Справа № 22-а-3/2012 Головуючий у I інстанції – Бездідько В.М.
Категорія – адміністративна Доповідач - Шемець Н. В.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2012 року
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого - суддіШемець Н.В.,
суддів:Губар В.С., Позігуна М.І., при секретарі: Рачовій І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Чернігові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 04 червня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
У травні 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Прилуцької міської ради, зобов’язати відповідача здійснити йому нарахування як інваліду 3-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров”ю, та щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік згідно абз. 3 ч.1 та абз.2 ч.4 ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та забезпечити їх виплату відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, а також стягнути з відповідача 1000 грн. морального і матеріального збитку, оскільки належні виплати він отримував в значно менших розмірах, ніж визначено законом.
Постановою Прилуцького міськрайонного суду від 04 червня 2009 року позов ОСОБА_4 задоволено частково; визнано дії відповідача щодо здійснення нарахування позивачу одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік – протиправними; зобов’язано відповідача здійснити нарахування позивачу одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік відповідно до ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та забезпечити виплату відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, в іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі УПСЗН Прилуцької міської ради просить скасувати постанову суду в частині задоволених вимог позивача та прийняти нову постанову або закрити провадження по справі. Апелянт вказує, що при врегулюванні відносин щодо виплати компенсаційних виплат ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першочергове значення мають норми Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” у порівнянні з нормами Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Крім того, УПСЗН Прилуцької міської ради зазначає, що суд не врахував, що заявник отримав щорічну допомогу на оздоровлення у лютому 2008 року, тобто до моменту прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності деяких законодавчих актів Конституції України.
В судове засідання сторони не з”явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, тому апеляційний суд вважає можливим апеляційний розгляд справи у їх відсутність.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню в частині вимог щодо скасування постанови суду першої інстанції про визнання дій відповідача по здійсненню нарахування позивачу щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік протиправними та зобов’язання нарахування даної допомоги і забезпечення її виплати за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, постанова суду в цій частині - скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні цієї частини вимог позивача, з наступних підстав.
Судом по справі встановлено, що ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, інвалідом 3-ї групи(а.с.5,10).
Відповідно до абз.4 ч.4 ст. 48 Закону України ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), щорічна допомога на оздоровлення нараховується і виплачується за місцем їх проживання органами соціального захисту населення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” в зазначену вище статтю 48 Закону були внесені зміни, згідно з якими щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але які за рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За загальновизнаним принципом права, закріпленим у ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до певної події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали.
Зі змісту ст.19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Отже, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щорічна грошова допомога на оздоровлення нарахована і виплачена позивачу в лютому 2008 року у розмірі, передбаченому Постановою КМУ №562 від 12 липня 2005 року „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Апеляційним судом при цьому враховується, що Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” зміни, внесені до ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Проте, відповідно до резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України, визнані неконституційними положення Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік” втратили чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Оскільки щорічна компенсація на оздоровлення ОСОБА_4 була виплачена у лютому 2008 року (що підтверджується довідкою на а.с.14), тобто до винесення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, то суд першої інстанції неправомірно поширив дію вказаного рішення на правовідносини, що вже відбулися.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального права, що регламентують спірні правовідносини, в зв’язку з чим постанова суду підлягає скасуванню в частині визнання дій відповідача щодо здійснення нарахування ОСОБА_4 щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік протиправними та зобов’язання здійснити нарахування позивачу щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік відповідно до ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та забезпечити виплату за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та про відмову позивачу в цій частині вимог.
В частині вимог позивача про стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров”ю, апеляційним судом ухвалено нове судове рішення.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202 ч.1 п.4, 205, 207 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області – задовольнити.
Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 04 червня 2009 року - скасувати в частині визнання дій управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області щодо здійснення нарахування ОСОБА_4 щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік протиправними та зобов’язання здійснити нарахування ОСОБА_4 щорічної допомоги на оздоровлення на 2008 рік відповідно до ст.48 Закону України „Про статус і і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та забезпечити виплату відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Відмовити ОСОБА_4 в задоволенні цих вимог.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий:Судді: