Судове рішення #22123123

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-ц/2390/530/12Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 45 Добриднюк Н.О.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Іваненко В. Д.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          22 лютого 2012 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоІваненка В.Д.

суддівКАчана О.В., Скіця М.І.

при секретаріБєлан О.В.


 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу                    ПСП «Нива ЛЛ» на рішення Лисянського районного суду Черкаської області від 22 грудня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ПСП «Нива ЛЛ», Лисянського районного відділу  Черкаської  регіональної філії Центру Державного земельного кадастру про визнання договору оренди землі недійсним та скасування державної реєстрації договору оренди землі, -

в с т а н о в и л а :

Пред’явивши вказаний позов ОСОБА_6 посилалася на те, що на початку вересня 2006 року вона звернулася до відповідача по питанню щодо умов майбутнього договору оренди земельної ділянки та порядку його укладення. Представники відповідача запропонували їй укласти договір оренди землі строком на 5 років, з розміром орендної плати, яка буде сплачуватись на вибір орендодавця в грошовій або в натуральній формі, з урахуванням щорічної індексації. У договорі буде зазначено продукцію, якою буде сплачуватись орендна плата в натуральній формі. Договір буде посвідчено нотаріально. Представниками відповідача було сказано, що ніяких документів вона може не надавати, оскільки раніше у неї з відповідачем був укладений договір оренди і  необхідні документи у них є. Їй потрібно лише поставити підпис у договорі оренди та акті прийому-передачі земельної ділянки. Їй надали друкований бланк договору оренди, в тексті якого були зазначені стандартні фрази. Договір вона підписала, але що буде у ньому написано  не знала, оскільки підпис поставила на не  заповненому бланку. Після підписування  бланку договору представники відповідача забрали всі примірники договору для їх до заповнення та здійснення державної реєстрації.

Примірник договору  їй надали лише в серпні 2011 року, після того, як вона звернулася до відповідача для отримання інформації  яким чином і коли він має намір повернути належну їй земельну ділянку, враховуючи, що через декілька тижнів закінчувався п’ятирічний строк оренди. Представник  повідомив, що відповідач не буде повертати належну земельну ділянку, оскільки договір оренди укладено на 10, а не на 5 років. Він є чинним, оскільки зареєстрований Лисянським районним відділом ЧРФ «Центру ДЗК» та посвідчений секретарем Погиблянської сільської ради Лисянського району. Лише при ознайомленні з отриманим в кінці серпня 2011 року примірником договору  вона дізналася про такі умови  договору.

Просила визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 10.09.2006 року  

Рішенням Лисянського районного суду Черкаської області від 22 грудня 2011 року позов задоволено.

Визнано недійсним договір оренди землі, датою укладення якого зазначено 10 вересня 2006 року, укладений між ОСОБА_6 та ПСП «Нива ЛЛ», що зареєстрований Лисянським районним відділом Черкаської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру 02.10.2006  року під № 040678900046.

Скасовано державну реєстрацію договору оренди землі, датою укладення якого зазначено 10 вересня 2006 року, укладений між ОСОБА_6 та ПСП «Нива ЛЛ», що зареєстрований Лисянським районним відділом Черкаської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру 02.10.2006  року під № 040678900046.

В апеляційній скарзі ПСП «Нива ЛЛ» просить скасувати рішення Лисянського районного суду Черкаської області від 22 грудня 2011 року як незаконне та ухвали нове рішення, яким відмовити позивачці в задоволенні  позовних вимог.

Заслухавши доповідача,  пояснення осіб які з’явилися у судове засідання, вивчивши та обговоривши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів задовольняє апеляційну скаргу  частково з таких підстав та мотивів.

Задовольняючи позов  суд  прийшов до висновку, що при укладенні у вересні 2006 року договору оренди  земельної ділянки,  сторони  недотримали вимог   частин 1-3, 5 та 6  ст. 203 ЦПК України,  що є підставою для визнання такого   правочину  недійсним. Зокрема суд визнав: 1) що у договорі не закріплено вільне волевиявлення орендодавця; 2) що на  час укладення  договору  відповідач не мав  необхідної цивільної  дієздатності; 3) що при укладенні угоди не виконано вимоги ст.15  закону  «Про оренду землі» про  істотні  умови договору оренди землі.

Проте повністю погодитися з такими висновками суду не можливо.

Заперечуючи проти висновків суду  ПСП «Нива ЛЛ» у апеляційній скарзі посилається на те, що  укладений  із ОСОБА_7 договір оренди землі  повністю  відповідає  вимогам законодавства.

Колегія суддів приходить до висновку, що  заперечення апелянта заслуговують на увагу.

Відповідно до вимог  ст. 15 закону  «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Суд не вказав у рішенні  які саме із вищевказаних   істотних вимог  не передбачені в укладеному сторонами  договорі.

Разом з тим,  згідно   наявного у справі тексту договору ( а.с. 11 – 14)  від 10 вересня 2006 року  орендодавець ОСОБА_7 передала, а орендар, ПСП «Нива ЛЛ», прийняв у строкове платне користування  земельну частку (пай) у розмірі 2,78 га ріллі, для сільськогосподарського використання. У договорі визначені  нормативна грошова  оцінка  земельної ділянки, строк дії договору 10 років,  розмір орендної плати, строки її  внесення та інші  істотні умови договору які передбачені ст. 15 закону  «Про оренду землі».

Договір зареєстрований у Лисянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр "ДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено відповідний запис від  2 жовтня  2006.

До договору додано копію державного акту на право приватної власності ОСОБА_6 на землю від 17 січня 2002 року, акт прийому передачі земельної ділянки, план місцезнаходження земельної ділянки в єдиному масиві. Підпис ОСОБА_6 у договорі засвідчений  секретарем  Погибляцької  сільської  ради.

З вересня  2006 року  по вересень 2011 року відповідачем нараховувалася та виплачувалася  позивачці орендна плата, яку  вона отримувала без  застережень. Це дає підстави вважати про обізнаність ОСОБА_6 щодо усих істотних умов існування орендних правовідносин між нею та ПСП «Нива ЛЛ» .

Діючим законодавством визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", тощо.

Так, відповідно до положень ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 1 статті   638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 14 ч. І Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди укладається у письмовій формі. Статтею 18 Закону встановлено, що договір оренди землі набуває чинності після його державній реєстрації.

Оспорюваний договір оренди земельної ділянки укладений у письмовій формі, пройшов відповідну державну реєстрацію.

Посилання суду, що  відповідач не мав необхідний обсяг цивільної дієздатності на момент укладення договору, безпідставні. Згідно  наявної у справі копії  статуту ПСП «Нива ЛЛ» це підприємство зареєстроване Лисянською районною  державною адміністрацією 8 вересня 2006 року. Договір оренди  укладений  10  вересня 2006 року. Дійсно на цю дату відповідач не мав  печатки. Підпис уповноваженої особи засвідчений  печаткою  не у день підписання, а пізніше. Проте ця обставина  не є такою, що ставить під сумнів  правомірність дій сторін  правочину та не є підставою для визнання укладеного ними договору недійсним.  

Суперечать  матеріалам справи висновки суду щодо  відсутності  вільного волевиявлення позивачки щодо укладання договору оренди  на указаних у  ньому  умовах, зокрема  щодо строку дії договору протягом 10 років. Такий  строк   вказаний у п.8  договору.    У рішенні суду не наведені переконливі докази  щодо недостовірності   такого запису. Посилання суду на  покази свідків, якими ніби то спростовується вказаний письмовий доказ, є помилковими. Наведені у рішенні суду покази свідків  стосуються  загальних обставин укладення  договорів оренди землі між жителями с. Погибляк та ПСП «Нива ЛЛ». Проте у показах свідків відсутні посилання  щодо  відомих їм обставин  укладення  договору саме  між  позивачкою та відповідачем.

Наведене вказує на  відсутність  підстав  для визнання  укладеного між  сторонами договору оренди землі  недійсним.

Оскільки по справі не потрібно збирати  докази, та що  взаємовідносини  сторін судом  першої  інстанції з’ясовані повно, але  неправильно  застосовано норми права і висновки  суду  не відповідають  обставинам справи, судова       колегія,   керуючись п. п. 3,4 ст.309 ЦПК України вважає, що  рішення   суду необхідно скасувати і ухвалити нове рішення, яким у   позові відмовити.

Керуючись ст.ст. 218,303,304,307, 309    ЦПК України,  колегія суддів , -

в и р і ш и л а :

 Апеляційну скаргу    ПСП «Нива ЛЛ» задовольнити.

Рішення Лисянського районного суду Черкаської області від 22 грудня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ПСП «Нива ЛЛ», Лисянського районного відділу  Черкаської  регіональної філії Центру Державного земельного кадастру про визнання договору оренди землі недійсним та скасування державної реєстрації договору оренди землі, - скасувати.

У позові ОСОБА_6 до ПСП «Нива ЛЛ», Лисянського районного відділу  Черкаської  регіональної філії Центру Державного земельного кадастру про визнання договору оренди землі недійсним та скасування державної реєстрації договору оренди землі, - відмовити.

Рішення колегії суддів набирає законної сили з моменту проголошення і  може бути оскаржене у касаційному порядку протягом двадцяти днів.


Головуючий :

          Судді :

  • Номер: 2/1303/110/2012
  • Опис: про визнання права власності на спадкове майно
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-491/2011
  • Суд: Буський районний суд Львівської області
  • Суддя: Іваненко В.Д.
  • Результати справи: залишено без розгляду
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.07.2011
  • Дата етапу: 07.06.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація