РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 118/255/2012
14.03.2012 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд АР Крим у складі
головуючого судді Томащака А.С.
при секретарі Бережній В.О., Рожкові В.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Донської сільської ради Сімферопольського району про визнання державного акту на право власності на земельну ділянку недійсним
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Донської сільської ради Сімферопольського району про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 01.09.2004 року на ім’я ОСОБА_2, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її чоловік ОСОБА_2, спадкоємцем якого є позивач по справі, при цьому в спадкову масу входило житловий будинок з господарськими спорудами та земельна ділянка площею 0,25га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Вона отримала спадщину на зазначений житловий будинок, отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом. На земельну ділянку вона свідоцтво про право на спадщину не отримала, оскільки з виданого на ім’я її чоловіка ОСОБА_2 державного акту на право власності на землю вбачається, що розмір земельної ділянки складає 0,1286га, замість 0,25га, так як рішенням №41 від 12.07.1997 року винесеного виконавчим комітетом Донської сільської ради ОСОБА_2 передано у приватну власність 0,25га і саме зазначена площа знаходиться у користуванні на даний час у позивача по справі, що стало підставою для звернення до суду.
В ході судового засідання позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в ході судового засідання не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна заінтересована особа вправі в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів визначений в ст. 16 ЦК України..
Як правило, власник порушеного права може скористатися не любим, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Позивачем заявлено вимогу про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 01.09.2004 року на ім’я ОСОБА_2 виданого на підставі рішення 11 сесії 24 скликання Донської сільської ради Сімферопольського району від 24.11.2003 року.
Відповідно до ч.3 статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: - визнання прав; - відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; - визнання угоди недійсною; - визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; - відшкодування заподіяних збитків; - застосування інших, передбачених законом, способів.
Жодною нормою Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України або будь-якого іншого закону не передбачено такого способу захисту права як визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.
Право власності на земельну ділянку виникає з передбачених у законі правових підстав, якими в даному випадку є рішення органів місцевого самоврядування, при цьому сам державний акт не є ані правочином, ані правовим актом, а є тільки документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, відповідно він не може бути визнаний недійсним або незаконним, оскільки є похідним від рішення органу місцевого самоврядування.
У разі відсутності законних підстав для видачі державного акту про право власності на землю, або видача державного акту з порушенням прав та законних інтересів громадян, належним способом захисту права у такому разі є визнання незаконним та скасування рішення відповідного державного органу чи органу місцевого самоврядування, разом із скасуванням акту державної реєстрації права на земельну ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Враховуючи, що позивачем заявлено позовні вимоги про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 01.09.2004 року на ім’я ОСОБА_2 виданого на підставі рішення 11 сесії 24 скликання Донської сільської ради Сімферопольського району від 24.11.2003 року, при цьому зазначене рішення сесії на даний час є чинними, позовні вимоги, щодо визнання його незаконним та скасування позивачем не заявлялись, тому обраний спосіб захисту, про застосування якого просить позивач, є неналежним, що виключає задоволення позову.
В силу вищевикладеного позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому задоволенню не підлягають у повному обсязі.
На підставі ст. ст. 16 ЦК України, ст. 152 ЗК України, керуючись ст.. 212,215 ЦПК України, суд
Вирішив:
В позові ОСОБА_1 до Донської сільської ради Сімферопольського району про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 01.09.2004 року на ім’я ОСОБА_2 - відмовити повністю
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд АР Крим через Сімферопольський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, що не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя