена повноваженнями на здійснення даних дій і перешкод для них немає.
Проте з такими висновками суду погодитись не можна з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів -ОСОБА_5, про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за №8560.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на частину квартири АДРЕСА_1. Згідно Свідоцтва про право власності на житло від 09.12.1999р., ОСОБА_5 та його дружині ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності в рівних частках належала квартира АДРЕСА_1. Свою частину зазначеної квартири (1/2) ОСОБА_3 подарувала ОСОБА_4, згідно договору дарування від 29.01.2008 року, посвідченою нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_9
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Отже, на час відкриття спадщини у ОСОБА_5 було 3 спадкоємця: діти померлого - донька - ОСОБА_1, син - ОСОБА_5 та дружина померлого - ОСОБА_3
Відповідно до позовних заяв позивачів , при зверненні до суду вони посилались на те, що дружина померлого ОСОБА_5 - ОСОБА_3 перешкоджає їм в отриманні правовстановлюючих документів на спадщину, оскільки не надає ні їм ні нотаріальній конторі документів про право власності спадкодавця на спадкове майно, чим порушує їхні права на отримання спадщини. У зв'язку з цим вони були вимушені звернутись до суду за захистом своїх прав.
Тобто між сторонами виник спір щодо спадкового майна.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно відповіді нотаріуса, 06.03.2008р. до Шостої Одеської державної нотаріальної контори дійсно надійшла заява про прийняття спадщини від ОСОБА_1 після смерті її батька - ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 Заяву ОСОБА_1 було зареєстровано за № 345. 26.03.2008р. до нотаріальної контори надійшла заява про прийняття спадщини від ОСОБА_2 після смерті його батька - ОСОБА_5 Заяву ОСОБА_2 було зареєстровано за № 440. У відповідності з Розділом 22 п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріальна контора, нотаріус посилалась на те, що може видати Свідоцтво про право на спадщину за законом ОСОБА_1 та ОСОБА_2, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, після подання оригіналів правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві, витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданого КП «ОМБТІ та РОН». У зв'язку з тим, що спадкоємці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не можуть надати правовстановлюючі документи, Шоста Одеська державна нотаріальна контора не може видати Свідоцтво про право на спадщину сторонам(а.с.121).
Тобто , Шоста Одеська державна нотаріальна контора не видала позивачам свідоцтво про право власності на спадщину за законом, керуючись Розділом 22 п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій, у зв'язку з відсутністю у позивачів оригіналів документів, які посвідчували б право власності спадкодавця на нерухоме майно.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_3 перебували в зареєстрованому шлюбі з 30 липня 1982р.(а.с.43). Квартира АДРЕСА_1 належала сторонам на підставі свідоцтва про право власності на житло в рівних частках, виданого 09.12.1999р. та зареєстрованого 17.12.1999р. в органах БТІ на ОСОБА_5 та ОСОБА_3 Право власності на зазначену квартиру ОСОБА_5 та ОСОБА_3 набули в порядку приватизації(а.с.50-51).
До теперішнього часу свідоцтво про право власності отримане в порядку приватизації на вищевказану квартиру не оскаржувалось ніким із сторін в установленому законом порядку.
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1(а.с.5). Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є дітьми померлого, що підтверджено відповідними документами, які є в копії спадкової справи.
Згідно копії спадкової справи, 02 квітня 2008р. Шостою Одеською державною нотаріальною конторою на ім'я ОСОБА_3 було видане свідоцтво про право на спадщину за законом на 1\3 частину вищевказаної квартири, після смерті ОСОБА_5 Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.04.2008р., на 2/6 частини спадкового майна свідоцтво про право на спадщину за законом не видавалося. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщині в установленні законом строки(а.с.34-64).
Згідно договору дарування від 29.01.2008р ОСОБА_3 подарувала 1\2 частину квартири, яка її належала, ОСОБА_4(а.с.88).
ОСОБА_3, відповідач по справі, відмовилась надати позивачам або нотаріусу оригінали документів, що посвідчували право власності померлого на нерухомість.
В суді апеляційної інстанції представник ОСОБА_3 посилався на те, що оригінали документів, які посвідчували б право власності спадкодавця на нерухоме майно - відсутні.
Таким чином, у позивачів відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, що необхідні для оформлення спадщини у нотаріальній конторі. Позивачі позбавлені можливості отримати документи законним шляхом.
Більш того, відповідач здійснюють перешкоди ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у наданні оригіналів документів, посилаючись на їх втрату, дублікатів при цьому у КП «ОМБТІ та РОН» не отримують.
Частиною ч. 1 ст. 1297 ЦК України встановлено обов'язок спадкоємця звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2007 року «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
У матеріалах справи містяться листи-відмови Шостої Одеської державної нотаріальної контори на адресу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів.
Згідно ст. ст. 1, 28 Закону України «По державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом (частина друга статті 182).
Статтею 28 вищевказаного Закону встановлено, що відомості про зміст документів, що підтверджують (посвідчують) правочини щодо нерухомого майна, узагальнені відомості про речові права окремої особи на нерухоме майно, а також витяги з Державного реєстру прав, що містять відомості про встановлення, зміну чи припинення речових прав на нерухоме майно, надаються органами державної реєстрації лише:
- власнику (власникам) нерухомого майна, його спадкоємцям (правонаступникам - для юридичних осіб) або особам, на користь яких вчинено обмеження, чи іншим суб'єктам речового права;
- органам державної влади чи органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законами;
- бюро кредитних історій на їх запит щодо інформації Державного реєстру прав, передбаченої частиною першою цієї статті, в електронному вигляді (у форматі бази даних), у разі наявності письмової згоди юридичних, фізичних осіб - власників нерухомого майна.
Згідно до п. 8.6. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджена Наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 року у разі втрати або зіпсування свідоцтва про право власності органом, який проводив оформлення права власності на нерухоме майно, за заявою власника (власників) або уповноваженої ним (ними) особи, до якої додається опубліковане в пресі повідомлення про недійсність втраченого або зіпсованого свідоцтва про право власності, видається дублікат свідоцтва про право власності.
При цьому, дублікати правовстановлюючих документів надаються органами БТІ лише за заявою власника, а позивачі є лише спадкоємцями колишнього власника й так не набули права власності на частку у квартирі, не набули прав та обов'язків співвласників спірної квартири, зокрема, й права на виготовлення дублікатів документів, що посвідчують право власності на квартиру, й можуть отримати лише інформацію з реєстру прав власників нерухомого майна.
Позивачі позбавлені можливості отримати документи законним шляхом, не мали та не мають об'єктивної можливості отримати дублікати документів на квартиру, не набули права власності на частку у квартирі, не в змозі отримати свідоцтво про право на спадщину за законом через відсутність оригіналів документів.
Тобто, у позивачів відсутні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, через що вони вимушені були звернутися до Приморського районного суду м. Одеси за захистом своїх майнових прав.
Однак, суд першої інстанції у порушення ст. 213 ЦПК України вказаних вимог закону та обставин справи не врахував, не звернув належної уваги на те, що між сторонами виник спір щодо поділу спадкового майна та що позивачі позбавлені можливості отримати оригінали правовстановлюючих документів законним шляхом, через їх відсутність, унаслідок чого дійшов помилкового висновку про відсутність у сторін підстав для звернення до суду з даними позовами.
З урахуванням наведених положень закону право на спадщину мають особи, які її прийняли.
Судом правильно встановлено, що батько позивачів помер. Спадкоємцями останнього за законом є діти померлого: ОСОБА_1, ОСОБА_5 та його дружина - ОСОБА_3
Як вбачається з матеріалів справи, в нотаріальній конторі відкрита спадкова справа щодо майна померлого. В матеріалах справи є відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки сторони не надали до нотаріальної контори оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Також, в матеріалах справи є відповідь позивачам Головного управління юстиції в Одеській області , куди також звертались позивачі на дії державного нотаріуса в зв'язку з відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину (а.с.119-122).
Однак, суд першої інстанції наведеного не врахував, в порушення ст. 213 ЦПК України не звернув увагу на те, що позивачі позбавлені можливості отримати оригінали правовстановлюючих документів законним шляхом, а тому рішення суду необхідно скасувати та задовольнити позов позивачів.
Приймаючи до уваги, що висновки суду не відповідають обставинам справи, суд першої інстанції порушив норми матеріального права, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню, з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Інші доводи позивача не спростовують цих висновків колегії суддів, тому мають бути відхилені.
Керуючись ст.ст.209, 307 ч.1 п.2, 309 ч.1 п.п.3,4,316,317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області ,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити.
Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 04 липня 2011 року - скасувати.
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа:Шоста Одеська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1\ 6 частини квартири АДРЕСА_1 у порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1\ 6 частини квартири АДРЕСА_1 у порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1
Рішення набирає законної сили негайно з моменту проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Судді апеляційного суду Одеської області А.М.Кварталова
Н.Д.Плавич
Л.А.Гірняк