Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
Судова палата з цивільних справ
Україна, 69000, м.Запоріжжя, пр.Леніна,162
Суддя 1-ї інстанції Дмитрієва М.М. Суддя доповідач Бондар М.С.
10 квітня 2012 року Справа № 22-1772\12
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
Коллегія судової палаті з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючий - суддя: Бондар М.С., судді: Кухар С.В., Поляков О.З.
секретар - Волчанова І.М.
при участі: прокурора - адвоката
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за
апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 27.01.2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізького Державного підприємства "Радіоприлад" про стягнення компенсації за порушення строків виплати заробітної плати, середнього заробітку за затримку розрахунку та відшкодування моральної шкоди, -
в с т а н о в и л а :
У травні 2011 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Запорізького Державного підприємства "Радіоприлад" (далі-Підприємство) про стягнення компенсації за порушення строків виплати заробітної плати, середнього заробітку за затримку розрахунку та відшкодування моральної шкоди, посилаючись на те, що він працював на підприємстві відповідача на посаді майстра. 30 серпня 2010 року звільнився з роботи за власним бажанням. При звільненні відповідач не сплатив йому заборгованість по заробітній платі у розмірі 14 312 грн. 50 коп., не компенсував втрати за затримку видачі заробітної плати у сумі 5314 грн.. Тому просив позов присудити зазначені суми, стягнути моральні втрати на суму 5000 грн. та середній заробіток за час затримки розрахунку у розмірі 42 816 грн. 24 коп..
Рішенням Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 27.01.2012 року з'явленні вимоги про стягнення компенсації за порушення строків виплати заробітної плати відхилені. Вимоги про присудження середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнені частково задоволені на суму 10 000 грн., водночас суд стягнув не виплачену заробітну плату у сумі 14 312 грн. 50 коп. та відшкодував моральні збитки на суму 1000 грн..
У скарзі позивач просив рішення суду першої інстанції скасувати: в частині відмови у задоволені позовних вимог про стягнення компенсації на порушення строків виплати заробітної плати, про часткове задоволення вимог про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку та відшкодування моральної шкоди, стверджуючи на тому що суд неправильно з'ясував обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, колегія суддів судової палаті з цивільних справ апеляційного суду дійшла до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.309 ЦПК суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції і ухвалює нове рішення в зв’язку з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції, виходив із того, що під час звільнення позивача підприємство не провело з ним розрахунку, розмір належних звільненому працівнику сум був з’ясований під час судового розгляду справи, відповідно до положень ст.117 КЗпП України розмір відшкодування за час затримки розрахунку необхідно визначати з урахуванням істотності суми заборгованості порівняно із середнім заробітком.
Проте з такими висновками суду неможливо погодитись.
Відповідно до ст.43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно із ч.1 ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
За ст.117 КЗпП України відповідальність за затримку розрахунку при звільненні настає при наявності у цьому вини роботодавця.
Судом встановлено, що з 02 липня 2001 року ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ДП "Радіоприлад". Відповідно до наказу № 250 від 30 серпня 2010 року звільнений з роботи за власним бажанням на підставі ст.38 КзПП (а.с.5).
При звільненні позивачу не було виплачено заборгованість із заробітної плати і на час розгляду справи не сплачена сума становить 14 312 грн. 50 коп..
Відповідно до абз.3 п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі –Порядок), середньомісячна заробітна плата визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.
Згідно із п.5 Порядку нарахування виплат у випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної заробітної плати.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період. У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (п. 8 Порядку).
За цими правилами розмір середньоденного заробітку плати позивача становив 75,65 грн.
Загальний термін затримки вирахуваний у 281 день.
Згідно із ч. 1 ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Між сторонами не має спору щодо розміру належних позивачу виплат при звільненні з роботи.
Оскільки фактичні обставини справи в частині вирішення позовних вимог про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні встановлені судом вірно але неправильно застосовані норми матеріального закону, колегія суддів вважає за необхідне скасувати ухвалені рішення в цій частині й ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення середнього заробітку з час затримки проведення розрахунку при звільненні в розмірі 21 257 грн. 65 коп. (281 день х 75,65 грн.).
Окрім тогою, позивач у своїх вимогах наполягав на присудження грошової компенсації за порушення строку виплати заробітної плати.
Відповідно до ст.47,116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
На підставі ст.34 Закону України "Про оплату праці" у зв’язку із порушенням строків виплати заробітної плати працівникам проводиться компенсація втрати частини заробітної плати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Права звільненого працівника у разі порушення строків виплати йому належних при звільненні коштів захищаються в інший спосіб, - шляхом виплати йому середнього заробітку за час затримки проведення розрахунку (ст.117 КзПП).
Тому судове рішення в цій частині є обґрунтованим.
З урахуванням обставин справи, вимушених емоціональних змін у житті позивача суд правильно визначив розмір відшкодування моральної шкоди, наведені скарзі доводи висновок суду у цій частині не спростовують.
Виходячи з наведеного та керуючись ст.307,309,313,314, 316,317 ЦПК України, судова колегія, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу задовольнити частково.
Рішення Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 27.01.2012 року у цій справі про стягнення 10 000 грн. за затримку розрахунку при звільнення скасувати і ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні задовольнити частково.
Стягнути з Запорізького державного підприємства "Радіприлад" на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з роботи у сумі 21 257 грн. 65 коп..
Решту рішення залишити без змін.
Рішення колегії може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України в двохмісячний термін з дня набрання законної сили рішення апеляційного суду.
Головуючий: Судді: