Судове рішення #22200929

Справа № 2/0124/423/2012р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2012 року Ялтинський міський суд АР Крим в складі :

судді Коротковой Л.М.

при секретарі Биковій Я.В.

за участю прокурора Багратян К.З.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Ялті цивільну справу за позовом заступника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим до приватного підприємства фірма «Шарм», ОСОБА_2 про визнання недійсним договору купівлі-продажу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач – заступник прокурора м. Ялта звернувся в інтересах держави в особі Ради Міністрів АР Крим з дійсним позовом до суду, в якому просить визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, яка розташована по вул. Ай-Петрінська 10 літ Л селища Охотниче м. Ялта АР Крим, укладеного 01.10.2008 року між приватним підприємством фірма «Шарм» та ОСОБА_2

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ПП фірмі «Шарм» було в 2002 році надано в оренду земельну ділянку площею 2,794 га, розташовану за межами населеного пункту Лівадійської селищної ради та укладено з Радою Міністрів АР Крим договір оренди вказаної ділянки для будівництва та обслуговування торгового центру строком на 50 років.

Даний договір було зареєстровано відповідно до вимог ЗУ «Про оренду землі». Відповідно до умов вказаного договору ПП фірма «Шарм» повинна розпочати будівництво вказаного центру тільки після отримання згоди – орендодавця –Ради Міністрів АР Крим. Але, відповідач в порушення умов договору оренди самовільно побудував на переданій йому земельній ділянці нежитлові будови та споруди, яким рішенням Господарського суду АР Крим від 18.01.2007р. та ухвалою Господарського суду АР Крим від 19.01.2007р. привласнено поштові адреси та за фірмою «Шарм» визнано право власності на ці споруди, зобов’язано КП БТІ м. Ялта зареєструвати вказані споруди як власність за вказаним підприємством. Надалі, вказані рішення Господарчого суду АР Крим та ухвала були скасовані постановою Вищого господарського суду України від 27.02.2008р., справу було передано на новий розгляд. Не маючи ніяких правовстановлюючих документів, які б підтверджували право власності ПП фірми «Шарм» вказане підприємство 01.10.2008р. уклало з відповідачем ОСОБА_2 договір купівлі продажу, відповідно до якого продало у власність нежитлову будівлю АДРЕСА_1, розташовану на земельній ділянці, переданій в оренду.

Оскільки, при укладанні вказаного договору були порушені права держави в особі Ради Міністрів, а саме відповідач ПП фірма «Шарм» змінила ціль використання земельної ділянки їй в оренду, побудувавши на ній самовільно споруди, які надалі продала, то вважає, що вказаний договір повинно визнати недійсним.

В судовому засіданні прокурор підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача – Ради Міністрів АР Крим підтримав позов прокурора та пояснив, що відповідач ПП фірма «Шарм» порушив права держави в особі Ради Міністрів, оскільки самовільно змінив ціль використання земельної ділянки, побудував на ній самочинні будівлі, які надалі продав. Просив задовольнити позов прокурора.

Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та пояснив, що на момент укладання договору купівлі продажу за ПП фірмою «Шарм» було зареєстровано право власності на вказаний будинок, вони досягли угоди по всім пунктам договору, його довіритель є добросовісним набувачем, тому вважає, що при укладанні договору закон та права Ради міністрів порушені не були, просить відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача ПП фірми «Шарм» в судове засідання не з*явився двічі, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не надав.

Вислухавши прокурора, думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню по наступним підставам.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Ради Міністрів АР Крим від 09.07.2002 року було припинено право користування земельною ділянкою площею 4,16 га за межами населеного пункту Лівадійської селищної ради Ялтинському виконкому та передано в оренду вказану земельну ділянку строком на 50 років ПП фірма «Шарм» - площею 2,794 га та ТОВ «Стартінвест» -площею 1,3655 га та затверджено проект відводу земельної ділянки ПП фірмі «Шарм» для будівництва та обслуговування торгового центру.

На підставі вказаної постанови 22.07.2002 року Радою Міністрів АР Крим передано ПП фірмі «Шарм» по договору оренди земельну ділянку площею 2,794 га за межами населеного пункту Лівадійської селищної ради кадастровий номер 0111947900:09:001:0001.

Згідно вказаного договору оренди дана земельна ділянка була надана для будівництва та обслуговування торгового центру за адресою АР Крим м. Ялта за межами населеного пункту Лівадійської селищної ради. Зміна цільового використання орендованої земельної ділянки на період дії договору допускається тільки за узгодженням з орендодавцем.

ПП фірма «Шарм» отримавши дозвіл на будівництво торгового центру фактично побудувала на вказаній земельній ділянці інші нежитлові споруди, на які не отримувала дозволу та узгодження орендодавця на вказані будівлі та звернулося до Господарського суду АР Крим з позовом про визнання права власності на незавершені будівництвом споруди і спонуканні зареєструвати право власності на нерухоме майно.

Рішенням Господарського суду АР Крим від 18.01.2007р. та ухвалою від 19.01.2007р. позов було задоволено та за ПП фірмою «Шарм» було визнано право власності на об’єкти нерухомого майна, привласнені поштові адреси будовам та зобов’язано КП Ялтинське БТІ зареєструвати вказане право власності за вказаним ПП.

Така реєстрація була проведена та за ПП фірма «Шарм», зареєстровано право власності на побудовані споруди, в тому числі і самовільно збудовану будову літ Л, якій привласнено поштову адресу будинок № 10 по вул.. Ай-Петрінська в смт.Охотниче м. Ялта.

Але надалі, постановою Вищого Господарського суду України від 27.02.2008 р. вказане рішення Господарського суду АР Крим було скасовано та позов залишено без розгляду (а.с.74).

Відповідачем ПП Фірма «Шарм» після скасування рішення Господарського суду, яким було визнано право власності за ним на створені будови, 01.10.2008 року було укладено з відповідачем ОСОБА_2 договір купівлі-продажу нежитлової буділі, розташованого за адресою АДРЕСА_1 (ар.с.7-9).

Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов'язковий для виконання сторонами.

Згідно з п.2 ч.1 ст.23 ЗУ “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент укладення договору оренди, орендар земельної ділянки має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.

Законом встановлено, що на зведення будівель на орендованій земельній ділянці в обов'язковому порядку необхідно отримати згоду орендодавця, оформленої у письмовому вигляді.

Також відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

В матеріалах справи відсутні докази того, що у виконання пункту 3.2. договору оренди земельної ділянки від 22 липня 2002 року, ПП “Фірма “Шарм” (орендар) отримав погодження від орендодавця — Ради Міністрів Автономної Республіки Крим на зведення будь-яких будівель та споруд на орендованій земельній ділянці.

Заперечення представника відповідача щодо наявності дозволу на будівництво наданого виконкомом Лівадійської селищної ради, інспекцією ДАБК Управління головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради та робочого проекту узгодженого Кримською республіканською санітарно-епідеміологічною станцією, управлінням Державної пожежної охорони ГУ МВС України в АРК, Республіканським комітетом АР Крим з екології та природних ресурсів, правового значення для вирішення спору не мають, оскільки дозвіл на будівництво будь-яких будівель та споруд на орендованій земельній ділянці орендарем не надавався, що не заперечується і відповідачем.

Таким чином, ПП “Фірма “Шарм” побудував нежитлові приміщення без згоди орендодавця, чим порушив його права.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

На підставі п.”а” ч.1 ст.13 та п.”а” ст.16 ЗК України, розпорядження землями державної власності відносяться до повноважень Кабінету Міністрів України та Ради Міністрів АР Крим.

Рада Міністрів Автономної Республіки Крим вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.

Таким чином, шляхом подання цієї позовної заяви заступник прокурора м. Ялти реалізує передбачені законом повноваження з представництва інтересів держави в особі Ради Міністрів АР Крим.

На підставі Постанови Ради Міністрів АРК №243 від 09 липня 2002 року “Про передачу земельних ділянок в оренду ПП “Фірма “Шарм” між Радою Міністрів АР Крим і приватним підприємством “Фірма “Шарм” 22 липня 2002 року укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,794га, строком на 50 років, для будівництва торгового центру, розташованої за межами населених пунктів Лівадійської селищної ради м. Ялта АР Крим.

На момент укладення зазначеного договору ПП “Фірма “Шарм” не мало підготовленого та узгодженого проекту будівництва торгового центру, у зв'язку з чим, в пунктах 2.5 та 3.2 договору було передбачено, що будівництво торгового центру може здійснюватися тільки після отримання відповідної згоди, передбаченої законодавством.

Погодження Радою Міністрів Автономної Республіки Крим будівництва торгового центру спрямовано на недопущення використання орендарем об'єкту оренди не за призначенням, а також є однією з форм виконання Радою Міністрів Автономної Республіки Крим повноважень, передбачених ст.13 Конституції України, ст.91 ЗК України та ст.24 Закону України “Про оренду землі”, тобто, порушення інтересів Ради Міністрів Автономної Республіки Крим є підставою для звернення прокурора з відповідним позовом до суду, а позов підлягає задоволенню.

Позивач був звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати підлягають стягненню з відповідачів відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 629, 376 ЦК України, ст. 13 Конституції України, ст. ст.23,24 ЗУ “Про оренду землі”, ст. ст. 13, 16 Земельного кодексу України, ст. ст. 212-215 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов заступника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Ради Міністрів АР Крим до приватного підприємства фірма «Шарм», ОСОБА_2 про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлових приміщень — задовольнити .

Визнати недійсним договір купівлі-продажу незавершеного будівництвом нежитлової будівлі площею 280 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1, укладений 01 жовтня 2008 року між продавцем-приватним підприємством фірма «Шарм» та покупцем ОСОБА_2, який нотаріально завірений приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу та зареєстрований в реєстрі за №3675.

Стягнути з приватного підприємства фірми «Шарм» та ОСОБА_2 солідарно на користь держави судовий збір в сумі 107 (сто сім ) гривні 30 коп.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду АР Крим через Ялтинський міський суд в порядку та терміни, передбачені ст.294 ЦПК України.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація