Справа № 22-ц-1118/2012 Головуючий у I інстанції – Жук М.І.
Категорія – цивільна Доповідач - Скрипка А. А.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2012 року
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого - суддіСкрипки А..А.
суддів:Лакізи Г.П., Шевченка В.М.
при секретарі:Руденко О.М.
за участю:прокурора Кравченко А.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за апеляційною скаргою прокурора м. Чернігова на ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 березня 2012 року у справі за заявою заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” до ОСОБА_5 про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу для проходження лікування,
в с т а н о в и в:
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 березня 2012 року справу за заявою заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” до ОСОБА_5 про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу для проходження лікування у відповідності до вимог статті 116 ч. 1, п. 2 ЦПК України, передано на розгляд Чернігівського районного суду Чернігівської області.
В апеляційній скарзі прокурор м. Чернігова просить скасувати оскаржувану ухвалу суду першої інстанції, направивши справу до суду першої інстанції для продовження її розгляду. Доводи апеляційної скарги зазначають, що оскаржувана ухвала постановлена судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права. Апелянт вказує, що місцезнаходженням комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” є проспект Миру м. Чернігова, що територіально відноситься до Деснянського району м. Чернігова. За даних обставин справа підсудна саме Деснянському районному суду м. Чернігова. Підтвердженням вказаної обставини, як зазначає апелянт, є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з якого вбачається, що місцезнаходженням комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” є Деснянський район м. Чернігова. Апелянт звертає увагу на те, що питання підсудності даної справи Деснянському районному суду м. Чернігова вже було предметом розгляду апеляційної інстанції при оскарженні прокуратурою м. Чернігова ухвали судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 грудня 2011 року про повернення даної заяви заявнику. Вказана ухвала була скасована ухвалою апеляційного суду Чернігівської області від 16 січня 2012 року з направленням матеріалів даної справи до суду першої інстанції для вирішення питання про можливість відкриття провадження у справі.
Відповідно до приписів ч.1 статті 285 ЦПК України, особі, у відношенні якої ставиться питання про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу для проходження лікування, має бути надано право особистої участі в судовому засіданні, за винятком випадків, коли за даними протитуберкульозного закладу така особа становить загрозу розповсюдження хвороби. Згідно довідки комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” ( а. с. 13), ОСОБА_5 ухиляється від лікування , являє собою небезпеку для оточуючих. За даних обставин суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд на підставі приписів ч.1, п. 4 статті 311 ЦПК України приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 березня 2012 року, - скасуванню, з направленням справи за заявою заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” до ОСОБА_5 про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу для проходження лікування для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Передаючи дану справу на розгляд Чернігівського районного суду Чернігівської області, суд першої інстанції виходив з положень ч.1, п. 2 статті 116 ЦПК України та прийшов до висновку, що оскільки комунальний лікувально-профілактичний заклад „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” знаходиться на території Новобілоуської сільської ради Чернігівського району, і ОСОБА_5 не був виявлений на території Деснянського району м. Чернігова, то дана справа не підсудна Деснянському районному суду м. Чернігова.
Заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги відносно того, що вказаний висновок суду першої інстанції є необґрунтованим та таким, що не узгоджується з нормами процесуального права, які регламентують спірні правовідносини.
Відповідно до статті 283 ЦПК України, яка регламентує підсудність розгляду справ даної категорії, заява про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу хворого на заразну форму туберкульозу, який ухиляється від лікування, подається до суду за місцезнаходженням протитуберкульозного закладу, який здійснює медичний (диспансерний) нагляд за цим хворим, або до суду за місцем виявлення такого хворого.
Статтею 1 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, визначено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 19 березня 2012 року ( а. с. 58 - 59), зареєстрованим місцезнаходженням комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” є адреса: Чернігівська область, м. Чернігів, Деснянський район, проспект Миру.
Враховуючи наведене, є невірним по суті висновок оскаржуваної ухвали суду першої інстанції про передачу даної справи на розгляд до Чернігівського районного суду Чернігівської області відповідно до вимог ч.1, п. 2 статті 116 ЦПК України.
Приймаючи до уваги, що провадження у справі уже відкрито судом першої інстанції, виходячи з приписів ч.1, п. 4 статті 311 ЦПК України, ухвала Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 березня 2012 року підлягає скасуванню, з направленням справи за заявою заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” до ОСОБА_5 про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу для проходження лікування для продовження розгляду до Деснянського районного суду м. Чернігова.
Керуючись статтями : 303, 304, 307; ч.1, п. 4 статті 311, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу прокурора м. Чернігова задовольнити.
Ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 березня 2012 року скасувати, направити справу за заявою заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі комунального лікувально-профілактичного закладу „Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер” до ОСОБА_5 про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу для проходження лікування для продовження розгляду до Деснянського районного суду м. Чернігова.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:Судді: