ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
22.02.12Справа №2а-3694/11/2770
,
Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Севастополя у складі трьох суддів: головуючого судді Лотової Ю.В., суддів Куімова М.В., Кравченко М.М., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 99006);
до Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, буд. 6, м. Київ, 03168);
третя особа - Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, буд. 12/2, м. Київ, 01008);
про визнання бездіяльності протиправної та стягнення грошових коштів.
Обставини справи:
16.11.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Міністерства фінансів України, Міністерства оборони України та Державного казначейства України про визнання протиправною бездіяльності Міністерства фінансів України, щодо додаткового фінансування на виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби, зобов'язання Міністерства фінансів України та Міністерства оборони України у порядку, встановленому законом провести додаткове фінансування на виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 181 622,90 грн., а також будь якого податку, який підлягає сплаті із зазначеної суми та стягнення з Міністерства оборони України через Державне казначейство України на користь позивача неотриману одноразову грошову допомогу при звільнені з військової служби у розмірі 181 622,90 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.11.2011 року позивачу поновлено строк звернення до суду з адміністративним позовом та відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3694/11/2770.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.11.2011 року закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду, до участі у якості третьої особи залучено Кабінет Міністрів України.
Під час розгляду справи позивачем подана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої він просив виключити з числа відповідачів по справі Міністерство фінансів України та Державне казначейство України, позовні вимоги викласти у наступній редакції: «визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, неотриману одноразову грошову допомогу при звільнені з військової служби у розмірі 181 622,90 грн. (сто вісімдесят одну тисячу шістсот двадцять дві грн.) без врахування утримання податків та інших обов'язкових платежів».
Позивач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву у якій підтримав уточнений адміністративний позов у повному обсязі, позовні вимоги просив задовольнити, справу розглянути за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях (арк.с.42-44).
Кабінет Міністрів України явку повноважних осіб у судове засідання не забезпечив, ухвали Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.11.2011 року не виконав, письмового відзиву на позовну заяву з документальним та правовим обґрунтуванням своїх заперечень, суду не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 був призваний на військову службу наказом начальника Калінінградського військового авіаційно-технічного училища № 307 від 06.08.1976 року, а згідно з наказом Міністра оборони України № 1100 від 14.10.2010 року і наказом голови військового місцевого сулу Сімферопольського гарнізону № 136 від 15.11.2010 року звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» частини сьомої (за станом здоров'я).
Таким чином, вислуга років позивача у календарному обчисленні на день виключення із списків військовослужбовців складає 34 повних календарних роки, що також підтверджується послужним списком особової справи офіцера, розрахунком вислуги років військовослужбовця, та витягом з наказу голови військового місцевого суду Сімферопольського гарнізону суду від 15.11.2010 року № 136.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI (далі по тексту Закон України № 2453-VI) з 15 вересня 2010 року розпочато процес ліквідації військових судів.
Встановлено, що судді військових судів гарнізонів переводяться за їх згодою до місцевих або апеляційних судів, на підставі заяви про переведення за рішенням органу, який їх обрав чи призначив, зі звільненням їх з військової служби.
Цим же пунктом вказаного закону передбачено, що суддям військових судів, які звільнені з військової служби, виплачується грошова допомога при звільненні з військової служби в порядку і розмірі, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з п. 2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року військовослужбовцям при звільненні з військової служби за станом здоров'я виплачується грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Місячне грошове забезпечення позивача за останній повний місяць роботи перед звільненням складає 10683,70 грн. Враховуючи кількість календарних років вислуги, розмір вихідної допомоги становить 181622,90 грн.(10683,70*34*50%), а разом з податками - 208866,34 грн.
Вказані грошові кошти ОСОБА_1 не виплачені до теперішнього часу. У кошторисі військового суду на 2010 рік, в тому числі у зв'язку із ліквідацією, ці суми не були враховані.
До набрання чинності Законом України № 2453-\/І діяли Закон України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 року № 3018-III (далі - Закон України № 3018-III) та Закон України «Про статус суддів» від 15.12.1992 року № 2862-ХІІ (далі - Закон України № 2862-ХІІ).
Відповідно до ст.ст. 60, 63 Закону України № 3018-III кандидатів у професійні судді здійснюється з числа осіб, які відповідають вимогам, встановленим частинами другою і третьою статті 59 цього Закону, за результатами проходження кваліфікаційної атестації відповідно до вимог цього Закону. Кандидат на посаду судді військового суду крім того повинен перебувати на військовій службі і мати військове звання офіцерського складу. Судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України. Військовий суддя крім здійснення правосуддя не може залучатися до виконання інших обов'язків військової служби.
Згідно з п.п. 3, 7 ст. 44 Закону України № 2862-ХІІ грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Крім того, як військовослужбовці, судді військових судів забезпечувалися речовим майном, медичним обслуговуванням та зброєю в установах (військових частинах) Міністерства оборони України.
Згідно з Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України і Державного казначейства України від 25.11.2008 року № 495, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.01.2009 року за № 79/16095, виплата військовослужбовцям грошового забезпечення та додаткових видів (в т.ч. вихідної допомоги) здійснюється з коду КЕКВ 1112. З цього ж коду здійснюється відшкодування податку з доходу фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, згідно із законодавством.
Вказаний код, поряд з іншими силовими структурами, є лише в Міністерстві оборони України. Ані в Державній судовій адміністрації України, ані в територіальних управліннях ДСА такого коду немає. Він був ліквідований у зв'язку із закриттям поточних рахунків в Державному казначействі 31.12.2010 року з причин ліквідації військових судів.
Пунктом 2 Указу Президента України від 14.09.2010 року № 900/2010 забезпечення фінансування заходів, пов'язаних із ліквідацією військових судів покладено на Кабінет Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 07.10.2010 року № 2591 -VI (далі по тексту Закон України № 2591) діяльність КМУ спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України, а також Програми діяльності КМУ, схваленої Верховної Радої України, вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, праці та зайнятості, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, національної безпеки, обороноздатності та інших.
У сфері економіки та фінансів основними повноваженнями КМУ, як це передбачено ст. 20 Закону України № 2591, є забезпечення проведення державної фінансової та податкової політики, розробка проектів законів про Державний бюджет України та про внесення змін до Державного бюджету України, забезпечення його виконання, подання звіту Верховній Раді України про його виконання, прийняття рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України. У сферах правової політики, законності, забезпечення прав і свобод людини та громадянина на КМУ покладено обов'язок забезпечувати фінансування видатків на утримання судів, створення належних умов для функціонування судів та діяльності суддів. Також на КМУ покладено забезпечення соціальних і. правових гарантій військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.
Відповідно до ст. 21 Закону України № 2591 Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади підзвітні та підконтрольні Кабінету Міністрів України.
Кабінетом міністрів України 21.12.2011 року видано розпорядження «Про забезпечення виплати одноразової грошової допомоги суддям військових судів, звільненим з військової служби у зв'язку з ліквідацією таких судів» № 1288-р. Відповідно до вказаного розпорядження обов'язок забезпечити за рахунок асигнувань, виділених у 2011 році за фондом оплати праці за програмою 2101020 "Утримання особового складу Збройних Сил України", виплату суддям військових судів гарнізонів, апеляційних військових судів регіонів, апеляційного суду Військово-Морських Сил Збройних Сил, звільненим з військової служби у зв'язку з ліквідацією таких судів (далі - судді військових судів), одноразової грошової допомоги, встановленої пунктом 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" покладено на Міністерство оборони України.
З урахуванням зазначеного адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним бездіяльність Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, буд. 6, м. Київ, 03168) щодо невиплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 99006) одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби.
3. Стягнути з Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, буд. 6, м. Київ, 03168) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 99006, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) неотриману одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби у розмірі 181 622,90 грн. (сто вісімдесят одна тисяча шістсот двадцять дві грн. 90 коп.) без врахування утримання податків та інших обов'язкових платежів.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ю.В. Лотова
Суддя Ю.В. Лотова