УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 0609/4-32/12
Стаття 237-6 КПК Ккраїни
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2012 року Колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого – судді Жизнєвського Ю.В.,
суддів: Широкопояса Ю.В., Михайловського В.І.,
з участю прокурора Джуня В.В.,
скаржника ОСОБА_1,
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі справу за апеляційною скаргою прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції на постанову Корольовського районного суду м.Житомира від 26 січня 2012 року.
Цією постановою скаргу голови правління ВАТ «Галіївський маслозавод» ОСОБА_1 задоволено.
Постанову старшого слідчого прокуратури Житомирської області про порушення кримінальної справи від 30.06.2011 року за фактом вчинення привласнення службовими особами ВАТ «Галіївський маслозавод» дотаційних коштів в особливо великих розмірах за ознаками злочину, передбаченого ст.191 ч.5 КК України скасовано.
Суд першої інстанції умотивував своє рішення тим, що під час порушення кримінальної справи не було дано належної оцінки відсутності даних, які вказували на об’єктивну та суб’єктивну сторони злочину.
Також слідчим, на момент порушення кримінальної справи, взагалі не встановлювалися ознаки суб’єкту вказаного злочину, коло службових осіб, їх службові обов’язки, документи, що підтверджують їх повноваження, залишилися за межами перевірки.
На момент порушення кримінальної справи слідчим не були усунуті протиріччя, між актами перевірок органів податкової служби т.3 а.с.2-24, 210-242, з яких вбачається, що порушень законодавства щодо отримання та використання дотаційних коштів не виявлено та довідки щодо проведення аналізу законності використання бюджетних коштів (т.1,а.с.11-20), при цьому, вказана довідки не містить ознак офіційного документу, що виключає її правове значення для встановлення підстав для порушення кримінальної справи.
В поданій на дану постанову суду апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції просить скасувати постанову Корольовського районного суду м.Житомира від 26.01.2012 року по справі №4-32/12 про скасування постанови про порушення кримінальної справи від 30.06.2011 за ч.5 ст.191 КК України за фактом привласнення дотаційних коштів в особливо великих розмірах службовим особами ВАТ «Галіївський маслозавод», а кримінальну справу направити для розгляду в той же суд в іншому складі.
Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав апеляцію, заперечення ОСОБА_1 проти апеляції, перевіривши матеріали справи в 3-х томах у межах апеляції, передбачених ст.365 КПК України, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст.94 ч.2 КПК України кримінальна справа може бути порушена лише в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.
Згідно ст.236-8 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення справи, суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про порушення кримінальної справи за ч.5 ст.191 КК України було прийнято у повній відповідності зі ст.ст.94,97,98 КПК України, на підставі зібраних матеріалів, в ході перевірки дотримання податкового законодавства в діяльності ВАТ «Галіївський маслозавод», які безпосередньо вказують на вчинення злочину, зазначеного у постанові про порушення кримінальної справи. Такими матеріалами є, зокрема, пояснення ОСОБА_2 (т.1,а.с.21), ОСОБА_3 (т.1, а.с.22), ОСОБА_4 (т.1, а.с.24), довідка щодо проведення аналізу законності використання бюджетних коштів (т.1,а.с.11-20), акт обстеження Корецького молокопункту ВАТ «Галіївський маслозавод» (т.1, а.с.27), копії видаткових накладних та спеціальних товарних накладних (т.1,а.с.34-202), копії загальних декларацій по ПДВ (т.1, а.с.218-293), статут ВАТ «Галіївський маслозавод» (т.2, а.с.4), розрахунок нарахування суд дотацій (т.2,а.с.20), податкові декларації з податку на додану вартість (т.2,а.с.333-380) та інші. Кримінально-процесуальним кодексом України не передбачено обов’язок при винесенні постанови про порушення кримінальної справи перераховувати у ній документи з матеріалів, які стали підставою для порушення справи, тому у вступній частині оскаржуваної постанови про порушення кримінальної справи є посилання на те, що приводом до порушення кримінальної справи є виявлення ознак злочину під час проведення перевірки податкового законодавства в діяльності ВАТ «Галіївський маслозавод».
За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а справа направленню на новий судовий розгляд.
При новому розгляді даної справи необхідно враховувати вказане, більш ретельно дослідити приводи та підстави до порушення кримінальної справи за вищевказаним фактом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.365, 366, 382 КПК України, колегія суддів судової палати у кримінальних справа, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляцію старшого прокурора відділу прокуратури Житомирської області, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції задовольнити.
Постанову Корольовського районного суду м.Житомира від 26 січня 2012 року про скасування постанови від 30 червня 2011 року про порушення кримінальної справи за ч.5 ст.191 КК України за фактом привласнення дотаційних коштів в особливо великих розмірах службовими особами ВАТ «Галіївський маслозавод», винесену старшим слідчим прокуратури Житомирської області скасувати. Справу направити на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі.
Судді: