ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ
З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ
Ухвала
іменем україни
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючогоЄлфімова О.В.,
суддівКрещенка А.М., Сахна Р.І.,
за участю прокурора Казнадзея В.В.
ðîçãëÿíóëà â ñóäîâîìó çàñ³äàíí³ ó ì. Êèºâ³ 10 квітня 2012 ðîêó êðèì³íàëüíó ñïðàâó çà êàñàö³éíîþ ñêàðãîþ захисника ОСОБА_1. та засудженого ОСОБА_2. на ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від
25 жовтня 2011 року.
Вироком Андрушівського районного суду Житомирської області від
12 серпня 2011 року
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, громадянина України, такого, що не має судимості,
засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки без позбавленням права керувати транспортними засобами.
На підставі п. «д» ст. 1 Закону України «Про амністію у 2011 році» від 08.07.2011 року ОСОБА_2. звільнено від відбування призначеного покарання.
Запобіжний захід залишено підписку про невиїзд.
Постановлено стягнути з ОСОБА_2. на користь ОСОБА_3. 2 680, 80 грн. матеріальної шкоди та 10 000 грн. моральної шкоди; на користь ОСОБА_4. 2680, 80 грн. матеріальної шкоди та 10 000 грн. моральної шкоди.
У вироку вирішено питання судових витрат та долю речових доказів по справі.
Ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 25 жовтня 2011 року вирок місцевого суду залишено без зміни.
Вироком суду ОСОБА_2. визнано винним та засуджено за те, що він 17 серпня 2007 року, о 3 годині 30 хвилин, керуючи автомобілем ЛАЗ-42071, рухаючись по вул. Фестивальній, в с. Галчина Андрушівського району Житомирської області, порушивши п.п. 10.1, 10.9 Правил дорожнього руху наїхав на ОСОБА_2., внаслідок чого настала смерть останнього.
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_2. та його захисник ОСОБА_1. ставлять питання про скасування ухвали апеляційного суду у зв'язку з істотним порушенням норм кримінально-процесуального закону та направленні справи на новий апеляційний розгляд.
У письмових запереченнях потерпілі ОСОБА_4. та ОСОБА_3. просять залишити ухвалу апеляційного суду без зміни, а касаційну скаргу захисника та засудженого - без задоволення.
Заслухавши доповідача, пояснення прокурора, який частково підтримав доводи касаційної скарги та просив судові рішення щодо ОСОБА_2. скасувати, звільнити його від кримінальної відповідальності за амністією, а справу закрити, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог п. «д» ст.1 Закону України «Про амністію у 2011 році» звільненню від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, підлягають ветерани війни (учасники бойових дій, інваліди війни та учасники війни, які підпадають під дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», засуджені за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до статті 12 КК України, та за злочини, вчинені з необережності, які не є особливо тяжкими.
Як убачається з матеріалів кримінальної справи, ОСОБА_2. звернувся із заявою до суду про застосування до нього Закону України «Про амністію у 2011 році».
Згідно посвідчення від 10 січня 1996 року він є учасником бойових дій /а.с.148 т.1/.
Суд першої інстанції постановив щодо Красовського обвинувальний вирок та на підставі пункту «д» ст. 1 Закону України «Про амністію в 2011 році» звільнив його від призначеного покарання.
Однак, поза увагою суду першої інстанції залишились положення ст. 6 Закону України «Про амністію у 2011 році» від 8 липня 2011 року, відповідно до якого звільняються від кримінальної відповідальності в порядку та на умовах, визначених цим Законом, особи, які підпадають під дію ст. 1 цього Закону, кримінальні справи щодо яких перебувають у провадженні органів дізнання, досудового слідства чи не розглянуті судами, а так само розглянуті судами, але вироки не набрали законної сили, про злочини, вчинені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, з огляду на вищевикладене та ураховуючи, що ОСОБА_2. вчинив злочин з необережності до дня набрання чинності Законом України «Про амністію у 2011 році» від 8 липня 2011 року, є учасником бойових дій і просив застосувати до нього амністію, суд першої інстанції мав звільнити його не від покарання, а від кримінальної відповідальності із закриттям справи щодо нього за ч. 2 ст. 286 КК України.
Однак апеляційний суд вирок суду залишив без зміни, чим допустив істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону.
Відповідно до ст. 398 КПК України підставами для зміни вироку, ухвали, постанови є істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону.
Âèõîäÿ÷è ç íàâåäåíîãî, êîëåã³ÿ ñóää³â ââàæàº, що ухвала Апеляційного суду Житомирської області від 25 жовтня 2011 року щодо ОСОБА_2 ï³äëÿãàє ñêàñóâàííþ. À îñê³ëüêè â ìàòåð³àëàõ ñïðàâè º íàÿâí³ ï³äñòàâè äëÿ çâ³ëüíåííÿ çàñóäæåíîãî â³ä êðèì³íàëüíî¿ â³äïîâ³äàëüíîñò³ òà çàêðèòòÿ êðèì³íàëüíî¿ ñïðàâè ùîäî íüîãî, òî ñêàñóâàííþ ï³äëÿãຠé âèðîê ñóäó ïåðøî¿ ³íñòàíö³¿.
Керуючись ст. 394-396 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Êàñàö³éíó ñêàðãó çàõèñíèêà ОСОБА_1. òà çàñóäæåíîãî ОСОБА_2. çàäîâîëüíèòè ÷àñòêîâî.
Âèðîê Àíäðóø³âñüêîãî ðàéîííîãî ñóäó Æèòîìèðñüêî¿ îáëàñò³ â³ä
12 ñåðïíÿ 2011 ðîêó на ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від
25 жовтня 2011 року щодо ОСОБА_2 ñêàñóâàòè.
На підставі п. «в» ст. 1, ст. 6 Закону України «Про амністію у 2011 році» від 8 липня 2011 року звільнити ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності, справу щодо нього за ч. 2 ст. 286 КК України - закрити.
Судді:
О.Єлфімов А.Крещенко Р.Сахно