Судове рішення #22202410

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА

Іменем України


10 квітня 2012 року Справа № 5002-11/301-2012



Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Антонової І.В.,

суддів Котлярової О.Л.,

Євдокімова І.В.,


за участю представників сторін:

представник позивача: ОСОБА_2, довіреність № 22 від 09.04.12, приватне акціонерне товариство "Нижньогірський райагропромпостач";

представник відповідача: не з'явився, Нижньогірська селищна рада;

представник третьої особи: не з'явився, відділ Державного комітету по земельних ресурсах у Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим;

прокурор: Алісов Олег Володимирович, посвідчення № 25 від 04.04.12, прокурор відділу прокуратури міста Севастополя

розглянувши апеляційну скаргу прокурора Нижньогірського району Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Потопальський С.С.) від 23 лютого 2012 року у справі № 5002-11/301-2012

за позовом приватного акціонерного товариства "Нижньогірський райагропромпостач" (пров. Колгоспний, 2, смт. Нижньогірський, 97100)

до Нижньогірської селищної ради (вул. Шкільна, 8а, смт. Нижньогірський, 97100)

третя особа: відділ Державного комітету по земельних ресурсах у Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим (вул. Гагаріна, 7, смт. Нижньогірський, 97100)

про визнання договору дійсним

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство „Нижньогірський райагропромпостач" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Нижньогірської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відділ Державного комітету по земельних ресурсах у Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим про визнання дійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що договір містить всі істотні умови, необхідні для договору такового виду, частково виконаний сторонами, а також тим, що Нижньогірська селищна рада ухиляється від нотаріального посвідчення вказаного договору.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 23 лютого 2012 року у справі № 5002-11/301-2012 (суддя С.С. Потопальський) позов приватного акціонерного товариства „Нижньогірський райагропромпостач" задоволений.

Визнаний дійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 8,6436 га для розміщення майнового комплексу та під'їзних залізничних колій, що розташована за адресою: Автономна Республіка Крим, смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, б. 2, від 30 грудня 2011 року, укладений між Нижньогірською селищною радою (Продавець) та приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач"(Покупець).

Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд першої інстанції дійшов висновку про те, що сторонами бездоганно та у повному обсязі дотриманий порядок передачі у власність земельних ділянок комунальної власності шляхом купівлі-продажу, передбачений чинним законодавством, сторони домовились щодо усіх істотних умов спірного договору, частково виконали договір, однак Нижньогірська селищна рада протиправно ухиляється від нотаріального посвідчення договору. Наведене стало підставою для задоволення позовних вимог виходячи з положень статті 220 Цивільного кодексу України.

Вважаючи рішення суду таким, що суперечить вимогам закону, прокурор Нижньогірського району Автономної Республіки Крим звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення господарського суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апеляційна скарга мотивована порушенням господарським судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням всіх обставин справи, що мають суттєве значення для її розгляду.

Зокрема, заявник апеляційної скарги вказує на те, що господарським судом першої інстанції при прийнятті рішення не враховано, що норма частини другої статті 220 Цивільного кодексу України не застосовується щодо правочинів, які підлягають і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації, оскільки момент вчинення таких правочинів відповідно до статей 210 та 640 Цивільного кодексу України пов'язується з державною реєстрацією.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26 березня 2012 року апеляційна скарга прокурора Нижньогірського району Автономної Республіки Крим прийнята до провадження суду апеляційної інстанції.

В судове засідання Нижньогірська селищна рада та відділ Державного комітету по земельних ресурсах у Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим своїх представників не направляли, про місце і час розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином.

Від Нижньогірської селищної ради на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність її представника.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а також те, що явку учасників процесу не було визнано обов'язковою, суд апеляційної інстанції вважає за можливе переглянути рішення суду першої інстанції за відсутності учасників, що не з'явились у судове засідання.

Повторно розглянувши справу в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції встановив наступне.

Відповідно до умов договору купівлі-продажу № 16-Н від 16 травня 2011 року, укладеного між відкритим акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" (Покупець) та відкритим акціонерним товариством „Білогірський завод будівельних матеріалів" (Продавець), Покупець купує під'їзні залізничні колії на станції Нижньогірський протяжністю 1125,5 метрів разом із воротами, які знаходяться за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, 2.

Згідно з умовами договору купівлі-продажу № 53 від 03 жовтня 2011 року, укладеного між приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" (Покупець) та фірмою „Гідробуд-6" (Продавець), Покупець купує під'їзні залізничні колії не загального користування протяжністю 214,4 метрів, які знаходяться за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, 2.

Умовами договору купівлі-продажу від 20 жовтня 2011 року, укладеного між приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" (Покупець) та фірмою „Гідробуд-6" (Продавець), також передбачено, що Покупець купує під'їзні залізничні колії протяжністю 186 метрів.

Рішенням 19-ї сесії 6-го скликання Нижньогірської селищної ради № 446 від 28 листопада 2011 року Нижньогірською селищною радою надано приватному акціонерному товариству „Нижньогірський райагропромстач" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 9,000 га шляхом купівлі-продажу, що розташована за адресою: смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, 2, призначену для обслуговування майнового комплексу, під'їзних залізничних колій, що належать приватному акціонерному товариству „Нижньогірський райагропромстач".

На виконання вказаного рішення приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" був замовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом купівлі-продажу, який був у встановленому законом порядку виконаний та погоджений.

Рішенням 20-ї сесії 6-го скликання Нижньогірської селищної ради № 482 від 30 грудня 2011 року був затверджений проект землеустрою з відведення земельної ділянки у власність приватного акціонерного товариства „Нижньогірський райагропромстач" загальною площею 8,6436 га, розташованої у смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, б. 2, що призначена для розташування та обслуговування майнового комплексу та під'їзних залізничних шляхів та вирішено продати у власність приватного акціонерного товариства „Нижньогірський райагропромстач" зазначену земельну ділянку з відстрочкою платежу на один рік.

На виконання вказаного рішення 30 грудня 2011 року між Нижньогірською селищною радою (Продавець) приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 8,6436 га для розміщення майнового комплексу та під'їзних залізничних колій, що розташована за адресою: смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, б. 2.

30 грудня 2011 року між сторонами спірного договору купівлі-продажу був підписаний акт приймання-передачі земельної ділянки площею 8,6436 га.

Листом від 10 січня 2012 року № 3 приватне акціонерне товариство „Нижньогірський райагропромстач" звернулось до Нижньогірської селищної ради з проханням забезпечити явку уповноваженого представника до приватного нотаріусу Нижньогірського районного нотаріального округу ОСОБА_3 з необхідними платіжними документами для нотаріального посвідчення договору.

Листом від 12 січня 2012 року № 52/03-21 Нижньогірська селищна рада повідомила про неможливість забезпечення явки представника до приватного нотаріуса Нижньогірського районного нотаріального округу ОСОБА_3

Вказані обставини стали підставою для звернення приватного акціонерного товариства „Нижньогірський райагропромстач" до господарського суду Автономної Республіки Крим з даним позовом.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши присутніх у судовому засіданні представників приватного акціонерного товариства „Нижньогірський райагропромстач" та прокуратури, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга прокурора Нижньогірського району Автономної Республіки Крим не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Враховуючи, що предметом вказаного спору є відносини щодо визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки дійсним, до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Земельного кодексу України, Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Статтею 128 Земельного кодексу України визначений порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам, зокрема нормами вказаної статті закріплено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації, а орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" на адресу Нижньогірської селищної ради було направлено відповідне клопотання, яке було розглянуто та згідно з вимогами статті 128 Земельного кодексу України органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 9,000 га.

Статтею 128 Земельного кодексу України також встановлено, що підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки є рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідне рішення про продаж земельної ділянки у власність було прийнято органом місцевого самоврядування - Нижньогірською селищною радою за результатами розгляду розробленого проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.

На підставі наведеного суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок господарського суду Автономної Республіки Крим про те, що сторонами у справі бездоганно та у повному обсязі дотриманий порядок передачі у власність земельних ділянок комунальної власності шляхом купівлі-продажу, передбачений чинним законодавством, зокрема, статтею 128 Земельного кодексу України.

Відповідно до положень статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Статтею 180 Господарського кодексу України визначено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Статтею 132 Земельного кодексу України закріплено умови щодо змісту угод про перехід права власності на земельні ділянки, зокрема, такі угоди повинні містити: назву сторін (прізвище, ім'я та по батькові громадянина, назва юридичної особи); вид угоди; предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму тощо); документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку; ґ) відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки; д) відомості про відсутність або наявність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням (застава, оренда, сервітути тощо); е) договірну ціну; є) права та обов'язки сторін; ж) кадастровий номер земельної ділянки; з) момент переходу права власності на земельну ділянку.

Дослідивши наявний у матеріалах справи договір купівлі-продажу земельної ділянки від 30 грудня 2011 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що, укладаючи вказаний договір, Нижньогірська селищна рада та приватне акціонерне товариство „Нижньогірський райагропромстач" погодили всі умови, що визначені як істотні для даного виду угод наведеними вище положеннями чинного законодавства.

З матеріалів справи також вбачається, що сторонами частково виконано зобов'язання за договором купівлі-продажу земельної ділянки, укладеним 30 грудня 2011 року. Так, за актом приймання-передачі від 30 грудня 2011 року Нижньогірською селищною радою була передана, а приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" прийнята земельна ділянка площею 8,6436 га для розміщення майнового комплексу та під'їзних залізничних колій, що розташована за адресою: смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, б. 2. Крім того, платіжним дорученням № 330 від 29 грудня 2011 року підтверджується оплата приватним акціонерним товариством „Нижньогірський райагропромстач" 20 відсотків вартості земельної ділянки, яка згідно з нормами статті 128 Земельного кодексу України зараховується до ціни продажу земельної ділянки.

Таким чином, доказами, наявними у матеріалах справи, підтверджено часткове виконання умов договору купівлі-продажу земельної ділянки від 30 грудня 2011 року.

Згідно з нормами статті 128 Земельного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до статті 132 Земельного кодексу України угоди про перехід права власності на земельну ділянку підлягають нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Слід зазначити, що пунктом 8 договору купівлі-продажу земельної ділянки від 30 грудня 2011 року визначений обов'язок Покупця - приватного акціонерного товариства „Нижньогірський райагропромстач" підготувати документи щодо нотаріального посвідчення договору та направити лист -повідомлення до Продавця - Нижньогірської селищної ради із зазначенням часу, дати та місця проведення нотаріальної дії.

Як вже вказувалось, листом від 10 січня 2012 року № 3 приватне акціонерне товариство „Нижньогірський райагропромстач" звернулось до Нижньогірської селищної ради з проханням забезпечити явку уповноваженого представника до приватного нотаріуса Нижньогірського районного нотаріального округу ОСОБА_3, однак листом від 12 січня 2012 року № 52/03-21 Нижньогірська селищна рада повідомила про неможливість забезпечення явки представника.

Статтею 220 Цивільного кодексу України закріплено правило, за яким суд може визнати договір дійсним якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення.

Тобто на законодавчому рівні можливість визнання договору дійсним пов'язується з наявністю наступних умов:

- сторони досягли згоди щодо усіх істотних умов договору;

- відбулось повне або часткове виконання умов договору;

- має місце ухилення однієї із сторін договору від його нотаріального посвідчення.

Враховуючи, що укладаючи вказаний договір, сторони погодили всі умови, що визначені як істотні для даного виду угод положеннями чинного законодавства, відбулось часткове виконання умов цього договору, а також те, що Нижньогірська селищна рада повідомила про неможливість забезпечення явки представника, тобто фактично ухилилась від нотаріального посвідчення договору, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок господарського суду Автономної Республіки Крим про наявність правових підстав для застосування положень статті 220 Цивільного кодексу України та визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 30 грудня 2011 року дійсним.

За вказаних обставин Севастопольський апеляційний господарський суд дійшов висновку про повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими. Висновки, викладені в рішенні місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Порушень або неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлено.

Отже, вимоги прокурора Нижньогірського району Автономної Республіки Крим, викладені в апеляційній скарзі, задоволенню не підлягають, підстави для скасування рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 23 лютого 2012 року відсутні.

Керуючись статтею 101, пунктом 1 частини 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд


ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу прокурора Нижньогірського району Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 23 лютого 2012 року у справі № 5002-11/301-2012 залишити без змін.


Головуючий суддя І.В. Антонова


Судді О.Л. Котлярова


І.В. Євдокімов























Розсилка:


1. Приватне акціонерне товариство "Нижньогірський райагропромпостач" (пров. Колгоспний, 2,Нижньогірський,97100)


2. Нижньогірська селищна рада (вул. Шкільна, 8а,Нижньогірський,97100)


3. Відділ Державного комітету по земельних ресурсах у Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим (вул. Гагаріна, 7,Нижньогірський,97100)

прокуратура Нижньогірського району Автономної Республіки Крим (вул. Шкільна, 8, смт. Нижньогірський, Автономна Республіка Крим, 97100; прокуратура міста Севастополя, вул. Л. Павліченко, 1 місто Севастополь, 99011)

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація