Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2193171302


Справа № 297/1403/25

2/301/801/25


З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"30" червня 2025 р. м. Іршава

Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючої Пітерських М.О., при секретарі Чийпеш А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Акцент-Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

                                       

                                        в с т а н о в и в :


АТ «А-Банк» звернулося в Берегівський районний суд Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Кредитним договором №ABH0CT155101687496078471 від 23.06.2023 року в сумі 14754,46 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 (далі – клієнт, позичальник) звернулася до АТ «А-Банк» (далі – банк, кредитор) щодо отримання банківських послуг та підписала Анкету-Заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг в АТ «А-Банк».

23 червня 2023 року, будучи клієнтом банку, позичальник уклала з банком кредитний договір №ABH0CT155101687496078471 (далі – Кредитний договір) щодо надання останній кредиту в розмірі 9800 грн. строком на 36 місяців (тобто до 22.06.2026 року) зі сплатою процентів у розмірі 55,00 щорічно та комісії в розмірі 0,00 грн. (Кредитний договір складається із Заяви Клієнта та Графіку погашення кредиту).

Банк свій обов`язок виконав повністю, надав позичальнику кредит відповідно до умов кредитного договору.

У відповідності до п. 3-5 Кредитного договору (Заяви клієнта, далі - кредитний договір), ліміт цього договору: 9800 грн. на поповнення обігових коштів зі строком повернення до 22.06.2026 року, терміном на 36 місяців.

Згідно з п.6 Кредитного договору, за користування кредитом позичальник сплачує проценти у розмірі 55,00 річних.

Станом на 29.04.2025 року заборгованість ОСОБА_1 за даним Кредитним договором становила 14754,46 грн., яка складається з: 9329,27 грн. – загальний залишок заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту); 5425,19 грн. – загальний залишок заборгованості за процентами.

Відповідно до п.11 Заяви про надання послуги «Швидка готівка» та/або Паспорту споживчого кредиту «Швидка готівка», у випадку порушення клієнтом зобов`язань із погашення заборгованості клієнт сплачує банку пеню у розмірі 0,07% (не менше 1 грн.) від суми простроченої заборгованості по кредиту за кожен день прострочки, при цьому пеня за невиконання зобов`язання щодо повернення кредиту та процентів за ним не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, та не може бути більшою за 15 відсотків суми простроченого платежу.

При стягненні неустойки (пені, штрафів) за даним договором слід використовувати не загальне, а спеціальне законодавство, що регулює безпосередньо відносини щодо споживчого кредитування, тобто Закону України «Про споживче кредитування».

У відповідності до п.6 Розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» даного закону, у разі прострочення споживачем у період з 1 березня 2020 року до припинення зобов`язань за договором про споживчий кредит, укладеним до тридцятого дня включно з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг» (набрав чинності 24.12.2023 року + 30 днів = 23.01.2024 року), у тому числі того, строк дії якого продовжено після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг», споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. У тому числі, але не виключно, споживач у разі допущення такого прострочення звільняється від обов`язку сплати кредитодавцю неустойки (штрафу, пені) та інших платежів, передбачених договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов`язань за таким договором. Забороняється збільшення процентної ставки за користування кредитом з інших причин, ніж передбачені частиною четвертою статті 1056-1 Цивільного кодексу України, у разі невиконання зобов`язань за договором про споживчий кредит у період, зазначений у цьому пункті. Дія положень цього пункту поширюється, у тому числі, на кредити, визначені частиною другою статті 3 цього Закону.

Слід зазначити, що на договори споживчого кредиту, які будуть укладатися після спливу тридцятого дня включно з дня набрання чинності Законом №3498- IX (набрав чинності 24.12.2023 року +30 днів = 23.01.2024 року) вимога пункту 6 Розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону не поширюється та нарахування пені не забороняється.

Кредитний договір підписано відповідачкою за допомогою електронного підпису, використання якого погоджено сторонами в Анкеті-Заяві про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг в А-Банку (Заяві на погодження використання електронного підпису). У разі, якщо вказані документи підписано за допомогою електронного підпису, то він є аналогом власноручного підпису.

Позивач АТ «А-Банк» просив стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на свою користь заборгованість за Кредитним договором №ABH0CT155101687496078471 від 23.06.2023 року в сумі 14754,46 грн. та судові витрати у сумі 2422,40 грн.

Ухвалою Берегівського районного суду Закарпатської області від 30.04.2025 року цивільну справу за позовом АТ «А-Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором передано до Іршавського районного суду Закарпатської області за територіальною підсудністю.

26 травня 2025 року дана справа засобом поштового зв`язку надійшла в Іршавський районний суд Закарпатської області та її розподілено для розгляду судді Пітерських М.О.

Ухвалою Іршавського районного суду від 27.05.2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача АТ «А-Банк» Шкапенко О.В., будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явився, згідно прохальної частини позовної заяви та поданого клопотання позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, справу просив розглянути без його участі, не заперечував проти ухвалення заочного рішення (а.с. 2, 5, 44-47).

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена, причини неявки не повідомила, поважність неявки не підтвердила, відзиву на позов не подала (а.с. 28, 48).

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини справи, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з таких підстав.

Відповідно до положень ст. 11-16, 202, 509, 525, 526, 610, 614, 625, 629, 1054 ЦК України, цивільні зобов`язання, що виникають з договорів, повинні належно виконуватися; за загальним правилом, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається; особа здійснює свої права на власний розсуд, а також виконує цивільні обов`язки у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства і повинна діяти добросовісно, не завдаючи шкоди іншій особі; позичальник зобов`язаний повернути кредитору усе заборговане на умовах, передбачених договором і законом, а кредитор вправі відповідно до умов договору та положень закону вимагати виконання порушеного зобов`язання; відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Згідно з ст.204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до ч.2 ст.639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-комунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.

Згідно з ст.1055 ЦК України, кредитний договір укладається у письмовій формі; кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-комунікаційної системи, що використовується сторонами; у разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

10 березня 2023 року ОСОБА_1 та АТ «А-Банк» підписали Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг в АТ «А-Банк» б/н, в якій вказано, що ОСОБА_1 проставленням власноручного або цифрового власноручного (на екрані телефону) підпису під цією анкетою-заявою підтверджує, що: дана анкета-заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг АТ «А-Банк», що розміщені за посиланням https://a-bank.com.ua, між нею та АТ «А-Банк» становлять Договір про надання банківських послуг (далі – Договір), умови якого їй зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення. Також ОСОБА_1 засвідчила генерацію ключової пари удосконаленого електронного підпису (далі - УЕП) з особистим ключем і відповідним йому відкритим ключем, що буде використовуватися нею для вчинення правочинів та платіжних операцій, а також визнала, що УЕП є аналогом власноручного підпису (а.с.7).

Також 10 березня 2023 року між позивачем АТ «А-Банк» та відповідачкою ОСОБА_1 підписано Заяву б/н щодо встановлення кредитного ліміту за карткою/рахунком (далі - Заява б/н від 10.03.2023 року) (а.с.7 на звороті – 8), згідно якої погодили наступні умови:

- вид кредиту – кредитний ліміт на поточний рахунок;

- тип кредиту – кредитування рахунку;

- мета отримання кредиту – споживчі цілі;

- пільговий період користування кредитним лімітом становить до 62 днів за ставкою 0,000001%; у разі виходу з пільгового періоду на кредит буде нараховуватися процентна ставка 3,4% на місяць;

- строк кредитування (строк дії кредитної лінії) – 240 місяців;

- порядок погашення – щомісяця, до останнього дня поточного місяця включно, в розмірі не менше 4% від заборгованості та не менше нарахованих відсотків за користування кредитом, та не менше 100 грн. й не більше повного розміру заборгованості за Договором про споживчий кредит;

- у випадку порушення клієнтом будь-якого із грошових зобов`язань: 1) при невиконанні зобов`язання щодо повернення кредиту застосовується ставка у розмірі 6,8% у місяць, яка нараховується на суму загальної заборгованості; 2) штраф за несвоєчасне погашення кредиту та/або відсотків: штраф списується в день списання відсотків – 50 грн. кожен раз, коли виникає прострочення по сплаті обов`язкового щомісячного платежу повністю або частково на суму від 100 грн.; 100 грн. кожен раз, коли виникає прострочення по сплаті обов`язкового щомісячного платежу на суму від 100 грн. другий місяць поспіль і більше; 500 грн. + 5% від суми загальної заборгованості, у разі непогашення протягом 60 календарних днів простроченого по сплаті обов`язкового щомісячного платежу за карткою із порушеним строком більше ніж на 30 днів (п. 1-7.2. Заяви б/н від 10.03.2023 року).

У випадку порушення клієнтом чи банком умов Договору порушник несе відповідальність, передбачену чинним законодавством України. Кредит надається клієнту відповідно до Тарифів, які розміщуються на вебсайті банку у розділі «Картки» (п. 8, 9 Заяви б/н від 10.03.2023 року).

Згідно з п.13 Заяви б/н від 10.03.2023 року, підписуючи простим/ удосконаленим або власноручним цифровим електронним підписом цю Заяву, ОСОБА_1 підтвердила та погодилася, що:

- до укладення цієї угоди ознайомилася з актуальними Умовами та правилами надання банківських послуг АТ «А-Банк», що розміщені за посиланням www.a-bank.com.ua/terms, та до укладення цієї угоди ознайомлена з інформацією, яка розміщується на вебсайті та доступна за посиланням www.a-bank.com.ua, в повному об`ємі, відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»;

- умови, передбачені ч.1 ст.6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», визначені в Договорі та Тарифах.

23 червня 2023 року між позивачем АТ «А-Банк» та відповідачкою ОСОБА_1 підписано Заяву про надання послуги «Швидка готівка» №ABH0CT155101687496078471 (далі – Заява від 23.06.2023 року) (а.с. 9 на звороті - 10).

У п.18 Заяви від 23.06.2023 року зазначено, що підписанням цієї Заяви ОСОБА_1 підтвердила та погодилася, що: до укладання цієї угоди ознайомилася з актуальними Умовами та правилами надання банківських послуг АТ «А-Банк», що розміщені за посиланням www.a-bank.com.ua/terms, та до укладання цієї угоди ознайомлена з інформацією, яка розміщується на веб-сайті та доступна за посиланням www.a-bank.com.ua, в повному об`ємі у відповідності до ч.2 ст.12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»; ця Заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг, Паспортом споживчого кредиту, Таблицею обчислення загальної вартості кредиту становлять Договір, ОСОБА_1 отримала їх примірники, вони їй зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення.

Відповідно до ч.1 ст.634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Тобто, 23 червня 2023 року між АТ «А-Банк» та ОСОБА_1 було укладено Кредитний договір №ABH0CT155101687496078471.

На підтвердження укладення сторонами Кредитного договору до позовної заяви долучено: Паспорт споживчого кредиту «Швидка готівка» від 23.06.2023 року (а.с. 8 на звороті - 9) і Таблицю обчислення загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит від 23.06.2023 року (а.с.11), які підписані відповідачкою електронним підписом.

Відповідно до умов Кредитного договору №ABH0CT155101687496078471 від 23.06.2023 року ОСОБА_1 отримала кредит на таких умовах: вид кредиту – послуга «Швидка готівка»; тип кредиту – кредит строковий; мета отримання кредиту – придбання товару/ здійснення платежу/ оплата послуг; сума кредиту – 9800 грн.; строк кредиту – 36 місяців з 23.06.2023 року по 22.06.2026 року включно; процентна ставка (фіксована) – 55% на рік; комісія за надання фінансового інструменту – 0,00 грн.; розмір щомісячного платежу – 566,41 грн.

Платіжна картка, що є доступом до поточного рахунку, на який зараховується сума кредиту – 5169155125606309. Загальна сума до повернення з урахуванням суми кредиту, відсотків та комісій становить (загальна вартість кредиту) 20391,03 грн. Погашення заборгованості за кредитом здійснюється шляхом зарахування коштів на рахунок № НОМЕР_1 (п. 9-11 Заяви від 23.06.2023 року).

У випадку порушення клієнтом зобов`язань із погашення заборгованості клієнт сплачує банку пеню у розмірі 0,07% (не менше 1 грн.) від суми простроченої заборгованості по кредиту за кожен день прострочки, при цьому пеня за невиконання зобов`язання щодо повернення кредиту та процентів за ним не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, та не може бути більшою за 15% суми простроченого платежу (п.12 Заяви від 23.06.2023 року).

У випадку порушення клієнтом чи банком умов Договору порушник несе відповідальність, передбачену чинним законодавством України (п.13 Заяви від 23.06.2023 року).

Кредит надається клієнту у відповідності до Тарифів, які розміщуються на веб-сайті банку у розділі: Кредити – Швидка готівка (п.14 Заяви від 23.06.2023 року).

Також у Паспорті споживчого кредиту «Швидка готівка» від 23.06.2023 року передбачено, що загальні витрати за кредитом становлять 10591,03 грн., а реальна річна процентна ставка становить 72,47% річних. В разі наявності заборгованості у клієнта із сплати щомісячного мінімального платежу понад 90 днів, банк має право достроково розірвати Кредитний договір та здійснити дії, направлені на погашення залишку заборгованості, що виникла при користуванні клієнтом послугою «Швидка готівка».

Надання ОСОБА_1 кредиту в сумі 9800 грн. підтверджується копією меморіального ордеру № TR.30102810.24118.65455 від 23.06.2023 року (а.с.12 на звороті).

Згідно з ч.1 ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

ОСОБА_1 зобов`язання за Кредитним договором належним чином не виконувала, натомість АТ «А-Банк» належним чином виконав свої зобов`язання за цим кредитним договором, надавши відповідачці кредит в порядку та на умовах відповідного договору.

Відповідно до розрахунку заборгованості за Кредитним договором №ABH0CT155101687496078471 від 23.06.2023 року, укладеним між АТ «А-Банк» та ОСОБА_1 , станом на 29.04.2025 року сума заборгованості відповідачки становила 14754,46 грн. (а.с.12).

Дана сума складається з:

- загального залишку заборгованості за тілом кредиту у сумі 9329,27 грн.;

- загального залишку заборгованості за процентами в сумі 5425,19 грн.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачка користувалася кредитними коштами, частково здійснювала погашення заборгованості за кредитом.

Згідно вказаного розрахунку заборгованості та виписки по кредиту за період з 23.06.2023 року по 28.04.2025 року, останнє погашення відповідачкою кредиту здійснено 31.10.2023 року у сумі 556,57 грн. (а.с. 12, 13).

Відповідно до ст. 13, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За відсутності доказів, які б спростовували наданий позивачем розрахунок заборгованості за вищевказаним кредитним договором, суд не має підстав піддавати його сумніву.

Відзиву на позов відповідачка не подала та не надала доказів відсутності у неї заборгованості по отриманому кредиту, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором в сумі 14754,46 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 та п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України суд вважає стягнути з відповідачки на користь позивача 2422,40 грн. судових витрат, що складаються з судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду (а.с.6).

Керуючись ст. 526, 530, 610, 629, 631, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст. 12, 13, 76-81, 263-265, 274, 279, 280 ЦПК України,


                                р і ш и в :


Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Акціонерного товариства «Акцент-Банк», юридична адреса: 49074, м. Дніпро, вул. Батумська, буд. 11, Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 14360080, заборгованість за Кредитним договором №ABH0CT155101687496078471 від 23 червня 2023 року в сумі 14754 (чотирнадцять тисяч сімсот п`ятдесят чотири) грн. 46 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Акціонерного товариства «Акцент-Банк», юридична адреса: 49074, м. Дніпро, вул. Батумська, буд. 11, Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 14360080, судові витрати в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачки, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 30 червня 2025 року.








       Головуюча:         М. О. Пітерських









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація