ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-800/2011
12.01.2011 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді – Кагітіної І.В.,
при секретарі – Якушевій Г-М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою, поданою Прокурором Київського району м. Сімферополя в інтересах неповнолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_5 до ОСОБА_3, треті особи – ОСОБА_4, Управління у справах дітей, сім`ї та молоді Київської районної ради м. Сімферополя, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
встановив:
Прокурор Київського району м.Сімферополя на підставі ст. 45 ЦПК України звернувся до суду в інтересах малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_5 із заявою до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Заява прокурора обґрунтована тим, що у ході розгляду наданих Управлінням у справах дітей, сім’ї та молоді Київської районної ради м. Сімферополя матеріалів про позбавлення батьківських прав відносно ОСОБА_3 встановлено, що відповідачка по справі, яка є матір’ю малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_5 належного догляду за дітьми не здійснює, постійної роботи не має, тому не утримує їх матеріально. 23.07.2010р. рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 1952 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, надано статус дитини позбавленої батьківського піклування. На даний час ОСОБА_1 знаходиться на повному державному забезпеченні у будинку дитини «Ялинка». ОСОБА_5, 12.08.2001р. навчається у ЗОШ № 28 у З-б класі, проживає з кандидатом в опікуни - ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1, яка в повному обсязі виконує обов'язки з виховання та утримання онука. Відповідачка по справі здоров’ям та подальшою долею дітей не цікавиться, участі у матеріальному забезпеченні не приймає. На підставі наведеного, прокурор ставить питання щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_3, та стягнення з неї аліментів на утримання ОСОБА_1 у розмірі 239, 70 грн. і на утримання ОСОБА_5 - 287,10 грн. щомісячно на розрахунковий рахунок дитини або опікуна, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
Прокурор Київського району м. Сімферополя у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідачка у судове засідання не з’явилась, повідомлена належно, про причини неявки суду не повідомила.
Третя особа - ОСОБА_4 у судове засіданні також не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила позов прокурора задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються статтями 164, 166, 167 СК України.
Статтею 164 СК України передбачений вичерпаний перелік правових підстав позбавлення особи батьківських прав. Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Судом встановлено, що відповідачка по справі ОСОБА_3 є матір’ю малолітніх ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. Разом з цим, відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків в частині духовного, фізичного та психологічного розвитку дітей, тобто матеріально їх не утримує, не цікавиться станом здоров’ям та життям, що підтверджується матеріалами справи та нею не спростовується.
Так, згідно до висновку начальника Управління у справах дітей, сім'ї та молоді Київської районної ради м. Сімферополь, 14.06.10р. до Управління надійшла інформація з 3-ої дитячої поліклініки про дитину ОСОБА_1, яка залишилась без піклування батьків та знаходиться з бабусею ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_4 за станом здоров'я не може доглядати малолітнього, у зв'язку з чим дитину було направлено до 3-ої дитячої лікарні для госпіталізації. За час знаходження дитини у лікарні мати жодного разу не приходила, не цікавилась його здоров'ям, схильна до вживання спиртних напоїв, жебрацтва.
23.07.10р. рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 1952 ОСОБА_1 надано статус дитини позбавленої батьківського піклування, визначено направити до державної інтернатної установи та зберігати за малолітнім право на проживання по АДРЕСА_1. На даний час ОСОБА_1 знаходиться на повному державному забезпеченні у будинку дитини «Ялинка».
ОСОБА_5 навчається у ЗОШ № 28 у З-б класі, на даний час проживає з кандидатом в опікуни - ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1, яка в повному обсязі виконує обов'язки з виховання та утримання онука.
Батько ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5., про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане 06.12.2002р. Центральним РВ РАЦС м. Сімферополя. (а.с.12). Відомості про батька ОСОБА_1 записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с.9).
Управління у справах дітей, сім'ї та молоді Київської районної ради м. Сімферополь прийшло до висновку, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 є доцільним з метою захисту прав малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_5 (а.с. 2-3).
ОСОБА_3 на час розгляду справи не надано доказів, що вона мала або має намір забрати до себе своїх дітей, що у сукупності з вищевикладеним свідчить про те, що відповідачка належним чином не виконує свій батьківський обов’язок.
Відповідно до частини 2 статті 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
При визначені розміру аліментів суд враховує зазначені вимоги та положення ст. 182 СК України, приймає до уваги визначений розмір прожиткового мінімуму на дитину, а також те, що відповідачка по справі не має постійного прибутку, тому вважає за необхідне, задовольнити вимоги прокурора у частині стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей.
Суд при встановленні розміру аліментів не зазначає про те, що він не може бути, менш ніж 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, оскільки це суперечить ч. 2 ст. 182 СК України.
Відповідно до ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. Згідно із штампом місцевого суду заява прокурора надійшла на адресу суду 14.12.2010р. Таким чином, з оглядом на вищевказану норму матеріального закону, аліменти на утримання дітей необхідно стягувати з відповідача з цього часу.
Згідно до положень статті 214 ЦПК України, суд при ухваленні рішення вирішує, у тому числі, й питання про розподіл між сторонами судових витрат і вважає за необхідне стягнути з відповідача у дохід держави судовий збір у розмірі 51 грн., а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 120 грн.
На підставі викладеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 164, ст. 165, ч. 2 ст. 166, ст. ст. 180-183,184, 191 Сімейного Кодексу України, статтями 10, 11, 60, 209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд, –
ВИРІШИВ:
заяву прокурора Київського району м.Сімферополя АР Крим – задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, батьківських прав відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження, уродженки м. Сімферополя, аліменти на користь осіб чи установи, на утриманні яких будить знаходитись ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 250,00 (двісті п’ятдесят) гривень 00 копійок щомісячно, починаючи з 14.12.2010 року до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження, уродженки м. Сімферополя, аліменти на користь осіб чи установи, на утриманні яких будить знаходитись ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі 300,00 (триста) гривень 00 копійок щомісячно, починаючи з 14.12.2010 року до досягнення дитиною повноліття.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів – в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 51,00 (п’ятдесяти однієї) гривні 00 копійок та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у суді у розмірі 120,00 (ста двадцяти) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АРК через Київський районний суд м. Сімферополя АРК шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя