Судове рішення #22126510

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________________________________________________________________________________________________

Провадження : 22ц/2090/2759/2012                                                                                                                   Головуючий 1-ї інстанції –Зуб Г.А.

Справа № 2-325                                                                                                                                                           Доповідач  -  Шевченко Н.Ф.

Категорія : стягнення аліментів.

                                                                             

                                                                     РІШЕННЯ

                                                                                                  ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

           03 квітня 2012 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі :

          головуючого      -      Шевченко Н.Ф.

          суддів                 -       Бобровського В.В., Кокоші В.В.

          при секретарі     -      Каплоух Н.Б.

           розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційними  скаргами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на рішення Київського районного суду м. Харкова від 05 березня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та дружини, -

                                                             В С Т А Н О В И Л А :

          У травні 2011 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2  про стягнення аліментів на утримання сина ОСОБА_3, 2010 року народження,  до досягнення ним повноліття та 9 462,23 грн., які були витрачені на медичне та побутове обслуговування в період вагітності до моменту звернення до суду, а також зобов'язання відповідача утримувати  і її разом з дитиною до досягнення трирічного віку останнього.

          У вересні 2011 року позивачка доповнила свої позовні вимоги, а саме збільшила суму стягнення на 3 258,93 грн. за період часу з 28.05.2011 року  на медичне та побутове обслуговування та 910, 30 грн. за період з 21.09.2011 року.

          У грудні 2011 року ОСОБА_1 уточнила позовні вимоги та просила стягнути  з відповідача на утримання дитини до досягнення нею повноліття в частині від розміру доходу відповідача, але не менш 30% прожиткового мінімуму на дитину, починаючи з 29.10.10р. та 17 600 грн. в якості  компенсації за упущену вигоду та відшкодування реальних матеріальних збитків, зобов'язати відповідача утримувати і її до досягнення дитиною трирічного віку, а також просила стягнути моральну шкоду у розмірі 5 000 грн.

В обґрунтування позову посилалась на те, що від шлюбу, зареєстрованого у вересні 2009 року, з відповідачем   мають сина ОСОБА_3.  З лютого 2010 року  шлюб фактично розпався, відповідач перестав цікавитися нею та дитиною, у зв'язку з чим вона вимушена звернутись до суду  за матеріальною допомогою.

           Представник відповідача ОСОБА_4 проти позову заперечував, оскільки відповідач по справі  не вважає ОСОБА_3 своїм сином, тому він і не зобов'язаний сплачувати аліменти.

          Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 05 березня 2012 року позов задоволено частково.

          Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 в розмірі ? частини усіх видів заробітку щомісячно, але не менш 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 26.05.201 року і до  досягнення ним повноліття;  аліменти на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі 1/8 частини заробітку відповідача, починаючи з 26.05.2011 року, а також на користь держави судовий збір у розмірі 107 грн. 30 коп.

          В апеляційних скаргах ОСОБА_1  та ОСОБА_2 просять  скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.

            В обгрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом норм процесуального і матеріального права.

           Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції  в межах доводів апеляційної скарги та вимог, що сторонами були заявлені у суді першої інстанції, дослідивши  матеріали справи, судова колегія приходить до наступного.

Здовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення аліментів суд першої інстанції,  виходив з того, що згідно із ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а відповідно до ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

          Судом установлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 20 листопада 2009 року, в цьому шлюбі ІНФОРМАЦІЯ_5 народився син ОСОБА_3 (а.с.5,6). Позивач ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку (а.с.78).

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька або в твердій грошовій сумі і виплачується щомісячно.

Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

При визначенні розміру аліментів суд, разом з тим, відповідно до ст. 182 СК України вірно ураховував матеріальне положення платника аліментів і зробив висновок про те, що відповідач є молодою працездатною особою і спроможний платити аліменти як на утримання сина так і дружини.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 щодо визначення часу, з якого присуджуються аліменти на дитину, колегія суддів вважає за можливе задовольнити апеляційну скаргу в цій частині, змінивши рішення  та присудити аліменти на утримання дитини  починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_5, з дня народження дитини, оскільки судом встановлено та підтверджується матеріалами справи те, що ОСОБА_2 ухилявся від утримання сина з моменту його народження з підстав заперечення свого батьківства.

В іншій частині рішення суду є законним та обґрунтованим. Доводи апеляційних скарг ОСОБА_1 ОСОБА_2  не дають підстав для скасування чи зміни судового рішення.

Само по собі оскарження ОСОБА_2 батьківства відносно сина ОСОБА_5 не є підставою для відмови у задоволенні позову про стягнення аліментів.

Вимоги ОСОБА_1 про стягнення з відповідача компенсації упущеної вигоди ґрунтуються на припущеннях, що суперечить вимогам цивільного процесуального закону.

Позов про  відшкодування збитків, понесених позивачкою у зв*язку з придбанням товарів для новонародженого сина  також не ґрунтується на вимогах закону, оскільки правовідносини, які виникли між сторонами регулюються нормами Сімейного законодавства, а не Цивільного, як на те посилається ОСОБА_1

Статтею 181 Сімейного кодексу встановлено, що способи виконання батьками обов*язку по утриманню дитини визначаються за домовленістю між ними. Якщо такої домовленості батьки не досягнуть, то кошти на утримання дитини  (аліменти) присуджуються судом в частці від заробітку (доходу) матері чи  батька або в твердій грошовій сумі і виплачуються щомісячно.

Інші доводи апелянтів є несуттєвими, рішення суду, прийняте по суті цивільно-правового спору, не спростовують і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.   

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 325  ЦПК України судова колегія  

вирішила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2  відхилити.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Київського районного суду м. Харкова від 05 березня 2012 року в частині визначення часу, з якого присуджуються аліменти на дитину змінити. Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкає АДРЕСА_1  на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка мешкає АДРЕСА_2 аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі ? частини усіх видів заробітку щомісячно, але не менш 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 29.10.2010 року і до  досягнення ним повноліття.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду  України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий                                                                                                         Судді


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація