Справа №1490/1891/12 26.04.2012 26.04.2012
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц/1490/1305/11 Суддя першої інстанції Горбенко С.А.
Категорія 53 Суддя - доповідач апеляційного суду Царюк Л.М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2012 року м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого Козаченка В.І.,
суддів: Мурлигіної О.Я., Царюк Л.М.,
при секретарі Скопенко В.М.,
за участю: позивачки - ОСОБА_2,
представника позивача - ОСОБА_3,
представників відповідача - Грижук Н.В., Тимченко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16 березня 2012 року за позовом ОСОБА_2 до Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про стягнення заборгованості по заробітній платі, -
В С Т А Н О В И Л А:
8 грудня 2011 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про стягнення заборгованості по заробітній платі в сумі 7579 грн.87 коп.
В позові посилалась на те, що в квітня 2006 року вона була обрана головою Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. За результатами виборів сільських, селищних, міських голів рішенням першої сесії шостого скликання № 2 від 24 листопада 2010 року головою вказаної сільської ради була обрана Грижук Н.В. Однак, постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 грудня 2010 року було скасовано вказане рішення, а тому, на її думку, вона залишилась виконувати повноваження сільського голови до 17 лютого 2011 року,тобто до того часу коли зазначена постанова місцевого суду була скасована апеляційною інстанцією.
Посилаючись на викладене, позивачка просила стягнути на її користь заборгованість по заробітній платі в сумі 7579 грн. 87 коп. за період з 1 грудня 2010 року по 18 лютого 2011 року.
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16 березня 2012 року позов задоволено в повному обсязі. Стягнуто з Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області на користь ОСОБА_2 заборгованість по заробітній платі в розмірі 7579 грн. 87 коп. Також судом розподілено судові витрати.
В апеляційній скарзі відповідач просив скасувати рішення суду та ухвалите нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що судом порушенні норми матеріального і процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників, які з'явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач порушив права позивачки на отримання заробітної плати за виконання повноважень сільського голови з 1 грудня 2010 року по 18 лютого 2011 року, а тому поновив ці права.
Проте з такими висновками суду погодитися не можна.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України прав на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування врегульовано Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року з подальшими змінами ( надалі - Закону).
Відповідно до ст. 1 цього Закону служба в органах місцевого самоврядування - це професійна на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Таким чином, виходячи з правового статусу осіб, що проходять службу в органах місцевого самоврядування, умови та порядок її проходження, звільнення зі служби в органах місцевого самоврядування, соціальний статус осіб цієї служби свідчить про те, що служба в органах місцевого самоврядування є публічною.
За матеріалами справи встановлено, що 20 квітня 2006 року ОСОБА_2 була обрана сільським головою Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, приведена до присяги та їй було присвоєно 7 ранг 4 посадової категорії (а.с. 4).
Як випливає зі змісту рішення першої сесії шостого скликання Лукашівської сільської ради № 2 від 24 листопада 2010 року визнано повноваження сільського голови Грижук Наталії Василівни обраної в результаті виборів сільських голів 31 жовтня 2010 року (а.с.10).
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 грудня 2010 року за позовом ОСОБА_2 зазначене рішення скасовано (а.с.11).
Проте, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року вказана постанова суду першої інстанції скасовано та прийнята нова постанова про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (а.с. 12-13).
Позивачка звернулася до суду з позовом, де стверджує, що в період часу з 1 грудня 2010 року по 18 лютого 2011 року вона продовжувала виконувала повноваження голови Лукашівської сільської ради, проте заробітна плата їй не виплачувалася, у зв'язку з чим вона звернулася до суду про стягнення заборгованості по заробітній платі за цей період.
Таким чином, спір між сторонами виник з підстав проходження позивачкою публічної служби в органах місцевого самоврядування і звільнення з неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Суд першої інстанції при вирішенні зазначеного спору ці вимоги закону не врахував та помилково розглянув спір в порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладене, рішення місцевого суду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 205 та ч. 1 ст. 310 ЦПК України підлягає скасуванню із закриттям провадження по справі, оскільки справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 310, 315 ЦПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Лукашівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області задовольнити частково.
Рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16 березня 2012 року скасувати та провадження по справі закрити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий: Судді: