Судове рішення #21825149

 УКРАЇНА

Справа № 22- 5035/12 р.                                   Головуючий в 1 інстанції  - Камбулов Д.Г  

                                                                            Доповідач – Усик Г.І.

У Х В А Л А  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

            13 березня 2012 р. Колегія суддів судової палати у цивільних справ Апеляційного суду м.Києва в складі:

головуючого – Усика Г.І.

суддів – Соколової В.В., Музичко С.Г.

при секретарі – Бігус М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ТОВ «Авто-Лайн» на рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24 січня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Авто-Лайн» про відшкодування шкоди,

в с т а н о в и л а:

          У вересні 2011 р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до ТОВ «Авто-Лайн» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди заподіяної внаслідок злочину, передбаченого ч.1 ст.286 КК України.

          На відшкодування матеріальної шкоди (витрати на придбання ліків, медичних препаратів та апаратів для фіксації кісток) просив стягнути 5076,59 грн., на посилене харчування за період лікування – 1735,24 грн.

           Крім того просив відшкодувати моральну шкоду в розмірі 100 000,00 грн., яку обґрунтовував тривалим лікуванням в стаціонарних умовах з 26.11.2007 р. по 19.04.2008 р. та  подальшим лікуванням амбулаторно до 24.11.2008 р. з встановленням 2-ї групи інвалідності, що призвело до суттєвого порушення його нормального способу життя, вимагало додаткових зусиль по відновленню здоров’я та організації життя, а також завдавало йому значних моральних страждань.

          Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 24.01.2012 р. позов задоволено частково.

          Стягнуто з ТОВ «Авто-Лайн» на користь ОСОБА_1 на відшкодування матеріальної шкоди 6811,83 грн., на відшкодування моральної шкоди – 40 000,00 грн., та стягнуто на користь держави 409,20 грн. судового збору.

          В апеляційній скарзі представник ТОВ «Авто-Лайн» просить змінити рішення суду в частині стягнення з відповідача моральної шкоди, посилаючись на те, що відповідно до ст.22 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів» при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи, в тому числі і моральну шкоду. Крім того вважав, що суд безпідставно поклав відповідальність за заподіяну позивачу моральну шкоду на ТОВ «Авто-Лайн», оскільки винним в дорожньо-транспортній пригоді був визнаний ОСОБА_2, відносно якого кримінальна справа була закрита у зв’язку з його загибеллю.

           В судовому засіданні представник ТОВ «Авто-Лайн» просив задовольнити апеляційну скарги з підстав, які в ній викладені.

           ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належно.

              Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб які приймали участь у справі, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

          Судом першої інстанції встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

          26.11.2007 р. водій ТОВ «Авто-Лайн» ОСОБА_2, керуючи маршрутним автобусом «Богдан – А091», р. н. НОМЕР_1, рухаючись по вул. Богатирській у м. Києві не дотримався вимог п.п. 2.3 б, 12.1, 12.3, 12.4, 13.1 Правил дорожнього руху, що призвело до зіткнення з автомобілем «Volvo FM 12» р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3, внаслідок якого позивач отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості, а саме: відкритий перелом епіметадіафазу великогомілкової кісти, закритий перелом верхівки наколінника зі зміщенням уламків, забійну рану верхньої третини передньої лівої гомілки довжиною до 7 см. З 25.03.2008 р. позивач визнаний інвалідом другої групи довічно, причиною якої є загальне захворювання отримане внаслідок ДТП.

         За ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.286 КК України відносно ОСОБА_2 було порушено кримінальну справу, яку закрито у зв’язку з його загибеллю.

          Покладаючи відповідальність по відшкодуванню моральної шкоди на володільця джерела підвищеної небезпеки (автобуса «Богдан – А091», р. н. НОМЕР_1) - ТОВ «Авто-Лайн», суд першої інстанції правильно керувався положенням ч.2 ст.1167 ЦК України та ст.1172 ЦК України, відповідно до яких моральна шкода відшкодовується незалежно від вини винної особи, яка її завдала , якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я  внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки, та що юридична особа відшкодовує шкоду, завдану її працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків.

          За таких обставин та вимог закону, доводи представника відповідача про помилковість висновків суду щодо стягнення з ТОВ «Авто-Лайн» моральної шкоди, з огляду на відсутність винних дій товариства в заподіянні позивачу моральної шкоди, є безпідставними.

         Посилання апелянта на ст.22 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», згідно якої страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи, в тому числі і моральну шкоду, є правильним.

         Однак на підтвердження того, хто є страховиком цивільно-правової відповідальності власника (володільця) автобуса «Богдан – А091»  р. н. НОМЕР_1, чи на підтвердження укладення договору про обов’язкового особисте страхування від нещасних випадків на транспорті, представник відповідача ніяких доказів не надав, і не ставив питання в суді першої чи апеляційної інстанцій про витребування таких доказів.

          З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому апеляційна скарга представника ТОВ «Авто-Лайн» задоволенню не підлягає.

          Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Лайн» відхилити, а рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24 січня 2012 р.  залишити без  змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів шляхом подання до цього суду касаційної скарги.  

               Головуючий:                                  Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація