Справа № 2-а-88/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2012 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі
головуючого судді Богдана С.І.,
при секретарі Руснак І.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірними дії та зобов’язання здійснити перерахування пенсії за віком з урахуванням стажу роботи та заробітної плати,-
ВСТАНОВИВ:
У січні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в м. Чернівцях про визнання неправомірними дії та зобов’язання здійснити перерахування пенсії за віком з урахуванням стажу роботи та заробітної плати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру. Перерахунок пенсії відповідач провів, проте розмір його пенсії після перерахунку становив лише 1332,63 грн, що значно менше ніж позивач очікував. Позивач звернувся до відповідача знову, але отримав відмову. Позивач вважає своє право на перерахунок пенсії порушеним, просить визнати дії УПФ України протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік та виплати йому різницю між перерахованою та отриманою пенсією.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернівцях та отримує пенсію за віком.
ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в м. Чернівцях про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.
Як вбачається з відповіді УПФ України в м. Чернівцях ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, як працюючому пенсіонеру, відмовлено в зв’язку з тим що призначена пенсія відповідає вимогам законодавства.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу. З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу, решта показників залишається без змін.
Частина четверта статті 42 Закону № 1058-IV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це –середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).
Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік” дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік. Підпунктом “б” підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-V “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV було викладено в новій редакції: “Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів”.
Цим же Законом (підпункт “б” підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: “У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію”.
Таким чином, з 1 січня 2008 року було змінено показник середньої заробітної плати (доходу) –однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Одночасно було змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту “б” підпункту 9, підпункту “б” підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню. 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, які були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Із змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Керуючись ст.ст.40,42,45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІV, Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 2-15,17-18,41,69-71,79,86,99, 128,158,162-163, 167,185-186,254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці про визнання неправомірними дії та зобов’язання здійснити перерахування пенсії за віком з урахуванням стажу роботи та заробітної плати відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя: Богдан С.І.
- Номер: 2-а/2413/88/12
- Опис: про уточнення списку виборців
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-88/12
- Суд: Хотинський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Богдан С. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Залишено без розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.10.2012
- Дата етапу: 28.10.2012
- Номер: 2-а/2210/151/12
- Опис: про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-88/12
- Суд: Летичівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Богдан С. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.11.2012
- Дата етапу: 13.12.2012