Судове рішення #2247487
10/3-08-1638

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


УХВАЛА

"14" травня 2008 р.

   Справа № 10/3-08-1638


За позовом Військового прокурору Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області

до відповідача Військової частини А1620  

про стягнення 24403,53 грн.  

                    Суддя      Смелянець Г.Є.

За участю представників

від прокуратури: Боднарчук С.Я. за довіреністю від 11.03.2008р. №1169

від позивача: Подвисоцький А.О. за довіреністю від 25.02.2008р. №255/03    

від відповідача:Гайдай О.В. за довіреністю від 05.12.2007р. №2848

               

Суть спору: Військовий прокурор Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Військової частини А1620 збитків в сумі 24403,53 грн., заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок забору Військової частиною А2372 води з балансової артезіанської свердловини за відсутністю дозволу на спеціальне водокористування.

У судовому засіданні представник від Військової прокуратури Одеського регіону підтримав позовні вимоги і просив суд їх задовольнити.

Представник від позивача позовні вимоги Військового прокурору Одеського гарнізону підтримав, а також просив суд залучити до участі у справі в якості позивача Державну екологічну інспекцію в Одеській області.

Представник від відповідача у судовому засіданні надав суду відзив на позов, а також пояснення, згідно з якими, відповідач не визнає позовні вимоги, просить у задоволені позовних вимог відмовити, з посиланням при цьому на те, що відповідачем у даному позові є Білгород-Дністровська КЕЧ району.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

Згідно з  абзацом  четвертим  частини  першої  статті 2 ГПК  господарський суд порушує справи за позовними  заявами прокурорів  та  їх заступників,  які звертаються до господарського суду  в  інтересах  держави.  Частиною  третьою  згаданої   статті передбачено,  що у позовній заяві прокурор самостійно визначає,  в чому  полягає   порушення   інтересів   держави   та   обґрунтовує необхідність  їх  захисту,  а  також  вказує орган,  уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 №3-рп/99, під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

При цьому, в силу вимог ч.2 ст.29 ГПК України, у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Із позовної заяви Військового прокурора Одеського гарнізону вбачається, що органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах та набуває статусу позивача є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області.   

Оцінивши правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов’язок щодо здійснення конкретних функцій у спірних правовідносинах, пов’язаних із захистом інтересів держави, господарський суд дійшов висновку, що  в даному випадку Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області не є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Такого висновку господарський суд Одеської області дійшов з огляду на наступне.  

Відповідно до ч.ч.2,3 ст.16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991р. №1264-ХІІ, державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства. Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і  використання природних   ресурсів   у  республіці  є  спеціально  уповноважений центральний  орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів,  його  органи  на  місцях  та  інші  державні органи, до компетенції  яких  законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

Указом Президента України від 27.12.2005р. №1842/2005  затверджено  Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, згідно з яким,  спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, геологічного вивчення надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди України). Мінприроди України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №568 від 12.11.2007р.), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007р. за №119/13386 затверджено Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі.

У Положенні про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі встановлено, що Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Мінприроди в входить до сфери його управління.

У Положенні про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі встановлено, що Державна екологічна інспекція  в областях, містах Києві та Севастополі є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.  В свою чергу у п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою КМУ від 17.11.2001р.№1520 (в редакції постанови КМУ від 16.06.2004р. №770), Державна екологічна інспекція (Держінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується.

Отже, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища є Мінприроди до сфери управління якого входить територіальний орган - Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві і Севастополі, а спеціальним підрозділом Мінприроди є Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі.  

При цьому, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах  Києві та Севастополі, саме Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища і має право обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об’єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.  

Більш того, як вбачається із позовної заяви Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області  спір у даній справі виник внаслідок  порушення відповідачем  вимог природоохоронного законодавства, а саме, відповідач здійснював спеціальне водокористування за відсутністю відповідного дозволу.  При цьому обставини щодо порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства виявлені при здійсненні перевірки Відділом екологічного контролю за використанням земель, надр Державної екологічної інспекції в Одеській області, про що держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області 16.01.2008р. складений відповідний акт перевірки виконання природоохоронного законодавства №03/02. Розрахунок збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування також здійснений Державною екологічною інспекцією в Одеській області.  

Таким чином в даному випадку саме Державна екологічна інспекція в Одеській області є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Встановлені обставини свідчать, що  Військовим прокурором  Одеського гарнізону неправильно визначений позивач у справі, тобто орган, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а тому позов Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області підлягає залишенню без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст.81 ГПК України.

Клопотання представника позивача про залучення до участі у справі  Державної екологічної інспекції в Одеській області в якості позивача відхилено господарським судом, оскільки по-перше, вимогами чинного Господарського процесуального кодексу України  не передбачено залучення до участі у справі позивача. По-друге, відповідно до п.3 Роз’яснень Президії ВГСУ №04-5/570 від 2.05.2002р. (із відповідними змінами, внесеними згідно з Рекомендаціями Президії ВГСУ), якщо господарський суд помилково порушив справу за позовом прокурора чи його  заступника, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК України.                

Керуючись п.1 ч.1 ст.81,  ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області залишити без розгляду.


Суддя                                                                                       Смелянець Г. Є.



 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація