Справа № 22-1076 2006 року Головуючий суддя у І інстанції - Мельник О.В.
Суддя-доповідач в Апеляційному суді - Буцяк З.І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2006 року місто Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Рівненської області у складі:
головуючого Буцяка 3.1.
суддів ШимківаС.С, Ковалевича С.П.
при секретарі Івановій І.С.
з участю відповідачки та її представника
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Апеляційного суду в м. Рівному цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Рівненського районного суду від 15 червня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про спростування неправдивих відомостей та відшкодування моральної шкоди,
встановила:
Рішенням Рівненського районного суду від 15 червня 2006 року частково задоволено позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про спростування неправдивих відомостей та відшкодування моральної шкоди: відповідачку зобов'язано спростувати таким самим способом, яким вона розповсюдила, поширену інформацію про те, що позивачі нібито з метою підвищення октанового числа на нафтобазі етилюють пальне, що вони вважають інших людей дебілами, що їхні дії є неправомірними та такими, що спрямовані на обман інших людей. Окрім цього, на відповідачку покладено обов"язок вибачитися перед позивачами та стягнено з неї на користь ОСОБА_2 3000 грн. відшкодування моральної шкоди і 750 грн. витрат на правову допомогу, на користь ОСОБА_3 і ОСОБА_4 відповідно по 2000 грн. відшкодування моральної шкоди та 800 і 850 грн. витрат на правову допомогу.
В поданій апеляційній скарзі відповідачка посилається на те, що позивачі не довели факту поширення нею інформації про етилювання пального. Вважає, що її висловлювання про те, що "керівники нафтобази вільно чи невільно намагаються нас обманювати. Дії їх неправомірні. Вони рахують нас дебілами" є її оціночними судженнями. Більше того, окремі дії позивачів, що пов"язані з нафтобазою у Клевані, насправді порушують ст. ст. 12 і 13 Закону України "Про об"єкти підвищеної небезпеки" і ЗК України. Доводить, що її стаття "ІНФОРМАЦІЯ_1", яка була надрукована в газеті "Рівне Ракурс" ІНФОРМАЦІЯ_2, підприємства позивачів безпосередньо не стосується. Вказує також на неправильне вирішення місцевим судом питання про судові витрати у справі.
Покликаючись на ці обставини, відповідачка просить апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасувати й ухвалити нове рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і з'явилися в судове засідання, перевіривши подані докази та доводи апелянта, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 8 роз'яснення постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами законодавства, що регулює захист честі, гідності і ділової репутації громадян та організацій" № 7 від 28 вересня 1990 року при задоволенні позову суд повинен в резолютивній частині рішення зазначити, які саме відомості визнано такими, що не відповідають дійсності та порочать честь і гідність позивача, вказати на спосіб спростування й визначити строк, на протязі якого воно має бути здійснене. В необхідних випадках суд може викласти текст спростування відомостей. За загальним правилом відомості, що порочать особу, повинні спростовуватись у спосіб найбільш близький до способу їх поширення (шляхом публікації у пресі, повідомлення по радіо, телебаченню, оголошення на сході громадян, зборах трудового колективу, заміни документу та ін.).
Проте які конкретно відомості суд визнав такими, що не відповідають дійсності і порочать честь і гідність позивачів, в ухваленому рішенні по суті не зазначено, способу та строку їх спростування відповідачкою також не визначено.
Крім того, як вбачається з резолютивної частини ухваленого рішення, суд вирішив не всі позовні вимоги позивачів, зокрема залишив без вирішення вимоги, що стосуються спростування відомостей, які викладені відповідачкою у газетних статтях. Таким чином, рішення суду не відповідає вимогам ст. 213 ЦПК України.
Відповідно до п. 5 ст. 311 ЦПК України допущені порушення процесуального закону є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і передачі справи на новий розгляд.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 303, 307, 311, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Рівненського районного суду від 15 червня 2006 року скасувати і справу направити в цей же суд на новий розгляд.
Ухвала Апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий Судді: