ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.04.08р. | Справа № 23/62-08 |
За позовом Криворізького міжрайонного природоохоронного прокурора Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області
до Відкритого акціонерного товариства "Арселор Міттал Кривий Ріг", м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області
про стягнення 10530,79 грн.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники:
Від прокурора: Зіма В.Б. посв. №117, прокурор
Від позивача: Недогарська Т.І., дов. від 10.01.08, нач. юр. відділу
Від відповідача: Федчишин А.А, дов. від 20.06.07 № 85-178юр, юрисконсульт
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі позивача та просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" 10530,79 грн. - збитки, завдані за користування земельною ділянкою на території Радушненскої селищної ради у зв'язку з відсутністю у відповідача правових підстав для користування земельною ділянкою.
Позивач, позовні вимоги, заявлені прокурором, підтримує в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що в порушення Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам розмір збитків визначався комісією без участі представника відповідача; акт комісії не затверджувався органом, який утворив цю комісію. Крім того, в позові предметом позову є стягнення збитків за користування земельною ділянкою через відсутність договору оренди землі, тобто збитки в розмірі не отриманої орендної плати, а в акті розмір збитків визначений як не отриманий прибуток від реалізації сіна. Позивач не довів в чому саме полягають понесені збитки, поняття яких викладені в ст.22 Цивільного Кодексу України, та їх розмір.
Крім того, відповідачем зазначено. що між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки від 26.09.07 № 4739, відповідно до якого відповідачу надано в строкове платне користування спірну земельну ділянку для розміщення відвалів доменних шлаків.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, прокурора, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
02.07.07 комісією Криворізької районної державної адміністрації складений акт визначення збитків, пов’язаних з використанням земель відповідачем без право установчих документів на землю на території Радушненскої селищної ради.
Актом встановлено, що відповідач на території Радушненскої селищної ради використовує земельну ділянку площею 7,1638 га (пасовища) під розміщення шлакових відвалів без право установчих документів на землю.
Втрати бюджету визначені в розмірі 10530,79 грн., виходячи з комерційної ціни сіна за два роки і середньої урожайності сіна за 2005 та 2006 роки по району.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 7,1638 га під відвалами доменних шлаків встановлений актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10.08.06, складеним Криворізьким міжрайонним відділом по контролю за використанням та охороною земель, та підписаним представником відповідача 10.08.06 (а.с.15).
10.04.07 актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Криворізьким міжрайонним відділом по контролю за використанням та охороною земель встановлено, що виявлені під час перевірки 10.08.06 порушення відповідачем не усунені. Акт підписаний представником відповідача 10.04.07 без зауважень та заперечень.
Станом на момент складення акту від 02.07.07 докази оформлення відповідачем в установленому порядку права користування спірною земельною ділянкою відсутні.
Відповідно до ст.83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності входить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Стаття 156 Земельного кодексу України передбачає, що власникам землі відшкодовуються збитки, зокрема заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
У відповідності з ч.2 ст. 157 Земельного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284 затверджений Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Відповідно до вказаного Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Криворізької районної державної адміністрації від 28.12.05 №986-р створена районна комісія із розгляду питань щодо визначення збитків, заподіяних вилученням земельних ділянок та розміру і порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню на території Криворізького району.
Фактично акт від 02.07.07, яким визначено збитки, пов’язані з використанням земель відповідачем без право установчих документів на землю на території Радушненскої селищної ради, складений комісією не в повному складі, в тому числі, без участі представника землекористувача, тобто відповідача. Крім того, від імені селищного голови Радушненскої сільської ради акт підписаний невідомою особою (перед визначенням "селищний голова Радушненскої с/р" Бондаренко О.В. міститься риска, кому фактично належить підпис не зазначено).
Також всупереч вимогам п.2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам акт від 02.07.07 в установленому порядку не затверджений.
Згідно п.5 Порядку збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги порушення позивачем порядку визначення збитків від самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки на території Радушненскої селищної ради, відсутність доказів затвердження акту від 02.07.07 в установленому порядку, суд вважає, що сам про собі акт від 02.07.07 не може бути підставою для відшкодування відповідачем визначених в цьому акті збитків, в даному випадку відповідний обов’язок у відповідача не настав.
Крім того, згідно Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам відшкодуванню підлягають неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані (пункт 3 Порядку). За визначенням в тому ж пункті неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Тобто, вказані норми передбачають стягнення у відшкодування неодержаних доходів вартості неотриманої продукції, обрахованої по ринковим цінам з урахуванням середньої урожайності цієї продукції за виключенням витрат на виробництво цієї продукції.
Фактично в акті від 02.07.07 розмір збитків –10530,79 грн. визначений без врахування витрат, понесених на виробництво сіна.
Таким чином умови, за наявності яких для відповідача настає відповідальність у вигляді відшкодування збитків в розмірі 10530,79 грн., відсутні.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.49 , ст.ст.82-84,116 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя | І.Ю. Добродняк |
Рішення підписано 29.05.08
|
|
|