Справа №2-113
2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2006 року Фрунзівський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді СМ. Корой
при секретарі О.Ю.Чорнопищук
з участю позивача- ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Фрунзівка Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - виконавчий комітет Фрунзівської селищної ради про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у позовній заяві вказала, що відповідач перебував з її сестрою ОСОБА_3 у шлюбі, який був розірваний 24 травня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану Фрунзівського районного управління юстиції Одеської області, запис акта № 36, і сестрі було присвоєне прізвище ОСОБА_4.
Від цього шлюбу є малолітній син ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - дитина).
Після розірвання шлюбу дитина проживала і виховувалась з матір'ю, а відповідач з дитиною не бачився і його вихованням та утриманням не займався.
Мати дитини - її сестра - померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і з цього часу дитина стала проживати в її сім'ї.
Відповідач за цей час приїздив тільки на похорон своєї колишньої жінки та на поминальний день („проводи") 27 квітня 2006 року і в цей день бачився та спілкувався з дитиною біля двох годин.
Після цього, на протязі майже року відповідач з дитиною не бачився, не писав і не телефонував, станом його здоров'я, справами у школі та самопочуттям не цікавився і не пропонував їй будь-якої допомоги в утриманні та вихованні своєї дитини.
Позивач вважає, що вказані обставини свідчать про наявність підстав для позбавлення відповідача батьківських прав, оскільки він ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
У зв'язку зі смертю матері дитини, сестри позивачки, і ухиленням відповідача, як його батька, від виконання своїх обов'язків по її вихованню, дитина позбавлена батьківського піклування, потребує встановлення опіки та призначення опікуна, у зв'язку з чим позивач просить суд
позбавити ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Фрунзівка Одеської області і зареєстрований за місцем проживання по АДРЕСА_1, батьківських прав щодо сина ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 від матері ОСОБА_3;
встановити опіку над малолітньою дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1;
призначити ОСОБА_1, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт. Фрунзівка Одеської області і зареєстрована за місцем проживання по АДРЕСА_2, опікуном малолітньої дитини ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Фрунзівка Одеської області від батька ОСОБА_2 і матері ОСОБА_3.
У судовому засіданні позивач повністю підтвердила обставини викладені у позовній заяві і підтримала позов.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належно. Причини своєї неявки відповідач не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши позивача, представника служби у справах неповнолітніх Фрунзівської райдержадміністрації, представника опікунської ради при виконкомі Фрунзівської селищної ради, суд вважає, що позов підлягає задоволенню по наступним підставам.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до досліджених судом доказів відповідач по справі ОСОБА_2 є батьком неповнолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, а покійна мати ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є його матір'ю, бувшою дружиною ОСОБА_2 і сестрою позивача (а.с. З, 4, 5, 8, 9).
Неповнолітній ОСОБА_5 перебуває на утриманні сім'ї позивача і проживає в її сім'ї як член родини (а.с. 6) з дня смерті його матері, вже більше року.
Відповідач за вказаний термін з дитиною не бачився, не писав і не телефонував, станом його здоров'я, справами у школі та самопочуттям не цікавився і не пропонував позивачці будь-якої допомоги в утриманні та вихованні свого сина, що підтверджено у судовому засіданні представником служби у справах неповнолітніх Фрунзівської райдержадміністрації та представником опікунської ради Фрунзівської селищної ради.
Поряд з тим, Фрунзівська селищна рада звернулась до суду із поданням №28 від 19.04.2007 року, в якому просить позивача - ОСОБА_1 призначити опікуном неповнолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1(а.с. 18).
Суд вважає, що у сім'ї позивача - ОСОБА_1 є наявні всі необхідні умови для проживання та виховання дитини, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами (а.с. 6-16).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню свого сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який нормально проживає і виховується у родині позивача більше року, як малолітня дитина, позбавлена батьківського піклування, у зв'язку з чим вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 150, ч.ч.3 і 4 ст155, ч.1 п.2 ст. 164, ст. ст. 243, 244 Сімейного Кодексу України:
батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, ЇЇ фізичний ,
духовний та моральний розвиток;
відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним
засадам суспільства;
ухилення батька від виконання батьківських обов'язків є підставою для
покладення на них відповідальності, встановленої законом;
мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони
ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
опіка, піклування встановлюється над дітьми, які залишилися без
батьківського піклування;
опіка встановлюється судом, або органом опіки та піклування над
дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років;
опікуном дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
ст. . ст. 58, 60 ч.3, 63 ЦК України передбачено, що:
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені
батьківського піклування;
Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи
буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування і
призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування;
Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних,
родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між
ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна.
Керуючись СТ. . СТ. 58, 60 ч.3, 63 ЦК України, ст. ст. 150 ч.2, 155 ч.ч.3 і 4, 164 ч.1 п.2. 165, 243, 244 Сімейного Кодексу України, ст. . ст. 10, 11, 79, 81, 88, 212-215, 224-226, 228 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Фрунзівка Одеської області і зареєстрований за місцем проживання по АДРЕСА_1, батьківських прав щодо сина ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 від матері ОСОБА_3;.
Встановити опіку над малолітньою дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Призначити ОСОБА_1, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт. Фрунзівка Одеської області і зареєстрована за місцем проживання по АДРЕСА_2, опікуном малолітньої дитини ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Фрунзівка Одеської області від батька ОСОБА_2 і матері ОСОБА_3.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 8 грн. 50 коп. в дохід державного бюджету та 7 грн. 50 коп. на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в дохід державного бюджету.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Фрунзівський районний суд шляхом подачі у 10-денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.