АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а/2390/1065/12Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.1 Золотоверхий О.І.
Доповідач в апеляційній інстанції
Качан О. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2012 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоКачана О.В.
суддівЗахарової А.Ф., Скіця М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Черкаси апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 25 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
в с т а н о в и л а :
Звертаючись 13 травня 2009 року з вказаним позовом ОСОБА_5 посилалась на те, що відповідно до ст. 1 Закону "Про соціальний захист дітей війни" вона є дитиною війни і має право на щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки таке підвищення їй у 2006 - 2008 роках виплачувалась не в повному обсязі, просила суд визнати дії управління неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплатити на її користь щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії за період 2006 - 2008 років в сумі 3891, 90 грн.
Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 25 червня 2009 року позов задоволено частково.
Визнано відмову управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області щодо виплати ОСОБА_5 щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком протиправною.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду в Маньківському районі Черкаської області нарахувати ОСОБА_5 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 9 липня 2007 року по 2008 рік включно за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком виплачений у 2008 році, згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області просить скасувати постанову суду та закрити провадження у справі.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення по наступним мотивам.
Суд встановив, що позивачка отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни. Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Такі виплати позивачу не проводилися. За наявності перерахованих обставин суд обґрунтовано прийшов до висновку про порушення відповідачем прав позивача.
Проте, задовольняючи позовні вимоги, суд не звернув увагу на те, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, в редакції на день звернення до суду, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Вказаний строк не є процесуальним, поновленню не підлягає. Він, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Частиною 1 ст. 100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. На застосування цієї вимоги закону наполягав відповідач.
Суд проігнорував заперечення відповідача про застосування термінів звернення до суду та стягнув борг за період понад один рік від дня звернення до суду. День звернення встановлюється по вхідному реєстраційному номеру на позовній заяві.
Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 вступило в дію з 22.05.2008 року, тому і нарахування за 2008 рік повинні проводитись з цього часу. Позивачка звернулась до суду 13 травня 2009 року, тому позовні вимоги підлягали до задоволення за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Колегія суддів приходить до висновку про можливість виправлення допущених судом помилок шляхом ухвалення постанови про зміну постанови суду першої інстанції в частині періоду стягнення недоплаченої пенсії.
Керуючись ст.ст. 201, 207 КАС України, колегія
п о с т а н о в и л а :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 25 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війнизадовольнити частково, постанову суду змінити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, та виплатити перераховану пенсію за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з врахуванням уже проведених виплат за цей період.
У стягненні перерахованої доплати за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 1 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно відмовити.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова колегії та постанова суду набувають законної сили через 5 днів після направлення копії постанови колегії особам, які беруть участь у справі, та можуть бути оскаржені у касаційному порядку протягом двадцяти днів після вступу у законну силу.
Головуючий :
Судді :