РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-2743/2011
18.08.2011 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді - Кагітіної І.В.,
за участю секретаря судового засідання – Якушевої Г-М.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, територіальної громада в особі Сімферопольської міської ради, треті особи - Третя Сімферопольська Державна нотаріальна контора, Служба у справах дітей Київської районної ради м.Сімферополя АРКрим, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка мотивована тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3. його матері ОСОБА_4 залишилася спадщина, до складу якої входить 3/8 квартири АДРЕСА_1. Позивач зазначає, що за життя 12.05.2006р. ОСОБА_4 склала заповіт на онуку ОСОБА_2., яка є дочкою позивача. Проте остання не отримала свідоцтво про право на спадщину. Своєчасно позивач у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини не звернувся, бо вважав, що звертатись із заявою про прийняття спадщини необхідно було у лютому 2009р., після спливу шестимісячного строку з дня смерті спадкодавця. Разом з тим, у лютому 2009р. він був затриманий та відносно нього було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Вироком Залізничного районного суду м. Сімферополя АР Крим від 18.06.2009р. було змінено запобіжний захід та позивач був звільнений з-під варти. За час перебування під вартою у ССІ позивач захворів та з 05.03.2010р. по 16.12.2010р. знаходився на стаціонарному лікуванні. З 17.12.2010р. по цей час позивач проходить амбулаторне лікування. Зазначені обставини не надали змоги вчасно звернутись із заявою про прийняття спадщини, від якої позивач не відмовлявся. Дізнавшись у травні 2011р., що дочка також пропустила тримісячний строк на подання заяви про прийняття спадщини, що був додатково встановлений судом, позивач вирішив реалізувати своє право, як спадкоємець першої черги. На підставі викладеного, просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини протягом трьох місяців з часу набуття судовим рішенням законної сили.
Ухвалою від 27.07.2011р. до участі у справі було залучено Прокурора Київського району м.Сімферополя, Службу у справах дітей Київської районної ради м. Сімферополя АРКрим у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, та у якості співвідповідача залучено територіальну громаду в особі Сімферопольської міської ради.
У судовому засіданні позивач та його представник вимоги підтримали у повному обсязі. Відповідач ОСОБА_2 визнала позов у повному обсязі. Помічник прокурора Київського району м. Сімферополя, який приймав участь з метою захисту прав ОСОБА_3, яка перебуває у Сімферопольському міському дитячому будинку, не заперечував проти задоволення позову.
Представник Сімферопольської міської ради надав письмові пояснення, в яких просять ухвалити рішення у відповідності до діючого законодавства. Треті особи у судове засідання не з’явились, повідомлені належно, заперечень проти позову не надали.
Суд, заслухавши сторін, що з’явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачем є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
У відповідності до свідоцтва про народження позивача, його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_4. (а.с.5)
ІНФОРМАЦІЯ_3 року помела ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, актовий запис №3518. (а.с.4).
Після її смерті відкрилась спадщина, у склад якої входить 3/8 частки квартири АДРЕСА_1 АРКрим (а.с.12)
За даними Третьої сімферопольської державної нотаріальної контори спадкова справа після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3., не заводилась.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_4 12.05.2006р. склала заповіт на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка є дочкою позивача. (а.с.9) Проте остання, отримавши рішення Київського районного суду м. Сімферополя від 15.10.2009р. про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, вчасно до нотаріальної контори не звернулась, тому не вступила у права спадкування, що нею не заперечувалось.
На сьогодні право власності на 3/8 та 1\4 частки квартири АДРЕСА_1 АРКрим зареєстровано за ОСОБА_3
Згідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Вимогами ст. 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як встановлено з матеріалів справи позивач у встановлений строк до нотаріальної контори не звернувся, оскільки були певні труднощі. Так, на час подання заяви про прийняття спадщини у лютому 2009р. ОСОБА_1 було затримано та відносно нього було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Вироком Залізничного районного суду м. Сімферополя АРКрим від 18.06.2009р. було змінено запобіжний захід на підписку по невиїзд та позивача був звільнено з - під варти у залі суду (а.с. 7).
Позивач зазначає, що за час перебування під вартою у ССІ він захворів, тому з 05.03.2010р. по 16.12.2010р. знаходився на стаціонарному лікуванні та з 17.12.2010р. по цей час проходить амбулаторне лікування. Зазначені факти підтверджені довідкою Міської противотуберкульозної поліклініки м. Сімферополя від 17.05.2011 року (а.с.8).
Крім того, позивач знав про складений заповіт та вважав, що його донька ОСОБА_2 у встановлений законом строк прийняла спадщину. Про те, що вона не звернулась до нотаріальної контори позивач дізнався у травні 2011 року, що не оспорено сторонами.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у зв’язку із об’єктивними обставинами.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки суд вважає причину пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини поважною, то необхідно визначити позивачу додатковий строк протягом трьох місяців для подання ним відповідної заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
На підставі наведеного, керуючись статтями 1269, 1270, 1272 Цивільного Кодексу України, ст. ст. 11, 60, 212-215 Цивільного процесуального Кодексу України, суд -
В и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк протягом трьох місяців з часу набрання судовим рішенням законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АРК через Київський районний суд м. Сімферополя АРК шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення
Суддя