ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 211
РІШЕННЯ
Іменем України
19.04.2012Справа №5002-8/4769-2011
За позовом публічного акціонерного товариства «Крименерго», м. Сімферополь
до відповідача - комбінату благоустрою м. Бахчисарай, м. Бахчисарай
про стягнення 11096,58 грн.
Суддя С.А. Чумаченко
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача - представник ОСОБА_2, довіреність № 019-Д від 03 січня 2012 року, у справі.
Від відповідача - не з'явився.
Суть спору: позивач - публічне акціонерне товариство «Крименерго» звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до комбінату благоустрою м. Бахчисарай, просить суд стягнути з останнього вартість недорахованої електричної енергії у розмірі 11096,58грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення перевірки комбінату благоустрою м. Бахчисарай щодо дотримання вимог Правил користування електричною енергією було виявлено порушення, яке полягало в самовільному знятті розрахункового засобу обліку на державну повірку. Зазначене порушення зафіксоване актом № 109992 про порушення Правил користування електричною енергією, який було підписано без зауважень представником відповідача. На засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією відповідач не з'явився. За результатами засідання вищезазначеної комісії Акт визнано законним та обґрунтованим, визначено обсяг та вартість недорахованої електричної енергії в сумі 11096,58 грн. Однак, комбінатом благоустрою м. Бахчисарай сума заборгованості не сплачена, що й стало підставою звернення до суду з позовною заявою.
28 листопада 2011 року ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим провадження у справі №5002-8/4769-2011 було зупинено до набрання чинності рішення господарського суду Автономної Республіки Крим у справі № 5002-18/5083-2011 за позовом комунального підприємства «Комбінат благоустрою м. Бахчисарая» до публічного акціонерного товариства «Крименерго» про визнання недійсним рішення.
21 грудня 2011 року рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим у справі № 5002-18/5083-2011 позов задовольнити частково. Визнано рішення комісії публічного акціонерного товариства "Крименерго" з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією № 109992, яке оформлене Протоколом № 6026 від 20 липня 2011 року, недійсним у частині нарахування вартості недооблікованої електричної енергії у розмірі 8822, 40 грн. В іншій частині позову відмовлено. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Крименерго" на користь комбінату благоустрою м. Бахчисарай, судовий збір у розмірі 470,50 грн.
16 лютого 2012 року постановою Севастопольського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Крименерго" задоволено, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим у справі від 21 грудня 2011 року у справі № 5002-18/5083-2011 скасовано частково, а саме, в частині задоволення позову. У задоволенні позову - відмовлено.
29 березня 2012 року провадження у справі №5002-8/4769-2011 поновлено та призначене судове засідання.
Розгляд справи слуханням відкладався на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача 19 квітня 2012 року у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач 19 квітня 2012 року в судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи повідомлений належним чином. Причини не явки суду не відомі.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представника сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на прийняття участі у судовому засіданні, передбаченим статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку із чим справа може бути розглянута в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Між відкритим акціонерним товариством "Крименерго" (в подальшому перейменованим відповідно до положень Закону України "Про акціонерні товариства" № 514-VI від 17 вересня 2008 року в публічне акціонерне товариство "Крименерго") (постачальник) та комбінатом благоустрою м. Бахчисарай (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 91 від 11 лютого 2005 року (а.с. 10-13).
Відповідно до розділу 1 договору, постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач сплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі у відповідності з умовами даного договору та додатками до договору, які є не від'ємними частинами даного договору.
Також між сторонами були укладені до договору про постачання електричної енергії № 91 від 11 лютого 2005 року додаткові угоди № 1, 2, 3.1., 4.2., 6, 7, 12 (а.с. 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20).
Відповідно пункту 2 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язалися керуватися чинним законодавством України, зокрема: Законом України „Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.
Згідно з пунктом 2.1.2 договору сторонами було узгоджено, що постачальник зобов'язується поставляти споживачу електроенергію, як різновид товару: у об'ємах, визначених у відповідності з розділом 5, та з урахуванням умов розділу 6 договору (додаток №1 „Об'єми поставки електричної енергії споживачу та субспоживачу"); відповідно до категорій токоприймачів споживача у відповідності з Правилами устрою електровстановлень та гарантійного рівня надійності електропоставки згідно фактичної категорії, визначної додатком № 6 «Акт розмежування балансової приналежності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін.
Пунктом 2.2.1. договору споживач зобов'язаний виконувати умови даного договору.
Згідно з пунктом 2.2.2. договору дотримуватися режиму споживання електричної енергії відповідно з умовами розділу 5 даного договору.
Відповідно до пункту 2.2.3 договору споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість електричної енергії у відповідності з вимогами додатку № 4.1, або № 4.2 „Порядок розрахунків ".
Між сторонами був підписаний додаток № 1 до договору про поставку електричної енергії № 91 від 11 лютого 2005 року про обсяги поставки електричної енергії споживачу та субспоживачам (а.с. 14).
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами був підписаний додаток № 4.2 до договору про поставку електричної енергії № 91 від 11 лютого 2005 року, відповідно до пункту 1 якого розрахунки за споживану електроенергію здійснюються у відповідності з пунктом 6.6. Правил користування електричною енергією. Повна поточна оплата вартості електричної енергії здійснюється одним платежем по фактичним показникам приладів обліку в дату оплати, встановленим даним додатком (а.с. 17).
Розрахункова дата (день, коли споживач надає „Акт про об'єми переданої споживачу (спожитої споживачем) електроенергії ", а постачальник виставляє кінцевий результат ") встановлюється 16 числа кожного місяця, відповідно розрахунковим вважається період з 16 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
Показники розрахункових приладів обліку у відповідності з Переліком об'єктів та точок комерційного обліку фіксуються 16 числа кожний місяць та оформлюються „Актом про об'єми переданої споживачу (спожитої споживачем) електроенергії" у 2-х екземплярах, по одному для кожної сторони (пункт 2 додатку № 4.2).
Пунктом 5 додатку № 4.2 встановлено, що дата оплати встановлюється до 26 числа кожного місяця, у відповідності з пунктом 7.8. Правил користування електричною енергією.
Згідно з пунктом 4.2.3 договору споживач оплачує постачальнику вартість електроенергії, розраховану, виходячи з приєднаної потужності токоприймачів та кількість годин їх використання (у відповідності з методикою, затвердженою НКРЕ), у разі наступних дій споживача: самовільного внесення змін в схеми розрахункового обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу; зняття з засобів обліку та іншого обладнання, пломб, встановлених постачальником; споживання електроенергії окрім засобів обліку; інших вимог, встановлених методичними рекомендаціями НКРЕ.
07 липня 2011року при перевірці уповноваженими представниками публічного акціонерного товариства «Крименерго» споживача - комбінату благоустрою м. Бахчисарай на дотримання Правил користування електричною енергією, було виявлене порушення, яке полягало в самовільному знятті розрахункового засобу обліку на державну повірку.
За результатами перевірки був складений акт № 109992 від 07 липня 2011 року про порушення, в якому працівниками публічного акціонерного товариства "Крименерго" зафіксовано виявлене порушення Правил користування електричною енергією, що виразилося у самовільному знятті приладу обліку на державну повірку (а.с. 21).
Вищезазначений акт був складений відповідно до положень пункту 6.41 Правил користування електричною енергією в якому вказано, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Акт був підписаний представником споживача - відповідальним за електричне господарство - ОСОБА_3, без зауважень.
Комбінат благоустрою м. Бахчисарай було повідомлено про засідання комісії з розгляду актів про порушення Правилам користування електричною енергією.
Акт про порушення правил користування електричною енергією № 109992 від 07 липня 2011 року був розглянутий на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Правилами користування електричною енергією і на підставі Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04 травня 2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за №782/12656.
Був визначений об'єм не облікованої електричної енергії, про що було складено протокол № 6026 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 20 липня 2011 року. Також була розрахована вартість недорахованої електричної енергії у розмірі 11096,58 грн. (а.с. 22).
За результатами засідання вищезазначеної комісії Акт визнано законним та обґрунтованим, визначено обсяг та вартість недорахованої електричної енергії.
Комбінат благоустрою м. Бахчисарай на засідання комісії не з'явився, своїм правом бути присутнім не скористався.
Рішення комісії оформлюється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недорахованої електричної енергії.
Відповідачу був виставлений рахунок № 91/66/0711Х1 від 20 липня 2011 року на сплату вартості недорахованої електричної енергії в сумі 11096,58 грн. (а.с. 24).
Публічним акціонерним товариством „Крименерго" скеровувалися на адресу комбінату благоустрою м. Бахчисарай копія акту про порушення Правил користування електричною енергією № 109992 від 07 липня 2011 року, копія протоколу засідання комісії по розгляду актів № 6026 від 20 липня 2011 року, копія додатку до протоколу засідання комісії по розгляду актів № 6026 від 20 липня 2011 року, рахунок № 91/66/0711Х1 від 20 липня 2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 25).
Заборгованість недорахованої електричної енергії у розмірі 11096,58 грн. комбінатом благоустрою м. Бахчисарай сплачена не була.
Відповідно до пункту 6.42 Правил користування електричною енергією споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.
Комбінат благоустрою м. Бахчисарай звернувся з позовною заявою до господарського суду Автономної Республіки Крим з вимогою скасування рішення публічного акціонерного товариства „Крименерго", яке оформлене протоколом № 6026 від 20 липня 2011 року (а.с. 46).
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 21 грудня 2011 року у справі № 5002-18/5083-2011 позов задовольнити частково. Визнано рішення комісії публічного акціонерного товариства "Крименерго" з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією № 109992, яке оформлене Протоколом № 6026 від 20 липня 2011 року, недійсним у частині нарахування вартості недооблікованої електричної енергії у розмірі 8822, 40 грн. В іншій частині позову відмовлено. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Крименерго" на користь комбінату благоустрою м. Бахчисарай, судовий збір у розмірі 470,50 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, публічне акціонерне товариство "Крименерго" звернулось до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду скасувати та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
16 лютого 2012 року постановою Севастопольського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Крименерго" задоволено, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим у справі від 21 грудня 2011 року у справі № 5002-18/5083-2011 скасовано частково, а саме, в частині задоволення позову. У задоволенні позову - відмовлено (а.с. 51-55).
Таким чином, рішення комісії публічного акціонерного товариства „Крименерго" по розгляду актів, оформлене протоколом № 6026 від 20 липня 2011 року є правомірним, законом та чинним.
Дії публічного акціонерного товариства „Крименерго" по нарахуванню недооблікованої електроенергії були цілком правомірні, відповідали вимогам Правил користування електричною енергією, якими сторони домовились керуватись при укладенні договору № 91 від 11 лютого 2005 року, нарахування спожитої електричної енергії та її вартості здійсненні у відповідності з приписами Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Дослідивши надані сторонами у підтвердження своїх доводів і заперечень докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами по справі виникли з приводу користування електричною енергією, у зв'язку з чим підлягають регулюванню Законом України „Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року №28 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України від 02 серпня 1996 року за №417/1442.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил користування електричною енергією.
Так, частиною другою пункту 1.1 Правил користування електричною енергією визначено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії).
Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушенням в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування електричною енергією.
Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 Правил користування електричною енергією - постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Споживач електричної енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно - технічних документів та умов договорів (пункт 10.2. Правил користування електричною енергією).
Будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, зміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформлюється актом.
Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, зміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акту в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються (пункт 3.34. Правил користування електричною енергією).
Відповідно до підпункту 6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року №28 у разі виявлення у споживача пошкоджень або зриву пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Згідно пункту 6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Як вбачається з вищевказаних правових норм постачальник електричної енергії набуває право визначити обсяг спожитої електричної енергії на підставі методики лише при наявності з боку споживача електричної енергії навмисних протиправних дій, спрямованих на приховування реального обсягу спожитої електричної енергії.
Відповідно пункту 7.31 правил користування електричною енергією, у разі виявлення уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці оформляється двосторонній акт порушень за встановленою формою.
Пунктом 7.32 Правил користування електричною енергією передбачено, що на підставі акта порушень, погодженого споживачем, уповноваженими представниками постачальника електричної енергії за регульованим тарифом визначаються обсяг недорахованої електроенергії та/або сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України.
Відповідно до пункту 7.6 Правил користування електричною енергією у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку або порушення розрахункового обліку електричної енергії, зриву чи пошкодження пломб, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.
Згідно пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року №562, остання застосовується на підставі акта порушень, складеного з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією, та в разі виявлення таких порушень Правил як, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача.
За результатами перевірки був складений акт № 109992 від 07 липня 2011 року, в якому працівниками публічного акціонерного товариства "Крименерго" зафіксовано виявлене порушення Правил користування електричною енергією, що виразилося у самовільному знятті приладу обліку на державну повірку.
Таким чином, відключення споживача від постачання електричної енергії 07 липня 2011 року за договором №91 від 11 лютого 2005 року відбулося згідно з приписами пункту 7.6. Правил користування електричною енергією.
Відповідно до пункту 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
В подальшому при розгляді акту № 109992 від 07 липня 2011 року про порушення Правил користування електричною енергією комісія застосувала Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року №562.
У відповідальності пункту 2.1. визначено, що методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією та в разі виявлення таких порушень Правил користування електричною енергією: пошкодження розрахункових засобів обліку електроенергії та виявлення інших дій споживача, передбачених пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією, які призвели до зміни показів засобів обліку; пошкодження пломб на розрахункових засобах обліку (за наявності акта про пломбування, складеного у порядку, встановленому Правилами користування електричною енергією та самих розрахункових засобів обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача, інших дій споживача, передбачених пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією, які призвели до змін показів зазначених засобів обліку (підпункт 4 та 5).
У Методиці передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, розрахунки об'єму споживання добового об'єму електричної енергії здійснюється по формулі.
Відповідно, дії публічного акціонерного товариства "Крименерго" по нарахуванню недооблікованої електроенергії були цілком правомірні, відповідали вимогам Правил користування електричною енергією, якими сторони домовились керуватись при укладенні договору № 91 від 11 лютого 2005 року, нарахування споживаної електричної енергії та її вартості здійсненні у відповідності з приписами Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Як було зазначено вище, акт містить відомості про об'єкт позивача, про виявлене порушення - самовільне зняття приладу обліку на державну повірку.
Як вбачається з протоколу № 6026 від 20 липня 2011 року, публічне акціонерне товариства "Крименерго" відповідно пункту 2.7. Методики здійснено перерозрахунок об'єму недооблікованої електричної енергії за період з січня 2011 року по липень 2011 року, тобто не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення до дня усунення самовільного підключення.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. При цьому, майново-господарськими, згідно з частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України, визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України - суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного Кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (дату) (стаття 530 Цивільного Кодексу України).
Згідно до статті 525 Цивільного Кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з пунктом 4.2.3 договору споживач оплачує постачальнику вартість електроенергії, розраховану, виходячи з приєднаної потужності токоприймачів та кількість годин їх використання (у відповідності з методикою, затвердженою НКРЕ), у разі наступних дій споживача: самовільного внесення змін в схеми розрахункового обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу; зняття з засобів обліку та іншого обладнання, пломб, встановлених постачальником; споживання електроенергії окрім засобів обліку; інших вимог, встановлених методичними рекомендаціями НКРЕ.
Отже, загальна сума заборгованості комбінату благоустрою м. Бахчисарай складає 11096,58 грн.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Таким чином, виходячи зі змісту статей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, комбінатом благоустрою м. Бахчисарай під час розгляду даної справи не був доведений суду факт оплати та не надано належних доказів погашення вартості не облікованої електроенергії у розмірі 11096,58 грн.
Витрати по сплаті державного мита та витрати пов'язані з інформаційно - технічним забезпеченням судового процесу відносяться на відповідача у відповідності зі статтею 49 Господарського процесуального кодексу України.
19 квітня 2012 року, після виходу з нарадчій кімнати, судом оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 20 квітня 2012 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з комбінату благоустрою м. Бахчисарай на користь публічного акціонерного товариства «Крименерго» вартість недорахованої електроенергії в розмірі 11096,58 грн.; державне мито у розмірі 110,97 грн.; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
3. Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.