Справа №_2-1126_
2008р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„_12_” травня 2008 року Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бабенко С.Ш.,
при секретарі Вобліковій І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Свердловську Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на житловий будинок і грошовий вклад в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1. звернувся до суду з зазначеним позовом, в обгрунтування якого зазначає, що його батькиОСОБА_4 та ОСОБА_5 з 1949 року проживали однією сім'єю та передували у зареєстрованому шлюбі, від якого мають трьох дітей: позивача та доньок ОСОБА_3 і ОСОБА_2
Позивач зазначає, що на праві приватної власності батькам належав житловий будинок АДРЕСА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матиОСОБА_5., у зв'язку з чим відкрилась спадщина на належну їй 1/2 частину зазначеного житлового будинку і грошові кошти на рахункуНОМЕР_1, відкритому на її ім'я в філії №5450/01 у Свердловському відділенні Ощадбанку України №5450. Спадкоємцями першої черги за законом на яку були позивач, його сестри ОСОБА_3,ОСОБА_2. та їхній батькоОСОБА_4 Однак, ніхто з них заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини не подавав, хоча фактично позивач, його батько та сестра ОСОБА_3 прийняли спадщину відповідно до вимог ст.549 ЦК України (1963 року), оскільки всі троє залишилися проживати у спадковому будинку і були зареєстрованими в ньому. СестраОСОБА_2. на той час проживала окремо і у будинку зареєстрована не була, тому спадщину, яка відкрилася після смерті матері, не приймала. Свідоцтво про прийняття спадщини після смерті матері нікому не видавалося.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер їх батькоОСОБА_4, у зв'язку з чим відкрилась спадщина на належну йому частку житлового будинку АДРЕСА_1 і грошового вкладу матері. Спадкоємцями першої черги за законом на яку були він та сестри ОСОБА_3 іОСОБА_2. Однак ніхто з них заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини не подавав, хоча фактично позивач прийняв спадщину відповідно до вимог ст.549 ЦК України (1963 року), оскільки залишився проживати у спадковому будинку, зареєстрований та проживає в ньому по теперішній час. Сестри на спадщину не претендували і спору між ними щодо спадкового майна не було.
Також позивач зазначає, що у 1942 році його батько насильно був забраний до фашистської Германії на примусові роботи, тому батьку повинно було виплатити грошову компенсацію у німецьких марках. Всі необхідні документи батько оформив і здав, але отримати компенсацію за життя не встиг і вона виплачувалась йому і відповідачам, як спадкоємцям першої черги за законом.
Також позивач вказує, що 27 лютого 2004 року при отриманні свідоцтва про право на спадщину на ці кошти в 1-й Свердловській нотаріальній конторі, він дав згоду на включення в коло спадкоємців своєї сестри ОСОБА_2. Сестра ОСОБА_3 заяву про прийняття спадщини не подавала, оскільки між ними уклалася домовленість про рівний поділ спадкових грошей, що було зроблено.
На теперішній час позивач вирішив отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на спадковий будинок і грошовий вклад, але нотаріусом йому було відмовлено в цьому, посилаючись на наявність ще одного спадкоємця, сестри ОСОБА_2. У зв'язку з чим йому було запропоновано вирішити цей спір між спадкоємцями у судовому порядку. Сестра ОСОБА_3 не бажає приймати спадщину і відмовляється на його користь. Тому позивач вважає, що за ним повинно бути визнано право власності в порядку спадкування за законом на все спадкове майно.
Позивач просить суд визнати за ним право власності на весь спадковий будинок АДРЕСА_1, і грошовий вклад, який міститься на рахункуНОМЕР_1 в філії №5450/01 у Свердловському відділенні Ощадбанку України №5450, після смерті батьків, ОСОБА_4, який померІНФОРМАЦІЯ_2, таОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
У судовому засіданні позивач обставини поданої заяви та зазначені в ній вимоги підтримав у повному обсязі, наполягає на їх задоволенні.
Відповідачі ОСОБА_3 і ОСОБА_2. проти позову не заперечують, погодилися визнати за позивачем право власності у порядку спадкування за законом на все спадкове майно після смерті їх батьків, яким є будинокАДРЕСА_1 і грошовий вклад на рахункуНОМЕР_1 в філії №5450/01 у Свердловському відділенні Ощадбанку України №5450, про що надали суду відповідні письмові заяви, та просять розглянути справу за їх відсутності. Відповідно до вимог ст.169 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідачів у справі за наявними у справі доказами, оскільки з цього приводу суду надані відповідачами відповідні письмові заяви.
Суд, вислухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та надані докази, вважає позов такими, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що сторони по справі є рідними братом та сестрами своїх батьків ОСОБА_4 таОСОБА_5, які перебували у зареєстрованому 20 жовтня 1949 року шлюбі, та які померлиОСОБА_4 -ІНФОРМАЦІЯ_2 іОСОБА_5. - ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно наданої суду довідки КП «Свердловське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» від 02.02.2008р. та свідоцтва про право особистої власності на домовладіння під час життя за подружжям ОСОБА_1 на праві приватної власності 29.12.1962 року був зареєстрований житловий будинокАДРЕСА_1 (а.с.6), у рівних частках по 1\2 кожного.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1ОСОБА_5. відкрилася спадщина на належну їй 1/2 частину житлового будинкуАДРЕСА_1 і грошові кошти на рахункуНОМЕР_1 в філії №5450/01 у Свердловському відділенні Ощадбанку України №5450 та, відповідно до положень ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за законом на зазначене спадкове майно залишилися: чоловік померлої -ОСОБА_4, син ОСОБА_1. та дочки - ОСОБА_3 і ОСОБА_2., які є сторонами по справі. Незважаючи на те, що спадкоємці своєчасно не звернулися до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, однак, як встановлено судом, фактично прийняли спадщину відповідно до положень ст.549 ЦК України (1963 року), який діяв на час виникнення правовідносин.
Після смертіІНФОРМАЦІЯ_2 батька сторін ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належну йому частку житлового будинкуАДРЕСА_1 і грошового внеску на рахункуНОМЕР_1 в філії №5450/01 у Свердловському відділенні Ощадбанку України №5450 та, відповідно до положень ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за законом на зазначене спадкове майно залишилися діти померлого: син ОСОБА_1 та дочки - ОСОБА_3 і ОСОБА_2., які є сторонами по справі.
Згідно довідки Першої Свердловської нотаріальної контори при отримання позивачем 27.02.2004р. свідоцтва про право на спадщину після смерті батька позивача ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, за згодою позивача, у коло спадкоємців було записано дочку померлого ОСОБА_2., яка є відповідачкою по справі.
Як зазначено у частині п'ятій Прикінцевих та перехідних положень діючого Цивільного Кодексу України, правила книги шостої „Спадкове право” цього Кодексу застосовуються до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності ним Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.2 ст.1275 цього Кодексу якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він має право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.
Як вбачається із пояснень позивача у судовому засіданні та наданих заяв відповідачів у справі, між ними досягнуто домовленості щодо спадкового майна, шляхом відмови відповідачів ОСОБА_3 і ОСОБА_2. на користь позивачаОСОБА_1 від спадщини і визнання за ним права власності на спадщину за законом на все спадкове майно, яким є житловий будинок АДРЕСА_1 і грошові кошти на рахункуНОМЕР_1 в філії №5450/01 у Свердловському відділенні Ощадбанку України №5450.
На підставі ст.ст.1222 та 1268, 1275 ЦК України, керуючись ст.ст.10-15, 212-215, 223, 293 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати право власності у порядку спадкування за законом за ОСОБА_1 на спадкове майно, яким є житловий будинок АДРЕСА_1, позначений в плані земельної ділянки індивідуального житлового будинку під літерою «А-1», загальною площею 61,6 кв.м, житловою площею 31,7 кв.м, належні до нього господарські будівлі і споруди, позначені в плані земельної ділянки індивідуального житлового будинку під літерами: «Б» - літня кухня, «В,Д» - навіс, «Е» - убиральня, «Ж» - душ, №1 - огорожа, І - замощення, і грошові кошти, які зберігаються на рахункуНОМЕР_1 в філії №5450/01 у Свердловському відділенні ВАТ «Державний Ощадний банк України».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
На рішення суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, через суд першої інстанції.
Головуючий