Справа № 2/218/286/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Вступна та резолютивна частини
05 квітня 2012 року
Оратівський районний суд Вінницької області
у складі головуючого - судді Романчук Р.В.
при секретарі Данилюку В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Оратів в залі судових засідань Оратівського районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Тернопілля Миколаївського району Львівської області.
Судові витрати залишити без відшкодування.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ
Повне рішення буде виготовлено 10.04.2012 р.
Справа № 2/218/286/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2012 року
Оратівський районний суд Вінницької області
у складі головуючого - судді Романчук Р.В.
при секретарі Данилюку В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Оратів в залі судових засідань Оратівського районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 пояснив, що у спільній власності його діда ОСОБА_5 та його дружини ОСОБА_2 був житловий будинок АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Човновиця Оратівського райну ОСОБА_2 померла. Спадкоємцями першої черги за законом в рівних частках стали ОСОБА_5 та донька ОСОБА_3 ОСОБА_3 від прийняття спадщини відмовилась, про що написала відповідну заяву. З відкриттям спадщини ІНФОРМАЦІЯ_6 дід ОСОБА_5 фактично вступив в управління та володіння спадковою 1/2 частиною будинку - продовжував бути прописаним і проживати там, підтримував будинок в належному стані, ремонтував його, доглядав за присадибним господарством. Дід ОСОБА_5 заповів усе майно своїй доньці - матері позивача ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_5 дід помер. З відкриттям спадщини мати позивача ОСОБА_4 фактично вступила в управління та володіння батьковим будинком - організувала похорон, продовжувала регулярно підтримувати будинок у житловому стані, прибирати його, проводити мілкі ремонти, доглядати за садом і городом. Крім цього, мати подала до Миколаївської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Але оскільки у власності ОСОБА_5 продовжувала значитись 1/2 частина будинку, то нотаріальна контора засвідчила, що ОСОБА_4 є спадкоємцем саме цієї 1/2 частини будинку. ОСОБА_4 прийняла у спадщину весь будинок, оскільки фактично вступила в управління і володіння будинком. Однак, ОСОБА_4 не виготовила технічний паспорт на будинок, проте заповіла будинок йому. ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_4 померла. Дотримуючись шестимісячного строку, він подав до Миколаївської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але в нотаріальній конторі йому відмовили в оформлені спадщини, оскільки відсутні правовстановлюючі документи про право власності на майно. На даний час в будинку ніхто не проживає, він тривалий час доглядає за будинком. Просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області сільський голова Захарчук В.І., в судовому засіданні пояснив, що у спільній власності ОСОБА_5 та його дружини ОСОБА_2 був житловий будинок АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Човновиця Оратівського райну ОСОБА_2 померла. Спадкоємцями першої черги за законом стали ОСОБА_5 та донька ОСОБА_3 З відкриттям спадщини ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 фактично вступив в управління та володіння спадковою 1/2 частиною будинку - продовжував бути прописаним і проживати там, підтримував будинок в належному стані, доглядав за присадибним господарством. ОСОБА_5 заповів усе майно своїй доньці - матері позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 він помер. З відкриттям спадщини ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 організувала похорон, продовжувала підтримувати будинок у житловому стані. ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_7 померла, заповівши будинок своєму синові - позивачеві у справі. За будинком на даний час доглядає позивач. Проти задоволення позову не заперечує.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що у спільній власності ОСОБА_5 та його дружини ОСОБА_2 був житловий будинок АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Човновиця Оратівського райну її мати ОСОБА_2 померла. Спадкоємцями першої черги за законом в рівних частках стали ОСОБА_5 та вона. З відкриттям спадщини ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 продовжував бути прописаним і проживати в будинку. Після смерті матері вона прийняла спадщину, а сааме, грошові вклади. ОСОБА_5 заповів усе своє майно своїй доньці - матері позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 він помер. Не претендує на інше спадкове майно, а саме на будинок АДРЕСА_1. Не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, дослідивши надані докази, суд вважає, що позовна заява обґрунтована і підлягає задоволенню. До такого висновку суд приходить на підставі наступного.
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Човновиця Оратівського району Вінницької області.
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Тернопілля Миколаївського району Львівської області.
Із заповіту ОСОБА_5, посвідченого секретарем виконавчого комітету Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області 30.12.1993 року, зареєстрованого в реєстрі за № 54 вбачається, що ОСОБА_5 все майно, що буде належати йому на день смерті, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалося, а також все те, на що він за законом матиме право заповідає ОСОБА_4.
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Тернопілля Миколаївського району Львівської області.
Із заповіту ОСОБА_4, посвідченого секретарем виконавчого комітету Тернопільської сільської ради Миколаївського району Львівської області 04.02.2009 року, зареєстрованого в реєстрі за № 03 вбачається, що ОСОБА_4 житловий будинок разом із господарськими будівлями та земельною ділянкою, які знаходяться в АДРЕСА_1, право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства АКПП "Вінниччина" Оратівського району Вінницької області, земельну ділянку площею 3,2463 га призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області, та грошовий вклад, що знаходиться у Човновицькій філії № 019 Оратівського відділення ощадного банку № 8274 Вінницької області, на рахунку № НОМЕР_4 заповіла своєму синові ОСОБА_1. Заповіт відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) є чинним.
З копії технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 вбачається, що власниками зазначеного будинку є ОСОБА_5, 1/2 доля, ОСОБА_2, 1/2 доля. Із свідоцтва про право власності на даний житловий будинок виданого 17.09.1999 р. вбачається, що будинок зареєстрований на праві приватної власності за ОСОБА_5 та ОСОБА_2 в рівних частинах.
Як вбачається із довідок, виданих Човновицькою сільською радою Оратівського району Вінницької області № 521 від 21.11.2011 року, № 525, 526 від 19.12.2011 року, № 179 від 04.04.2012 року ОСОБА_5 та ОСОБА_2 проживали в зареєстрованому шлюбі, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2, ОСОБА_5 фактично вступив в управління та володіння 1/2 частиною будинку по АДРЕСА_1. Після смерті ОСОБА_5 його донька ОСОБА_4 фактично вступила в управління та володіння даним будинком. Відповідно до записів у погосподарській книзі № 8 за 1991-1995 рр. виконавчого комітету Човновицької сільської ради Оратівського району Вінницької області в домогосподарстві, яке відносилося до суспільної групи колгоспників, особовий рахунок № НОМЕР_5, станом на 15.04.1991 року проживали: голова двору - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та його дружина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, дочка голови двору ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4
Як вбачається із довідки № 111/02-14/242-97 від 05.04.2012 року виданої Оратівською державною нотаріальною конторою спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2, відкрита за заявою спадкоємця за законом, дочки ОСОБА_3, якій держнотконторою 19.12.1997 р. видано свідоцтво про право на спадщину за законом на грошові вклади. Інші спадкоємці за оформленням спадкових прав не звертались.
Із копії спадкової справи № 161/00, яку було відкрито в Миколаївській державній нотаріальній конторі Львівської області після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 вбачається, що в матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_4 від 30.05.2000 р. про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, а саме, на житловий будинок по АДРЕСА_1. 28.12.2000 р. ОСОБА_4 було видане Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, а саме, Ѕ частину жилого будинку, розташованого на земельній ділянці по АДРЕСА_1
Із копії спадкової справи № 220/2011, яку було відкрито в Миколаївській державній нотаріальній конторі Львівської області після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7, вбачається, що в матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті матері від 11.08.2011 року. Свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно ОСОБА_1 не видавалося.
Згідно ст. ст. 1216 - 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, передбачених ч.2 ст.16 ЦК України є визнання права.
Як встановлено в судовому засіданні, у спільній власності ОСОБА_5 та ОСОБА_2 був житловий будинок АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Човновиця Оратівського райну ОСОБА_2 померла. Спадкоємцями першої черги за законом в рівних частках стали ОСОБА_5 та донька ОСОБА_3 ОСОБА_3 прийняла спадкове майно, а саме, грошові вклади після смерті матері ОСОБА_2 З відкриттям спадщини ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 фактично вступив в управління та володіння спадковою 1/2 частиною будинку - продовжував бути прописаним і проживати будинку. ОСОБА_5 заповів усе своє майно своїй доньці - матері позивача ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 помер. З відкриттям спадщини ОСОБА_4 фактично вступила в управління та володіння будинком. ОСОБА_4 житловий будинок разом із господарськими будівлями та земельною ділянкою, які знаходяться в АДРЕСА_1 заповіла синові ОСОБА_1, заповіт є чинним. ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_4 померла. Осіб, які мають право на обов'язкову долю у спадковому майні немає. Спадкова справа після смерті ОСОБА_5 відкрита в Миколаївській державній нотаріальній конторі Львівської області. 28.12.2000 р. ОСОБА_4 було видане Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, а саме, Ѕ частину жилого будинку, розташованого на земельній ділянці по АДРЕСА_1 Спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_4 відкрита в Миколаївській державній нотаріальній конторі Львівської області, в матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті матері від 11.08.2011 року. Свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно ОСОБА_1 не видавалося.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.ст.10, 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивач довів обставини, на які посилався як на підставу своїх позовних вимог, надав суду докази, що підтверджують його позовні вимоги, тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати слід залишити без відшкодування.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 60, 212 -215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Тернопілля Миколаївського району Львівської області.
Судові витрати залишити без відшкодування.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ
Повне рішення виготовлено 10.04.2012 р.