Справа 22ц-15 52/2006р. Головуючий у першій інстанції КАНТУР A.M.
Категорія - цивільна Доповідач: ШЕМЕЦЬ Н.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2006 року місто Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого - судді: ІВАНЕНКО Л.В.
суддів: ГУБАР B.C., ШЕМЕЦЬ Н.В.
при секретарі: РАЧОВОІ І.І.
з участю: ОСОБА_2.,ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргоюОСОБА_1 на ухвалу судді Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 серпня 2006 року про відмову у відкритті провадження у справі за заявою про встановлення факту набуття права власності на нерухоме майно внаслідок спливу строку набувальної давності, -
ВСТАНОВИВ:
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу судді Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 серпня 2006 року, якою було відмовлено у відкритті провадження у справі за її заявою про встановлення факту набуття права власності на нерухоме майно внаслідок спливу строку набувальної давності, в зв"язку з наявністю спору про право, що виключається при встановленні фактів, що мають юридичне значення.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що суд безпідставно прийняв оскаржувану ухвалу з порушенням норм процесуального права, зокрема ч. 2 ст. 122 ЦПК України не застосовується до спірних правовідносин. Вважає, що судом помилково застосовано ст. 256 ЦПК України, оскільки ця стаття не містить вичерпного переліку юридичних фактів, що встановлюються в судовому порядку.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представниківОСОБА_1., перевіривши доводи скарги та матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту набуття нею права власності на квартиру АДРЕСА_1, внаслідок спливу строку набувальної давності. Заява подана в порядку окремого провадження.
Відмовляючи у відкритті провадження за заявоюОСОБА_1., суд першої інстанції виходив з того, що з її заяви вбачається спір про цивільно-набувальне право, що виключається при встановленні факту.
Апеляційний суд вважає, що суддя місцевого суду вірно відмовив у відкритті провадження за заявою в порядку окремого провадження, враховуючи наступне.
Згідно ст.З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому
цим кодексом, звернутися до суду за захистом свого права. ,
Статтею 122 ч.І ЦПК України визначено, що суддя відкриває провадження у цивільній справі не інакше як на підставі заяви, поданої і оформленої в порядку, встановленому цим Кодексом.
ОСОБА_1. подана заява про встановлення факту, що має юридичне значення, тобто, в порядку окремого провадження, який є видом непозовного цивільного судочинства і відповідно на нього поширюються положення ст.122 ЦПК України щодо відкриття провадження у справі.
Оскільки з заявиОСОБА_1. чітко вбачається, що встановлення факту пов"язано з вирішенням спору про право, суддя вірно відмовив у відкритті провадження у справі окремого провадження.
Доводи апелянта про те, що їй відмовлено у відкритті провадження в зв"язку з наявністю у суді іншої цивільної справи є помилковим тлумаченням мотивів відмови судді у відкритті провадження.
Доводи в частині, що суд помилково послався на ст.256 ЦПК України, оскільки вона не містить вичерпного переліку юридичних фактів і заявлений нею факт може бути встановлено в порядку окремого провадження, апеляційний суд не може взяти до уваги, оскільки ч.2 зазначеної норми передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені і інші факти, ніж зазначено в ч.І статті, але у випадках, коли законом не визначено іншого порядку їх встановлення. А оскільки фактично має місце спір про наявність уОСОБА_1. права власності на житло, то в порядку окремого провадження даний спір розглядатись не може.
Проте відмовивши у відкритті провадження, суддя не роз"яснив ОСОБА_1. її право на звернення до суду з позовом на загальних підставах.
Тому апеляційний суд вважає за необхідне роз"яснити ОСОБА_1. її право на звернення до суду з позовом на загальних підставах в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст.З, ч. 2 ст. 122, ч.2 ст.256, 303, 307, 312ч. 1 п. 1, 313-315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргуОСОБА_1 -відхилити.
Ухвалу Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 16 серпня 2006 року - залишити без змін.
Роз"яснити ОСОБА_1. її право на звернення до суду з позовом на загальних підставах в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.