Судове рішення #22004268

    

Справа №   2208/2322/12  

Номер провадження  2/2208/1171/12

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

 "04" квітня 2012 р.                                                             м. Кам'янець-Подільський                                                  

Кам’янець - Подільський міськрайонний суд

Хмельницької області в складі :

                                        головуючого   судді           Бориславського В.М.,

при секретарі                      Чекакіній О.Л.,  

розглянувши у відповідності  судовому засіданні в приміщенні суду м. Кам’янець –Подільського цивільну справу за  позовом    ОСОБА_2  до Сокільської сільської ради  Кам’янець –Подільського район про визнання права власності на спадкове майно,  третьою особою  без самостійних вимог  в які є Друга Кам’янець –Подільська  державна  нотаріальна  контора,

В С Т А Н О В И В :   

Позивач звернувся   до Кам’янець –Подільського міськрайонного суду   з позовом до Сокільської сільської ради  Кам’янець –Подільського району  про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями по спадщині за заповітом. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року  помер ОСОБА_3, який на випадок своєї смерті зробив заповітне розпорядження яким заповів все   своє майно ОСОБА_2 Позивач прийняв спадщину шляхом подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, однак отримав відмову, оскільки ним не було пред'явлено документу який би посвідчував право власності покійного на вище вказаний житловий будинок.

В судовому засіданні предстваник позивача позовні вимоги підтримав,  просить  суд позов задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Представники відповідача - Сокільської сільської ради  Кам’янець –Подільського району  та  третьої особи -  Другої  Кам’янець –Подільської   державної   нотаріальної   контори в судове засідання не з'явились,   проте надали суду заяви, в яких не заперечують проти задоволення позову,  просять суд розгляд справи проводити без їх присутності.

Враховуючи те, що сторони скористались своїм правом врегульованим ч.2 ст.158 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи у їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні у відсутності відповідача та третьої особи на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення предстваника позивача,  вивчивши та дослідивши усі зібрані по справі докази та давши їм оцінку в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ч.І ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Частина 3 статті 10 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер   в с. Сокіл  Кам’янець –Подільського району  ІНФОРМАЦІЯ_1 року,  що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1, який як свідчать матеріали справи являвся батьком ОСОБА_2   Як вбачається із заповіту,  посвідченого секретарем виконкому Сокільської сільської ради  Кам’янець –Подільського району 23 квітня 2010 року,  ОСОБА_3  на випадок своєї смерті зробив заповітне розпорядження, яким заповів ОСОБА_2   все своє майно.

Після смерті ОСОБА_3  залишилося спадкове майно,  яке  складається із будинковолодіння  по АДРЕСА_1.

Позивач являється спадкоємцем за заповітом на майно померлого, інших спадкоємців немає. Однак оформити спадщину на житловий будинок через нотаріальну контору він не має можливості, так як відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок, що посвідчують право власності спадкодавця на зазначене майно, а тому Другою  Кам’янець –Подільською   державною   нотаріальною   конторою йому   було відмовлено у видачі на  його  ім'я свідоцтва про право на спадщину за заповітом  на вищевказаний житловий будинок з надвірними будівлями.

Правовідносини, що є предметом спору регулюються Главою 29 „Захист права власності Цивільного кодексу України та Книгою Шостою „Спадкове право" Цивільного кодексу України 2004 року, оскільки спадщина відкрилась після 1 січня 2004 року.

Відповідно до ст. ст. 1217-1219 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та припинились внаслідок його смерті, крім прав та обов'язків, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця.

Зізмісту ст.ст.1223, 1233 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; заповіт є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

В силу ст.1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Позивач спадщину відповідно ст. ст. 1268-1270 ЦК України прийняв, подавши заяву нотаріусу про прийняття спадщини.

Факт належності житлового будинку в АДРЕСА_1 померлому ОСОБА_3 сверджується: довідкою виданою виконавчим комітетом Сокільської сільської ради Кам’янець –Подільського району Хмельницької області  від 12.04.2010  року за № 149,  де зазначено, що, житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 належав ОСОБА_3,  згідно погосподарської книги  № 1, особовий рахунок № НОМЕР_2;  технічним паспортом на житловий будинок по АДРЕСА_1, виготовленим Кам’янець –Подільським БТІ.

За таких обставин, із здобутих судом доказів вбачається, що ОСОБА_3  при житті володів, користувалась та розпоряджалась зазначеним житловим будинком,  а від так він перебував у його приватній власності, яка припинилась внаслідок його смерті, у відповідності до положень ст.346 ЦК України, де зазначено, що однією із підстав припинення права власності є смерть власника, окрім цього, згідно ч.4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припинилась у момент її смерті.

Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.          

Зі змісту ст.60 ЦПК України, слідує, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України.

За таких обставин, суд вважає, що представником позивача доведено обставини викладені позивачем у позовній заяві, а відтак ОСОБА_2 як спадкоємець за заповітом має право на майно померлого ОСОБА_3, інших спадкоємців, які б претендували на дане спадкове майно у спадщині згідно повідомлення Другої Кам’янець –Подільської  державної нотаріальної контори  від 14.02.2012 року  не має, через відсутність правовстановлюючих документів позивач позбавлений можливості прийняти спадщину в установленому законом порядку, а також іншого порядку визнати за ним право власності на спадкове майно чиним законодавством не передбачено, суд дійшов висновку, що за позивачем слід визнати право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований в АДРЕСА_1.

На підставі викладеного,  керуючись ст.ст. 25, 346, 1217, 1218- 1223, 1233,1234,1235,1241, 1268-1270, 1299 ЦК України,   ст. ст. 10, 60, ч.2 158, ч.4 174,208-209, 212-215. 218   ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 до   Сокільської сільської ради  Кам’янець –Подільського району про визнання права власності на  спадкове майно   за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2   право власності в порядку спадкування за заповітом на  житловий будинок з усіма господарськими будівлями, що розташований в АДРЕСА_1,  а саме: житловий будинок під літерою А,   загальною площею 108,1 кв.м.;  літню кухню з хлівом під літерою Б; гараж –В;  хлів  –Г та камянну огорожу,  який належав  ОСОБА_3,  який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року  в селі Сокіл,  Кам’янець –Подільського району Хмельницької області.

Рішення є підставою для реєстрації права власності   на зазначене спадкове майно.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Хмельницької області через Кам’янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області на протязі десяти днів з дня проголошення рішення суду, а якщо особи не були присутні під час проголошення рішення, то протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.          

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду                    Бориславський В.М


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація