Справа № 2-34/2008
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.квітня 2008 р. Київський районний суд м. Сімферополя в складі
головуючого - судді Чумаченко
при секретарі - Ліфінцової я.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розділ житлового будинку, іншого майна, визначення порядку користування земельнім ділянкою.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1. звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2. про розділ домоволодіння, іншого майна та визначення порядку користування земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Сімферополь, АДРЕСА_1 відповідно до часток співвласників.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він і відповідачка є власниками домоволодіння АДРЕСА_1 в м. Сімферополі в рівних частках - по ½ як спадкоємці 1-й черги після смерті матері .Крім будинку , після смерті матері залишилося рухоме майно, а саме: книжкові полки-4 шт. стіл письмовий, журнальний столик, дивани-ліжка -3 шт., шафа платтяний , шафа двостулковий, сервант, шафа для посуду, стільці -6 шт., трюмо, трельяж, обідні столи -2 шт., торшер-бар, телевізор, холодильник «ЗИС», духовка електрична, плита газова, таганок газовий, балони газові -4 шт., водонагрівач електричний, тумбочка металева. Все майно оцінює в сумі 3000 грн. Вказує, що претендує на половину зазначеного майна, що перебуває в розпорядженні відповідачки, на суму 1050 грн., у тому числі - 2 книжкові полки вартістю 100 грн., письмовий стіл -50 грн., диван-ліжко -100 грн.,, шафу двостулкову -70 грн., сервант - 50 грн., три стільці -30 грн., трюмо-30 грн., стіл обідній - 50 грн., холодильник «ЗИС» -200 грн., газову плита -70 грн., два балони газових - 100 грн., два килими -200 грн., Всього на суму 1050 грн. , виділити в користування ½ земельної ділянки пл.165,5 кв.м.
У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав, просив розділити майно відповідно до його вимог.
Просив виділити йому у власність ½ частки домоволодіння відповідно до третього варіанту висновку будівельно - технічної експертизи від 25 жовтня 2005 року № 1749, уточнений висновком експертизи № 253 від 04.05.2007 р.
Відповідач ОСОБА_2. у судовому засіданні проти розподілу будинку в натурі не заперечувала, однак згодна розділити його по першому варіанту висновку будівельно-технічної експертизи № 1749, на розподіл іншого майна згодна по варіанту, запропонованому позивачем, просить тільки виділити їй письмовий стіл вартістю 50 грн.
Вислухавши позивача, відповідачку, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1. і відповідачка ОСОБА_2. є власниками домоволодіння АДРЕСА_1 в м. Сімферополі по ½ частки кожний, як спадкоємці 1-й черги за законом після смерті їхньої матері ОСОБА_3, що вмерла ІНФОРМАЦІЯ_1. Домоволодіння являє собою триповерховий будинок, що складається з житлового приміщення літ. «А», цокольного поверху, двох тамбурів, двох веранд, убиральні, сараю «Г», душу, який розміщений на земельній ділянці площею 333 кв.м.
По клопотанню позивачка й відповідачки в справі була проведена судова будівельно-технічна експертиза № 1749 від 29 серпня 2005 року, відповідно до якої експерт Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз запропонував на розгляд суду два варіанти розподілу спірного домоволодіння. Однак, у зазначеному висновку мали місце неточності й у наслідку на підставі ухвали суду були проведені дві додаткові експертизи № 956 від 07 вересня 2006 року та № 253 від 04 травня 2007 року.
Згідно першого варіанта розподіл спірного домоволодіння за висновком експерта № 1749, з урахуванням додаткових висновків № 253,956 на розсуд суду пропонувалося виділити:
1-му співвласникові:
- частина житлового будинку літ. «А» (приміщення №№ 1-7; 1-10; 1-11) площею 32, 7 кв.м.
- частина цокольного поверху літ. «А» (приміщення №1-3) площею 14,9 кв.м. вартістю 3893 грн;
- цокольний поверх літ «а» (приміщення №№ 1-2; 1-13) площею 8,6 кв.м., вартістю 2008 грн;
- тамбур у цокольному поверсі літер «а1» (приміщення №1-1) площею 5, 9 кв.м., вартістю 2197 грн.;
- тамбур літ. «а» 1 поверху (приміщення № 1-5) площею 9, 4 кв.м. вартістю 8116 грн;
- ґанок вартістю 239 грн;
- убиральню літ. «Б» вартістю 980 грн.
РАЗОМ вартість приміщень і будов становить 35083 грн, що на 4051 грн. більше чим покладено й становить 57/100 часток (71,5 кв. м).
2-му співвласникові:
- частина житлового будинку літер «А» (приміщення №№ 1-8 і 1-12) площею 40,5 кв.м., вартістю 21860 грн.;
- частина цокольного поверху літер «А» ( приміщення № 1-4) площею 19, 6 кв.м., вартістю 5121 грн.
РАЗОМ: вартість приміщень пропонованих виділити 2-му співвласникові становить 26981 грн, що на 4051 грн. менше, чим покладено на ідеальну частку й становить 43/100 частки.
Відповідачка ОСОБА_2. просила розділити домоволодіння по зазначеному варіанту, вважаючи його найбільш зручним для користування обох співвласників.
Оскільки зазначений варіант розподілу спірного домоволодіння є вертикальним, обоє співвласника одержать у власність цокольні приміщення для розміщення опалювальних казанів та ін., а так само будуть мати доступ і можливість експлуатації горищних приміщень, що є немаловажним для обслуговування розділеного домоволодіння, оскільки горище обом співвласникам необхідне для облаштованості розширювальних бочків, необхідних для системи опалення й систем вентиляції.
Згідно другого варіанта, поверхового розподілу спірного домоволодіння за висновком експерта № 1749, з урахуванням додаткових висновків № 956 та № 253, на розсуд суду пропонувалося виділити першому співвласникові 59/100, вартістю 36810 грн, що на 5778 грн. більше чим покладене, а другому співвласникові 41/100 частки, вартістю 25254 грн. Однак, при запропонованому варіанті розподілу, з вулиці другому співвласникові необхідно було б прибудувати сходовий марш до веранди літ. «а» на другому поверсі, саме повз вікна прихожої першого поверху й ванної кімнати першого співвласника, що вкрай незручно й суперечить як етичним нормам, так і будівельним. Більш того, при даному по поверховому варіанті розподілу домоволодіння, облаштованість окремих опалювальних систем, зокрема, розширювального бочка, вентиляційної системи неможливі, оскільки експертизою не встановлено кому виділяється горище й де обладнати зазначені системи другому співвласникові.
Крім того, експерт на розсуд суду запропонував два варіанти визначення порядку користування земельною ділянкою.
Згідно першого варіанта, для підходу до своїх будов і підтримки їх у придатному для нормальної експлуатації стані необхідно передбачити ділянку загального користування, що становить 5,0 кв. м
Кожному зі співвласників на ½ частки, згідно даного варіанта доводиться по 164 кв.м. земельної ділянки, включаючи площу, зайняту під будовами.
При цьому, обидві виділювані ділянки мають цілісну форму, не роздроблені на незначні частини земель загального користування. Даний факт є істотним, оскільки при даному варіанті розподілу земельної ділянки можлива приватизація двох окремих земельних ділянок по 164 кв.м., а на землю загального користування рівну 5.0 кв.м. буде визначатися сервітутом.
Згідно другого варіанта, для підходу до своїх будов і підтримки їх у придатному для нормальної експлуатації стані необхідно передбачити ділянку загального користування, що становить 139 кв. м.
Кожному зі співвласників на ½ частки, згідно даного варіанта доводиться по 97 кв.м. земельної ділянки, площа зайнята під будовами визначена експертом як земля загального користування, при цьому одному із співвласників перейде в користування не цілісна форма ділянки, а три незначні, відособлені й розділених земель загального користування. При даному варіанті визначення порядку користування земельною ділянкою одержання двох державних актів загального користування; актів на землю буде проблематично.
На ряду із представленими двома варіантами розподілу домоволодіння, розташованого за адресою: м. Сімферополь, АДРЕСА_1, запропонованими експертом ОСОБА_4. у додатковому висновку № 253 від 04 травня 2007 року експертом ОСОБА_5. пропонується варіант розділу спірного домоволодіння, запропонованого позивачем ОСОБА_1.
Згідно зазначеного вже третього варіанта роздягнула спірного домоволодіння пропонується зробити наступні переобладнання :
- у приміщенні №1-5 веранди літер «а» другого поверху пропонується влаштувати коридор 2-му співвласникові, стіни утеплити пенополистеролом за технологією «теплий будинок»;
- пробити зовнішній дверний проріз у приміщенні 1-15;
- влаштувати зовнішні сходи 2-му співвласникові для входу у виділювані йому приміщення;
- демонтувати сходові марші між приміщеннями;
- влаштувати металеві люки в міжповерхових плитах.
Вартість даних робіт на момент проведення експертизи склала 10207 грн.
Зазначений варіант розподілу спірного домоволодіння так само є по поверховим , не зручним в експлуатації. При даному варіанті ускладнюється користування горищними приміщеннями.
Крім того, при запропонованому позивачем варіанті розподілу домоволодіння не передбачене визначення порядку користування земельною ділянкою й не зрозуміло де необхідно влаштовувати зовнішні сходи другому співвласникові.
У зазначеному спірному домоволодінні відповідачка ОСОБА_2. проживає з 1996 року, більше 12 років і на сьогоднішній день іншого житла не має, що підтверджується довідкою СМ БРТІ від 10.03.2006 року № 1528. Встановлено, що особисто позивачкою й за її рахунок були зроблені ремонтні роботи в будинку: замінена система введення води, розташована в цокольному поверсі, газифікація спірного домоволодіння, встановлене АГВ. Казан АГВ розміщений у тій частині цокольного поверху, що згідно першого варіанта експертизи виділяється першому співвласникові. ОСОБА_2. протягом 12 років проживає постійно саме в тих приміщеннях, які передаються першому співвласникові по необхідному нею першому варіанту розподілу спірного домоволодіння.
У той же час позивач володіє іншим житлом на праві приватної власності, у якому він проживає постійно, про що вказує в позовній заяві. Крім того, суд враховує, що як позивач, так і відповідачка люди похилого віку, пенсіонери й трудомісткі переобладнання в будинку будуть для них заважкі як фізично , так і матеріально.
При визначенні порядку користування земельною ділянкою так само підходить перший варіант, згідно експертного висновку № 1749 від 29 серпня 2005 року, оскільки ним передбачає ділянки відособлені й у кожного співвласника можливий окремий вхід в свою частину домоволодіння, а так само є можливість одержання окремого державного акту на землю.
На підставі викладеного, ст.ст. 364, 370, 1278, 1280 ЦК України, 42, 120 Земельного Кодексу України, керуючись ст. ст. 21-215 ЦПК України , с у д
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Розділити в натурі домоволодіння АДРЕСА_1 в м.Сімферополі між його співвласниками ОСОБА_1 і ОСОБА_2 по першому варіанту висновку експерта № 1749 від 29 серпня 2005 року з урахуванням додаткових висновків експертів № 956 від 07 вересня 2006 року та № 253 від 04 травня 2007 року.
Виділити в користування ОСОБА_2. частину житлового будинку літ.»А» - приміщення №,№ 1-7, 1-10, 1-11, площею 32,7 кв.м, вартістю 17650 грн., частину цокольного поверху літ. «А» (приміщення №1-3) площею 14,9 кв.м. вартістю 3893 грн; цокольний поверх літ «а» (приміщення №№ 1-2; 1-13) площею 8,6 кв.м., вартістю 2008 грн; тамбур у цокольному поверсі літер «а1» (приміщення №1-1) площею 5, 9 кв.м., вартістю 2197 грн.; тамбур літ. «а» 1 поверху (приміщення № 1-5) площею 9, 4 кв.м. вартістю 8116 грн; ґанок вартістю 239 грн; убиральню літ. «Б» вартістю 980 грн. РАЗОМ вартість приміщень і будов становить 35083 грн, що на 4051 грн. більше чим покладено на ½ частки й становить 57/100 частки (71,5 кв.м), з компенсацією збільшеної частки.
Визнати за ОСОБА_1 право власності частку житлового будинку літер «А» (приміщення №№ 1-8 і 1-12) площею 40,5 кв.м., вартістю 21860 грн.; частину цокольного поверху літер «А» ( приміщення № 1-4) площею 19, 6 кв.м., вартістю 5121 грн. РАЗОМ: вартість виділений приміщень становить 26981 грн, що на 4051 грн. менше, чим покладено на ½ частки й становить 43/100 частки від усього домоволодіння.
Визнати за ОСОБА_1. право власності на зазначену частину домоволодіння АДРЕСА_1 у м. Сімферополі.
Визначити порядок користування земельною ділянкою, розташованою в м. Сімферополі, по АДРЕСА_1 по першому варіанту висновку експерта № 1749 від 29 серпня 2005 року, з урахуванням додаткових висновків № 956 від 07 вересня 2006 року й № 253 від 04 травня 2007 року.
Передати в користування ОСОБА_2 земельну ділянку, розміром 164 кв.м., включаючи площу, зайняту під будовами, що прилягає до виділеної їй частини домоволодіння, що має обладнаний вхід з вул. Труда й граничить із сусіднім домоволодіннямАДРЕСА_2 в м. Сімферополі.
Передати ОСОБА_1. у користування земельну ділянку розміром 164 кв. м., включаючи площу, зайняту під будовами, що прилягає до виділеної йому частини домоволодіння, що має обладнаний вхід з вул. Труда й із пров. Яблуневого.
Розділити інше спадкоємне майно - предмети домашньої обстановки й побуту, виділив у власність ОСОБА_2 стіл письмовий вартістю 50 грн.
Інше майно, а саме: дві книжні полки із книгами, диван-ліжко, шафу двостулкову, сервант, три стільці, трюмо, стіл обідній, холодильник «ЗИС», плиту газову, два газових балони, два килими розміром 2х3, журнальній столик загальною вартістю 1050 грн. виділити у власність ОСОБА_1.
Стягнути із ОСОБА_2. на користь ОСОБА_1. 4051 грн. як компенсацію за збільшену частку в домоволодінні.
В решті части позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1. у дохід держави судовий збір у розмірі 78 грн., за інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду справи 15 грн.
Стягнути з ОСОБА_2. у дохід держави судовий збір у розміром 351 грн за інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду справи 15 грн.
На рішення може бути принесена заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів зі дня проголошення рішення, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду АР Крим, через Київський районний суд м. Сімферополя.
Суддя
- Номер: 4-с/552/28/16
- Опис:
- Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
- Номер справи: 2-34/2008
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Чумаченко Р.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.06.2016
- Дата етапу: 26.07.2016
- Номер: ***
- Опис: про визнання права власності в порядку спадкування
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-34/2008
- Суд: Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
- Суддя: Чумаченко Р.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.05.2007
- Дата етапу: 04.03.2008