Судове рішення #22051
5/201

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ:

                                                                 м. Полтава

13.06.2006                                                                                 Справа №  5/201



за позовом  Приватного  підприємця Шаповалова  Юрія Анатолійовича, м.Кременчук

до  Полтавського обласного управління у справах захисту прав споживачів,м.Полтава

про   визнання  протиправним рішення суб"єкта владних повноважень


                              Суддя  Гетя Н.Г.

                                   Секретар Скрильник Т.Л.


Представники:

від позивача:  Браташ Ю.П., дов.від 09.05.06 р.

від відповідача:  Пономаренко Ю.А., дов. від 29.05.06 р.


Розглядається адміністративний позов про визнання постанови Полтавського обласного управління у справах захисту прав споживачів № 598 від 27.12.2005 р. нечинною.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується з підстав, викладених у запереченні (вхід.№ 06090 від 26.05.2006 р.).

При розгляді спору по суті, судом прийнято  до уваги наступні обставини.

14.12.2005 року Полтавським обласним управлінням у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики було проведено перевірку магазину "Фокстрот" ПП Шаповалов Ю.А., за  результатами якої було складено акт № 0000495.

На підставі вищезазначеного акту 27.12.2005 року винесено постанову № 598 від 27.12.2005 року, якою поставлено застосувати до ПП Шаповалов Ю.А. штраф у розмірі 3930,90 грн. за реалізацію товарів без  доступної, достовірної, необхідної та своєчасної інформації для споживачів; реалізацію товару на який на момент перевірки не надано документ з зазначенням реєстраційного номеру сертифікату відповідності.

Інформація була зазначена на російській мові, а згідно  вимог абз.3 ст.3 Закону України "Про мови в Українській РСР" у разі (...) коли в межах населених пунктів компактно проживає кілька національностей, жодна з яких не становить більшості населення даної місцевості, в роботі підприємств, установ та організацій може використовуватись українська мова або мова, прийнята для всього населення.

Крім того, відповідно до ст.4 Закону України "Про мови в Українській РСР" мовами міжнаціонального спілкування є українська, російська та інші мови.

Позивач вважає, що інформація на російській мові є прийнятою для всього населення м.Кременчука, яке і  є споживачем продукції, що продається магазином, тому надання інформації споживачам на російській мові не є порушенням прав споживачів в розумінні Закону України "Про захист прав споживачів", а постанова відповідача № 598 від 27.12.2005 року з посиланням на те, що відсутня необхдна, доступна , достовірна та своєчасна інформації для споживачів в зв"язку з тим, що ця інформація була зазначена на російській мові, є протиправною.

Статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачено відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів, а саме  - реалізацію товару, що підлягає обов"язковій сертифікації, але не має сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання іноземного сертифіката), тобто вимогами ст.23 відповідного закону передбачено відповідальність за реалізацію товару, що підлягає обов"язковій сертифікації, але зовсім не має сертифіката відповідності. Вимогами вище зазначеної статті Закону України "Про захист прав споживачів" не передбачено відповідальність за ненадання перевіряючому документу з зазначенням реєстраційного номеру сертифікату відповідності.

Актом № 0000495 від 14.12.2005 року було зобов"язано надати сертифікати відповідності на товари, зазначені в п.2 табл.1 цього акту, які були надані до ПОУуСЗПС до винесення постанови № 598 від  27.12.2005 року.

Стаття 23 Закону України "Про захист прав споживачів" не містить зазначеного в постанові № 598 від 27.12.2005 року формулювання порушення законодавства про захист прав споживачів, тобто  зазначені в постанові № 598 від 27.12.2005 року обставини, а саме реалізація товару на який на момент перевірки не надано документ з зазначенням реєстраційного номеру сертифікату відповідності, не визначені як порушення законодавства про захист прав споживачів за які передбачено накладення  штрафу.

Згідно ст.18 Закону України "Про захист прав споживачів" споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товар, що забезпечує можливість їх свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару. Інформація про товари повинна містити : назву товару; зазначення нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати товари; дані про основні властивості товарів; дату виготовлення; термін придатності (служби) товарів; найменування та адресу виробника і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача. Стосовно товарів, які підлягають обов"язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про  їх сертифікацію.

Відповідно до п.1.16 Правил роздрібної торгівлі  непродовольчими товарами, тобто здійснюючи продаж  непродовольчих товарів вітчизняного та іноземного виробництва, працівники суб"єкта  господарської діяльності зобов"язані надати покупцям у доступній наочній формі (у супровідних документах, на  етекетці,  а також  маркуваннм чи іншим способом, прийнятим для окремих видів товарів) необхідну, достовірну та своєчасну інформацію про товари відповідно до законодавства про мови, яка має містити: дату виготовлення; термін служби (придатності) товарів, відомості про необхідні дії покупця після цього закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; найменування та адресу виробника; інформацію про сертифікацію  товарів. Згідно п.1.10  Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами до подання товарів у торговельний  (демонстраційний) зал працівники суб"єкта  господарської діяльності проводять підготовку товарів до продажу (розпакування, перевірка цілісності індивідуальної упаковки, пломб підприємства-виробника, наявності маркувальних даних і якості); у разі відсутності на індивідуальній упаковці товару маркування підприємства-виробника, визначеного законодавчими актами та нормативними документами, товар до продажу не  допускається..

Було виявлено наступні порушення п.1.7 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами :

непродовольчі товари у суб"єкта господарської діяльності повинні бути з відповідними документами, наявність яких передбачена законодавством, тобто товари, які підлягають обов"язковій  сертифікації повинні  реалізуватись за умови наявності в документах, згідно з якими надійшли товари, реєстраційних номерів сертифікатів  відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність.

При перевірці  оглядався товар, його  індивідуальна упаковка, супровідні документи, наявність інформації у самому приміщенні магазину. Згідно акту перевірки Ая 0000495 дотримання законодавства про захист прав споживачів від 14.12.2005 р. на момент   контрольно вибіркової перевірки виявлено слідуючі порушення:

-не надано документ із зазначенням реєстраційного номеру сертифікату відповідності або копію сертифікату відповідності (таблиця 1 пункт 2, а саме на принтер JT/|print Lexmark P915);

-відсутня  необхідна, доступна, достовірна та  своєчасна інформація про продукцію для споживачів; не зазначено підприємство-виробника (позначено на іноземній мові) та його місце знаходження, дату виготовлення та строк придатності (таблиця 1 пункти 1-7).

При розгляді матеріалів справи встановлено  ознаки правопорушення, передбачені с.156-1 ч.1 Кодексу України про  адміністративне правопорушення, а саме порушено вимог Закону України "Про захист прав споживачів", Правил роздрібної торгівлі непродовольчими

товарами, затвердженими наказом МЕНЄПУ від 11.03.2004 р . № 98 тобто : в реалізації товар без повної, необхідної, доступної, достовірної інформації; на момент перевірки не надано документ з зазначенням реєстраційного номеру сертифікату відповідності або копію сертифікату відповідності. По виявленим порушенням накладено штраф у розмірі 170 грн.

27.12.2005 р. керуючись статтями 5 і 23 Закону України "Про захист прав споживачів"  та Положенням про порядок накладання та стягнення штрафів за порушення законодавтсва про захист прав споживачів, затвердженим постановою КМУ від 17 серпня 2002 р. № 1177  було винесено постанову № 598 про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України "Про захист  прав споживачів" на ПП Шаповалова Ю.А. за реалізацію товарів без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації для споживачів; реалізацію товару на який, на момент перевірки не надано документ з зазначенням реєстраційного номеру сертифікату  відповідності або копію сертифікату відповідності. Накладено штраф  у розмірі 3930 грн.90 коп.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку відмовити в задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.86,87,94,160-163 КАС України, суд,-


                                        ПОСТАНОВИВ :


Відмовити в задоволенні позовних вимог.



Постанова може бути оскаржена в порядку та строки визначені статтею 186 КАС України. Постанова набирає законної сили в строки, встановлені статтею 254 КАС України.




Суддя                                                                                                     Гетя Н.Г.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація