РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 0109/2731/2012 2/0109/1300/2012
22.03.2012 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючої судді - Кагітіної І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Якушевої Г.-М.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дітей, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дітей. Позовні вимоги мотивовані тим, що від спільного життя із відповідачем у них народились діти: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. У свідоцтві про народження дітей батьком записаний ОСОБА_2, а тому він зобов'язаний приймати участь в матеріальному забезпеченні дітей. На підставі викладеного, позивачка просить стягнути з відповідача аліменти на утримання кожної дитини у розмірі по 1/4 частки від заробітку (доходу), але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття та судові витрати.
Позивач та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити та в офіційному порядку визначити розмір аліментів з 01.04.2012 року, оскільки між нею та відповідачем виникають постійні спори.
Представники відповідача у судовому засіданні частково заперечували проти задоволення позову, просили стягнути аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частки від всіх видів заробітку (доходу), але не менш 30 % прожиткового мінімуму на кожного з дітей відповідного віку, щомісячно, починаючи з 29.02.2012 року до досягнення ОСОБА_3 повноліття, а в подальшому в розмірі ? частки заробітку (доходу) відповідача до повноліття другої дитини. Зазначивши, що відповідач постійно мешкає у м. Москві та отримує заробітну плату в ВАТ «Енергетикс», приймав участь в матеріальному забезпеченні дітей, про що в матеріалах справи містяться відповідні грошові перекази на суму 300 доларів США на місяць. Крім того, відповідач має на утриманні непрацездатних батьків.
Суд, заслухавши позивача, його представника та представників відповідача, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач у справі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, є рідним батьком дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.7,8). Діти сторін по справі проживають з позивачкою за адресою: АДРЕСА_1, що не оспорено відповідачем.
Відповідач по справі фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2, має постійний прибуток, працює на посаді менеджера з продажу в ВАТ «Енергетикс», загальна сума доходу за останні шість місяців склала 68286, 31 рублів (а.с.26, 25).
Батьки відповідача ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є особами пенсійного віку, що підтверджено посвідченнями та свідоцтвом про народження (а.с 26-27,29).
З показань свідка ОСОБА_7, який є батьком відповідача, убачається, що останній надає матеріальну допомогу йому та його дружині у розмірі 125 доларів США на місяць для оплати комунальних послуг.
Згідно грошових переказів відповідач на утримання дітей перераховував з квітня 2011 року по березень 2012 року включно на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі від 800 до 300 доларів США щомісяця, у тому числі і у березні 2012 року (а.с.37-55).
Статтею 180 СК України передбачений обов'язок батьків по утриманню дитини до досягнення нею повноліття.
Згідно вимог ч.1 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд приймає до уваги обставини, що мають значення при визначенні розміру аліментів: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
З урахуванням встановленого матеріального становища відповідача, наявності у нього непрацездатних батьків, які досягли пенсійного віку, встановленого розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на місяць, пояснень позивачки про її бажання встановити судовим рішенням розмір аліментів, суд вважає можливим ухвалити рішення про стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей у розмірі 1/2 частки від заробітку (доходу), але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення повноліття ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, повноліття.
При визначенні розміру аліментів суд також врахував, що, не зважаючи на надану довідку про прибуток відповідача ОСОБА_2, він на протязі тривалого часу мав, у тому числі і у березні 2012 року, можливість надавати допомогу батькам та відповідачці на утримання дітей у середньому до 500 доларів США, а тому визначення аліментів у частці від заробітку не порушить його права.
Посилання представника відповідача на прожитковий мінімум для працездатної особи у м. Москві не спростовує висновок суду про необхідність щомісячного стягнення аліментів з відповідача, який проживає окремо від дітей.
Щодо посилання на те, що достатніми на утримання дітей буде визначення аліментів у розмірі 1\3 частки від заробітку, що буде більше, ніж 30 % прожиткового мінімум на кожну дитину, то суд приймає до уваги наступне.
Відповідно до 2 ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку,
Таким чином, сімейним законодавством не обмежений максимальний розмір аліментів, який може бути стягнутий.
Безпідставними є посилання відповідача на встановлений законом рівний обов'язок позивачки ОСОБА_1 утримувати дітей, оскільки зазначене питання не є предметом позову.
Суд не знаходить підстав для визначення аліментів у частці від заробітку відповідача на кожну дитину окремо, як заявлено позивачкою, оскільки відповідно до ч.2 ст. 183 СК України, якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. У зв'язку з викладеним позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
При цьому, суд роз'яснює сторонам положення ч. 3 ст. 183 СК України про те, що якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
При вирішенні питання про час, з якого підлягають стягненню аліменти, суд приймає до уваги пояснення позивачки, яка просить визначити аліменти з 01.04.2012 року, та грошові перекази, відповідно до яких у лютому та у березні 2012 року відповідачем були сплачені грошові кошти на утримання дітей (а.с.52-55). З огляду на викладене аліменти можливо стягнути з 01.04.2012 року
Щодо стягнення судових витрат, то з відповідача у дохід держави у порядку ст. 88 ЦПК України підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору.
Витрати позивачки ОСОБА_1, понесені на складання позовної заяви, у сенсі положень Законом України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» від 20.12.2011 року не можуть бути стягнуті при ухваленні судового рішення (а.с.58).
На підставі наведеного, керуючись статтями 180, 182, 183, 191 СК України, ст. ст.10, 11, 60, 84, 88, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця м. Сімферополя, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженки села Мирне Сімферопольського району АР Крим, аліменти на утримання ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі 1/2 частки заробітку (доходу), але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 01 квітня 2012 року, до досягнення повноліття ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_2 у дохід держави судовий збір у розмірі 214,60 (двісті чотирнадцять) гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АРК через Київський районний суд м. Сімферополя АРК шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя