ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
26.10.06 Справа № 9/91
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії
головуючого –судді Мурської Х.В.
суддів Давид Л.Л.
Курдюк Г.Т.
При секретарі судового засідання Мазурській В.Т.
розглянувши матеріали апеляційну скарги Відкритого акціонерного товариства «Виноградівський агрокомплекс», вих. № 72 від 02.08.2006 року
на постанову Господарського суду Закарпатської області від 11.07.2006 року
у справі № 9/91, суддя Бобрик Г.Й.
за позовом Прокурора Виноградівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі
до Відповідача – Відкритого акціонерного товариства «Виноградівський агрокомплекс», м. Виноградів
про стягнення 6 350 грн. 14 коп.
За участю представників:
Прокуратури: не з’явились;
від Позивача: не з’явились;
від Відповідача: не з’явились.
Справа розглядається в порядку п.п. 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановою Господарського суду Закарпатської області від 11.07.2006 року у справі № 9/91 задоволено позовні вимоги Прокурора Виноградівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Виноградівський агрокомплекс», м. Виноградів 6 350 грн. 14 коп. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах.
Постанова місцевого господарського суду мотивована тим, зокрема, що відповідач є платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, а тому зобов’язаний відшкодовувати Пенсійному фонду до 25 числа кожного місяця витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Сума витрат на виплату і доставку пільгових пенсій громадянам Чоповці А.І, Кіш І.В та Гал І.М. за період з липня 2005 року по березень 2006 року становить 6 350 грн. 14 коп. Дана заборгованість підтверджується матеріалами справи, відповідачем не сплачена та не спростована.
Не погоджуючись з вказаною постановою місцевого господарського суду, Відкрите акціонерне товариство «Виноградівський агрокомплекс», подало апеляційну скаргу, вих. № 72 від 02.08.2006 року, в якій просить скасувати постанову Господарського суду Закарпатської області від 11.07.2006 року у справі № 9/91 та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог –відмовити. Свої доводи скаржник мотивує тим, зокрема, що Управлінням Пенсійного фонду України у Виноградівському районі безпідставно призначені пенсії громадянам Чоповці А.І, Кіш І.В та Гал І.М., оскільки в період зарахованого їм пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, вказані працівники фактично не працювали, не напрацювавши, таким чином, необхідного стажу для призначення пенсій на пільгових умовах.
Прокуратура та Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі участі уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, причини неявки суду не повідомили, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги. У запереченні на апеляційну скаргу прокурор просить оскаржувану постанову залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення з підстав, викладених у ньому.
На розгляд суду поступило клопотання скаржника про зупинення провадження у справі № 9/91 до вирішення по суті апеляційної скарги ВАТ «Виноградівський агрокомплекс»на постанову Виноградівського районного суду від 27.09.2006 року у справі № 2-а-37/06 за позовом ВАТ «Виноградівський агрокомплекс»про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі про призначення пільгових пенсій громадянам Кіш І.В. та Чоповці А.І. та про визнання частково нечинним рішення про призначення пенсії громадянину Гал І.М., а також скаржник просить розглянути справу в порядку ст. 197 КАС України.
Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про доцільність розгляду апеляційної скарги за відсутності представників сторін, за наявними у справі матеріалами.
Клопотання Відповідача про зупинення апеляційного провадження - відхилити, оскільки предметом розгляду у справі № 9/91 є відшкодування відповідачем Пенсійному фонду фактично виплачених сум пенсій, призначених на пільгових умовах громадянам Кіш І.В., Чоповці А.І. та Гал І.М., а не законність призначення пільгових пенсій чи право даних громадян на отримання таких пенсій.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані по них докази, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що постанову Господарського суду Закарпатської області від 11.07.2006 року у справі № 9/91 слід залишити без змін, виходячи з наступного.
Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 року № 1788-ХІ, зі змінами та доповненнями, визначає категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17 лютого 2000 року вказана стаття крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пп. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України»від 17.02.2000 року № 1461-ІІІ порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»- виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», зі змінами та доповненнями, передбачено, що платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об’єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.
Зокрема, у відповідності до вимог Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», суб’єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у 100 відсотковому розмірі від об’єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»–«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п.п. 6.4, 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 року зі змінами та доповненнями).
Абзацом 5 пункту 2 Розділу ХУ Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який з 01.01.2006 року стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п.п. «б»-«е»та «ж»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»і має зворотну дію, врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядку відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст.1 (п.п.1, 2) Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.
У відповідності до вимог ст. 3 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 2 Розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діяв зазначений вище порядок відшкодування.
З огляду на викладені норми законодавчих актів, ВАТ «Виноградівський агрокомплекс», як платник збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пільгову пенсію, зобов’язаний сплачувати Пенсійному Фонду збір у 100-відсотковому розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам. Тобто, відшкодувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача, у повному розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи, громадяни Чоповці Андрій Іванович, Кіш Іван Васильович працюючи на підприємстві відповідача трактористами –машиністами, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві, а громадянин Гал Іван Михайлович працюючи на підприємстві відповідача на атестованому робочому місці із шкідливими і важкими умовами праці повний робочий день, за професією газоелектрозварник, яка включена до списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, набули права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «б», «в»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Викладене підтверджується наявними в матеріалах справи копіями довідок про наявний пільговий стаж працівників від березня 2004 року № 13, від 12.08.2003 року № 47/а та від грудня 2003 року № 82, які видані безпосередньо відповідачем у справі, а також копіями трудових книжок даних громадян, копіями актів перевірки характера виконаної роботи або умов праці для підтвердження права робітника на пільгове пенсійне забезпечення від 30.08.2004 року, від 12.08.2003 року, від 19.03.2004 року та копією наказу «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці»від 25.09.1999 року за № 54.
Місцевим господарським судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у Виноградівському районі вказаним громадянам призначено пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «б», «в»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 року № 1788-ІІІ, у розмірах сум, вказаних у витягах з пенсійних справ, копії яких наявні в матеріалах справи.
За таких обставин, в період з липня 2005 року по березень 2006 року Управлінням Пенсійного фонду України у Виноградівському районі по пенсійним справам громадян Чоповці Андрія Івановича, Кіш Івана Васильовича та Гал Івана Михайловича проведено виплату пільгових пенсій на загальну суму 6 350 грн. 14 коп., включаючи витрати на їх доставку.
Фактична виплата пенсій даним громадянам підтверджується копіями відомостей на виплату пенсій та допомог Виноградівського відділення зв’язку Закарпатської дирекції УДППЗ «Укрпошта»за вказаний період.
Оскільки, відповідачем не сплачено спірної суми в добровільному порядку та не спростовано відсутність такої належними та допустимими доказами, то місцевий господарський суд обґрунтовано задоволив позов Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі стягнувши 6 350 грн. 14 коп. на користь останнього з рахунку ВАТ «Виноградівський агрокомплекс».
Як свідчать матеріали справи, місцевим господарським судом правомірно відхилено доводи відповідача про те, що Управлінням Пенсійного фонду України у Виноградівському районі безпідставно призначено пільгові пенсії громадянам Чоповці А.І., Кіш І.В. та Гал І.М., оскільки, предметом розгляду у даній справі є відшкодування фактично виплачених витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах вказаним громадянам, а не законність чи підставність призначення таких пенсій. У випадку скасування рішення Виноградівського районного суду від 27.09.2006 року у справі № 2-а-37/06 та встановлення безпідставності призначення спірних пенсій, Відповідач вправі звернутись з заявою про перегляд постанови у даній справі у зв’язку з нововиявленими обставинами.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що постанова Господарського суду Закарпатської області від 11.07.2006 року у справі № 9/91 є законною та обґрунтованою, а тому підстави для скасування такої –відсутні.
Керуючись п.п. 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України та ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, -
Львівський апеляційний господарський суд, У Х В А Л И В:
1. Постанову Господарського суду Закарпатської області від 11.07.2006 року у справі № 9/91 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи повернути місцевому господарському суду.
Головуючий -суддя Мурська Х.В.
Суддя Давид Л.Л.
Суддя Кордюк Г.Т.
- Номер:
- Опис: про заміну найменування стягувача в наказі
- Тип справи: Заміна, залучення нових учасників судового процесу, правонаступництво, залучення третьої особи (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 9/91
- Суд: Господарський суд Чернігівської області
- Суддя: Мурська Х.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.05.2016
- Дата етапу: 01.06.2016