РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-2903/2011
29.08.2011 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді – Кагітіної І.В.,
за участю секретаря судового засідання – Якушевій Г-М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим, ОСОБА_2, третя особа – Служба у справах дітей Сімферопольської міської ради, про визнання батьківства, покладення обов’язку внести зміни у актовий запис про народження, -
встановив:
ОСОБА_1 у порядку позовного провадження звернувся до суді із зазначеним позовом, у якому просить визнати його батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов’язання Відділу державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим внести зміни у актовий запис про народження дитини та видати нове свідоцтво про народження. В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що з 2010р. він перебуває у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_2 та від спільного життя ІНФОРМАЦІЯ_1. у них народився син – ОСОБА_3. При видачі свідоцтва про народження дитини Відділом державної реєстрації актів про народження СМУЮ АР Крим було відмовлено записати батьком позивача, оскільки у матері дитини відсутній паспорт. Відомості про батька були внесені на підставі ст. 135 СК України з посилання на необхідність звернення до суду. Разом з тим, позивач визнає себе батьком ОСОБА_3 та бажає надати йому своє прізвище.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та залучена до участі у справі відповідачка ОСОБА_2 позов підтримали та просили визнати батьківство позивача відносно їх спільної дитини. При цьому, відповідачка зазначила, що вона не отримує паспорт, оскільки це тривалий процес та відсутні деякі документи. Відділ державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим відмовляє записати позивача батьком саме з підстав відсутності паспорту.
Представник Відділу державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим у судове засідання не з’явився, надав заяву із клопотанням про слухання справи за їх відсутністю, надав копію актового запису №1741 від 20.05.2011р. про народження ОСОБА_3
Служба у справах дітей Сімферопольської міської ради повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила, письмових пояснень не надала.
Вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
З пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 встановлено, що вони проживають разом з 2010 року без укладення шлюбу.
Як убачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20.05.2011р., виданого Відділом державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим, батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, записані – ОСОБА_4 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Зі змісту копії актового запису №1741 від 20.05.2011р. про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н., убачається, що відомості про батька внесені за вказівкою заявника, паспорт матері не пред’явлено.
У клопотанні від 05.08.2011р., наданому на адресу суду заступником начальника відділу державної реєстрації актів про народження СМУЮ ОСОБА_6, зазначено, що реєстрація народження ОСОБА_3 проведена відповідно до ст.135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
З пояснень сторін встановлено, що Відділ державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим відмовив у визначенні походження дитини від ОСОБА_1 та підставі спільної заяви позивача та ОСОБА_2, оскільки остання не має паспорту.
З пояснень ОСОБА_2 убачається, що вона не може отримати паспорт громадянки України, оскільки не має усіх необхідних документів.
Відповідно до ст.121 СК України права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
У відповідності до положень ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Стаття 126 Сімейного кодексу України визначає, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
У відповідності до ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
З аналізу зазначених положень сімейного законодавства убачається, що умовою, яка визначає можливість розгляду справи про визнання батьківства у суді у порядку позовного провадження, є відсутність заяви жінки та чоловіка, які не перебувають між собою у шлюбі, про реєстрацію чоловіка батьком дитини. При цьому, батько у добровільному порядку не хоче записати дитину на своє ім’я або мати відмовляється добровільно записувати саме цю особу батьком дитини.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаний або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникли у тому числі із сімейних відносин.
Як встановлено вище між сторонами не існує спору про реєстрацію ОСОБА_1 батьком дитини. Не можливість подання спільної заяви позивачем та відповідачем викликана відсутністю у ОСОБА_2 паспорту.
При таких обставинах, суд не може взяти на себе повноваження органу реєстрації актів про народження та встановлювати батьківство у відповідності до ст. 128 СК України за рішенням.
З огляду на встановлені факти та викладені положення матеріального та процесуального закону, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 121, 125, 128, 135 Сімейного кодеку України, статтями 10, 11, 15, 60, 209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим, ОСОБА_2, третя особа – Служба у справах дітей Сімферопольської міської ради, про визнання батьківства, покладення обов’язку внести зміни у актовий запис про народження - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АРК через Київський районний суд м. Сімферополя АРК шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя