Судове рішення #21926998

Справа №  11-27/12                                        Головуючий у 1 інстанції: Зеліско Р.Й.  

                                                                                Доповідач:   Леон  О.  І.  

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

20 січня 2012 року     колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Львівської області в складі:

                   головуючого:  Леона О.І.

                                        суддів:   Михайлишин Г.Я., Стельмаха І.О.

       з участю прокурора:   Горин У.І.

                       захисників:    ОСОБА_1, ОСОБА_2

                    засуджених:     ОСОБА_3, ОСОБА_4                     

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові кримінальну справу за апеляціями засудженого ОСОБА_3, захисника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3, засудженого ОСОБА_4,  прокурора, який брав участь в розгляді справи судом першої інстанції на вирок Жовківського  районного суду Львівської області  від  15 квітня 2011 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Цим вироком

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в с. В’язова, Жовківського району Львівської області, українця, громадянина України, з неповно- середньою освітою, не одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину, непрацюючого, військовозобов’язаного,  проживаючого в АДРЕСА_1, згідно ст.89 КК України  не судимого,-

визнано винним та засуджено:

за ч.1 ст. 309 КК України на 2 (два) роки і 6 (шість) місяців позбавлення волі;

за ч. 2 ст. 307 КК України на 5 (п’ять) років позбавлення волі з конфіскацією усього майна, яке є власністю засудженого;

за ч.1 ст.317 КК України   на 3 (три) роки позбавлення волі.

На підставі ст.70 КК України визначено остаточне покарання шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим й призначено йому покарання у виді 5 (п’яти) років позбавлення волі  з конфіскацією усього майна, яке є власністю засудженого з відбуттям покарання у кримінально-виконавчій установі.

Міру запобіжного заходу ОСОБА_3 до вступу вироку в законну силу змінено з  підписки про невиїзд на тримання під вартою, взявши його під варту з залу судового засідання.

Строк відбуття покарання  ОСОБА_3 обчислюється  з 15.04.2011р., тобто з часу фактичного затримання.

ОСОБА_3 зараховано в термін відбуття покарання час знаходження ним під вартою в період з 05 березня 2007 року по 14 травня 2008року.

          

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, який народився в м.Жовква, Жовківського району, Львівської області, українця, громадянина України, з неповною середньою освітою, не одруженого, непрацюючого, військовозобов’язаного проживаючого в АДРЕСА_2, згідно ст.89 КК України не судимого,-

визнано  винним та засуджено за ч. 2 ст. 309 КК України  на 2 (два) роки позбавлення волі з відбуттям покарання у кримінально-виконавчій установі.

Міру запобіжного заходу ОСОБА_4 до вступу вироку в законну силу змінено  з підписки про невиїзд на тримання під вартою, взявши його під варту з залу судового засідання.

Строк відбуття покарання ОСОБА_4 обчислюється з 15.04.2011 року, тобто з часу фактичного затримання.

Зараховано ОСОБА_4 в термін відбуття покарання час знаходження ним під вартою в період з 15 січня 2008 року по 14 травня 2008року.

Вирішено питання з речовими доказами.

Стягнуто з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 117 грн. 70коп., 30 грн. 50 коп., 235 грн. 36 коп., 30 грн. 50 коп. в користь НДЕКЦ, м.Львів, вул. Генерала Григоренка,3 судових витрат пов’язаних з проведенням судово-хімічних експертиз та судово-хімічних досліджень.

За вироком суду ОСОБА_3 на початку травня 2006 року маючи умисел на незаконний збут наркотичних засобів, знаходячись по місцю свого проживання в АДРЕСА_1, незаконно збув макову соломку ОСОБА_4 за магнітофон марки «Маджестік»та телевізор «Brown King», які оцінив в 150 грн.

Крім того, ОСОБА_3 на початку травня 2006 року в приміщенні власного будинку в АДРЕСА_1 для незаконного виготовлення та вживання наркотичних засобів без корисливих мотивів, незаконно безкоштовно  надав приміщення  свого будинку для виготовлення та вживання наркотичного засобу в результаті чого ОСОБА_4 виготовив з придбаної меленої макової соломи наркотичний засіб , який вжив шляхом введення внутрішньовенної ін’єкції в житловому будинку ОСОБА_3

Крім того, ОСОБА_3 17 серпня 2006 року, біля 08.00-09.00 год, в м.Львові на вул. Під Дубом незаконно збув ОСОБА_4 мелену макову солому за 40 грн. маса якої становить 91,98 грам.

В подальшому ОСОБА_4 17 серпня 2006 року в м.Львові на вул. Під Дубом, 2 маючи умисел на незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту для власного вживання незаконно зберігав при собі в правій кишені шортів поліетиленовий пакет з наркотичним засобом, обіг якого заборонено - маковою соломою вага якої у висушеному стані становить 91,98 грам. З вказаним наркотичним засобом ОСОБА_4 був затриманий працівниками міліції та доставлений в Галицький РВ ГУМВСУ.

Крім того, підсудний ОСОБА_3 в своєму господарстві в АДРЕСА_1 незаконно зберігав наркотичний засіб, обіг якого заборонено - грубо подрібнену макову соломку, яка містить активні алкалоїди опію і є особливо небезпечним наркотичним засобом масою 725,8 грам, яку 27 серпня 2006 року було виявлено та вилучено під час санкціонованого обшуку працівниками міліції.

В апеляції захисник ОСОБА_1 в інтересах  ОСОБА_3 просить скасувати  вирок суду  та повернути справу на додаткове розслідування. На обґрунтування своїх апеляційних вимог вказує на істотні  порушення  кримінально-процесуального закону під час досудового слідства. Вважає, що  кримінальна справа є сфальсифікованою.

В апеляції та доповненнях до неї засуджений ОСОБА_4 вказує на незаконність та необґрунтованість  вироку, покликаючись на те, що матеріали справи ґрунтуються на штучно створених і сфальсифікованих досудовим слідством доказах. Просить вирок скасувати, а справу направити на додаткове розслідування.

В апеляції та доповненнях до неї засуджений ОСОБА_3 вказує на те, що кримінальна справа є  сфальсифікована, а його вина ґрунтується на  доказах отриманих незаконним шляхом та припущеннях. Просить вирок скасувати, а справу направити на додаткове розслідування.

В апеляції  та змінах до неї прокурор у справі вказує на допущенні   судом істотні порушення вимог  кримінально-процесуального закону та неповноту судового слідства. Зокрема, зазначає, що суд  повно не дослідив обставини діянь ОСОБА_3 по інкримінованому йому епізоду збуту 17.08.2006р. макової соломки        ОСОБА_4, не допитав в судовому засіданні свідка ОСОБА_5 та не вжив жодних заходів, щодо забезпечення явки в суд зазначеного свідка. Також не досліджено та не дано оцінки суперечливим показанням  ОСОБА_4 в частині проведеної оплати за придбану у ОСОБА_3 17.08.2006р. макову соломку. Крім того, суд в порушення ст.93 КПК України стягнув судові витрати  в солідарному порядку, а не в пайовому. Просить скасувати вирок суду, а справу направити на новий судовий розгляд.  

Заслухавши доповідь судді, виступ прокурора на підтримку апеляції, пояснення засудженого ОСОБА_3 та його захисника ОСОБА_1 на підтримку апеляцій та які просили змінити ОСОБА_3 запобіжний захід на підписку про невиїзд, засудженого ОСОБА_4 та його захисника ОСОБА_2 на підтримку апеляції та які висловили прохання  змінити ОСОБА_4 запобіжний захід на підписку про невиїзд,   перевіривши матеріали справи та доводи апеляцій, колегія  суддів вважає, що апеляція прокурора  підлягає до задоволення, а апеляції засудженого ОСОБА_3, засудженого ОСОБА_4, захисника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до часткового задоволення.

При апеляційному розгляді справи встановлено неповноту  судового слідства, та істотне порушення кримінально-процесуального закону,  що відповідно до п.1, п.3 ч. 1 ст.367 КПК України є підставою для скасування судового рішення.

Відповідно до ст.257 КПК України суд першої інстанції при розгляді справи повинен безпосередньо дослідити докази в справі: допитати підсудних, потерпілих, свідків, заслухати висновки експертів, оглянути речові докази, оголосити протоколи  та інші документи.

Органом досудового слідства ОСОБА_4 обвинувачувався  і вироком суду визнаний винним  у  незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту для власного вживання 17 серпня 2006 року. Як на докази, що підтверджують вину ОСОБА_4, суд покликається  у вироку на пояснення свідків- працівників Галицького РВ ЛМУ УМВСУ у Львівській області ОСОБА_6 та ОСОБА_7 дані  в судовому засіданні, та пояснення свідка ОСОБА_5, яка була понятим при вилученні  наркотичних засобів,  дані нею  під час досудового слідства, протоколом вилучення (Т.1 а.с.4) та  висновком фізико-хімічної експертизи від 25.08.2006 року, згідно з яким вилучена речовина є наркотичним засобом –маковою соломою,  вагою 91,98 г (т.1 а.с.48-50).

Разом з тим суд першої інстанції належної оцінки у вироку зазначеним доказам не дав.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з рапорту начальника ВБНОН Галицького РВ ЛМУ УМВСУ у Львівській області  ОСОБА_6 17.08.2006р., о 14.10 год. по вул. Під Дубом, 2 він разом  з оперуповноваженим ОСОБА_7 та ОСОБА_8  затримали ОСОБА_4, у якого було виявлено та вилучено з правої кишені шортів, поліетиленовий пакет з речовиною  рослинного походження коричневого кольору  в подрібненому вигляді в сухому стані (Т.1, а.с.3).

Однак в протоколі вилучення, в якому,  в порушення вимог ст.85 КПК України, не зазначено дату та не конкретизовано місце його складання, начальник ВБНОН Галицького РВ ЛМУ УМВСУ у Львівській області  ОСОБА_6 зазначає, що в службовому кабінеті №511 у присутності понятих ОСОБА_5 та ОСОБА_9 у ОСОБА_4  з правої кишені шортів, було вилучено поліетиленовий пакет з речовиною  рослинного походження коричневого кольору  в подрібненому вигляді в сухому стані (Т.1, а.с.4).

Дані розбіжності не були усунуті судом першої інстанції, зокрема шляхом допиту в судовому засіданні понятих ОСОБА_5 та ОСОБА_9

Обґрунтовуючи вину ОСОБА_3  по епізоду   збуту ОСОБА_4 на початку травня 2006р. наркотичних засобів суд покликається,  зокрема на показання свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10

Однак, показання по даному епізоду свідки ОСОБА_6  та ОСОБА_7 давали зі слів ОСОБА_4, який повністю заперечує свої показання дані на досудовому слідстві. Свідок ОСОБА_10 також повністю заперечила свої показання дані під час досудового слідства.

Що ж стосується епізоду надання на початку травня 2006р. ОСОБА_3  приміщення для незаконного  виготовлення та вживання наркотичних засобів, то суд послався на явку з повинною ОСОБА_3, та на показання  свідка ОСОБА_10, дані нею під час досудового та судового слідства.

Згідно зі ст. 73 КПК визнання підозрюваним своєї вини може бути покладено в основу обвинувачення лише при підтвердженні цього визнання сукупністю доказів, що є в справі. У ч. 2 ст. 74 КПК передбачено, що показання обвинуваченого підлягають перевірці.

Однак, суд  не приділив належної уваги тій обставині, що під час судового слідства ОСОБА_3 відмовився від даних ним раніше показань, пояснивши це тим, що він дав їх під тиском з боку працівників правоохоронних органів.

Також судом не дано належної оцінки показанням  свідка ОСОБА_10 дані нею під час досудового слідства, та які були нею повністю заперечені під час судового слідства ( Т.3, а.с.97).

Отже, суд повинен був ретельно дослідити показання засудженого ОСОБА_3, дані ним під час досудового слідства в яких він визнавав себе винним у вчиненні злочинів та зіставити їх із подальшими заявами даними під час судового слідства про його непричетність до злочину, а також про дачу показань, в яких він визнавав себе винним у вчиненні злочинів, внаслідок застосування до нього недозволених методів проведення досудового розслідування, та з’ясувати, чи отримані наявні у справі докази процесуальним шляхом та чи відповідають вони вимогам допустимості.

По епізоду  незаконного зберігання  ОСОБА_3 в його господарстві  в АДРЕСА_1 наркотичних засобів, судом в порушення вимог  ч.1 ст.257 КПК України, не досліджено речових доказів.

Таким чином, зазначені вище обставини дають підстави вважати, що судове слідство в справі проведено неповно, однобічно і необ’єктивно, внаслідок чого залишились  недослідженими обставини, з’ясування яких могло мати істотне значення для правильного вирішення справи.

Окрім того,  судом порушено вимоги  ч.2 ст.93 КПК України, оскільки стягнуто судові витрати  з засуджених ОСОБА_3 та ОСОБА_4  солідарно, хоча відповідно до вказаної норми закону мав визначити розмір стягнення цих витрат в частковому порядку з кожного із засуджених, ураховуючи при цьому ступінь вини кожного з них та їх майновий стан.

З наведених обставин, вирок суду щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підлягає скасуванню у зв'язку  з допущеними істотними порушеннями вимог кримінально-процесуального закону та неповнотою судового слідства, а справа направленню на новий судовий розгляд, під час  якого необхідно усунути зазначенні вище недоліки, провести належним чином  судове слідство, дослідити обставини справи та прийняти  законне й  обгрунтоване рішення, враховуючи вимоги ст. 375 КПК України.

Разом з тим підстав для зміни засудженим ОСОБА_3 та ОСОБА_4 запобіжного заходу, колегія суддів, не вбачає.

Керуючись ст.ст.362, 366 КПК України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляція прокурора  підлягає до задоволення, а апеляції засудженого ОСОБА_3, засудженого ОСОБА_4, захисника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до часткового задоволення.

 Вирок Жовківського районного суду Львівської області від 15 квітня 2011 року  щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4   скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.

Запобіжний захід ОСОБА_3 та ОСОБА_4 –взяття під варту-залишити без змін.

                                                             

                                                             Судді:

Леон О.І.                                         Стельмах І.О.                 Михайлишин Г.Я.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація