УКРАЇНА
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
04212, м. Київ, вул. М. Тимошенка, 2є
____________________________________________________________________________
Справа №2-1451/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
29 лютого 2012 року Оболонський районний суд м. Києва, в складі:
Головуючого судді О.В. Диби
Секретарі Євдоченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «УСП –Груп»про визнання договору недійсним та стягнення грошових коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання договору недійсним. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 20.03.2008 р. він уклав договір з відповідачем про надання послуг, спрямованих на придбання товару. Вважає, що внаслідок несправедливості умов вказаного договору порушуються його права як споживача, передбачені Цивільним Кодексом України та Законом України «Про захист прав споживача». Просить визнати недійсним договір №001163/А про надання послуг, спрямованих на придбання транспортного засобу, стягнути з відповідача на свою користь кошти в сумі 22959,88 грн. та понесені судові витрати.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з‘явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
20.03.2008 р. між позивачем та ТОВ «УСП-груп»укладено договір №001163/А, предметом якого є надання послуг спрямованих на придбання транспортного засобу/об‘єкту нерухомості орієнтовна вартість якого 57400,00 грн.
Позивачем на користь відповідача сплачено на виконання договору 22959,88 грн.
Згідно ст. 6 ЦК України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть вступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть вступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо в обов‘язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідно до ст. 627 ЦК України відповідно до ст. 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з положень ст. 1 договору предметом договору є надання учаснику програми послуг спрямованих на придбання транспортного засобу, зазначеного в додатку №1 до договору через «Українську соціальну програму»(далі «УСП»), організовану товариством, базуючись на принципі взаємодопомоги учасників програми. Опис діяльності програми «УСП»відображено в Умовах діяльності «УСП »(додаток № 2 до договору).
Згідно з п. 2.1 ст. 2 договору відповідач зобов‘язується надати позивачу зокрема наступні послуги: організацію і проведення розподільчих актів щодо надання права на отримання обраного товару; організацію і створення умов для придбання товару учасниками програми; здійснення оплати товару, зазначеного в додатку №1 до договору, та забезпечення отримання товару учасником програми згідно з умовами діяльності УСП. Відповідач зобов‘язується суворо дотримуватися умов діяльності «УСП» (п. 2.4. договору).
Відповідно до п. 2.2 ст. 2 договору товариство зобов‘язується надавати вищезазначені послуги учаснику УПС в порядку та строки, передбачені в умовах діяльності «УСП».
Як вбачається з положень ст. 3 договору позивач зобов‘язується сплатити комісійну плату, яка сплачується авансом при підписанні договору. Позивач зобов‘язується щомісячно сплачувати: чисті платежі –це платежі, за рахунок яких відповідач здійснює оплату товару.
Відповідно до п. 5.4 ст. 5 договору при вирішенні суперечок учасник УСП повинен додержуватись норм етики і культури та не вживати заходів, що можуть зашкодити репутації Товариства та Програмі, а в разі вчинення вищезазначених заходів він може бути виключений з числа Учасників УСП, а кошти повертаються Учаснику УСП з вирахуванням понесених Товариством збитків.
Згідно п. 7.2. ст. 7 договору договір може бути розірвано достроково за ініціативою однієї зі сторін, але згідно з умовами, викладеними в умовах діяльності УСП. При достроковому розірванні договору сторони зобов‘язані виконати взаємні розрахунки, відповідно до умов, викладених в умовах діяльності «УСП», зокрема у статті 2 п.2.2 та ст. 9 Додатку №2 до Договору.
Як вбачається з положень п. 2.2 ст. 2 Додатку №2 до договору якщо учасник УСП виявить бажання розірвати договір і відмовитись від участі в програмі «УСП», то такий учасник УСП зобов‘язаний письмово повідомити про відмову від договору шляхом надсилання через відділення поштового зв‘язку заяви до центрального офісу товариства. У заяві має бути чітко зазначено рішення учасника, щодо розірвання підписаного договору, прохання про повернення суми, сплаченої на момент подання заяви, та повідомлення банківських реквізитів, згідно з якими товариство має здійснити повернення сплаених коштів. До зазначеної заяви учасник УСП долучає примірник підписаного договору та додотки до нього. Тільки за таких умов товариство здійснює повернення сплачених учасником УСП коштів. Процедура розірвання договору та повернення грошових коштів буде здійснено згідно ст. 9, п. 9.2 а) та п. 9.4 Додатку №2 додоговору, який є невід‘ємною складовою частиною цього договору. При розірванні договору товариство не відшкодовує учаснику УСП сплачену ним комісійну плату ні за яких умов.
Згідно ст. 5 Додатку №2 до договору по мірі реєстрації усаників УСП товариство організовує щомісячне проведення розподільчих актів. Після сплати першого щомісячного снеску відбувається перший розподільчий акт. Наступні розподільчі акти будуть проводиться щомісячно. Товариство залишає за собою право на проведення розподільчих актів частіше зазначеного строку. Розподільчий акт організовується та проводиться товариством. Учасник УСП, які не виконують своїх зобов‘язань, передбачених даним договором та додатками до нього, не беруть участі в розподільчому акті. В розподільчому аткі також не беруть участі ті учасники УСП, які вже отримали товар на попередніх розподільчих актах. Кількість учасників УСП , яким надається право на отримання товару, відповідає кількості товару, що можуть бути придбані на кошти фонду учасників, сформованого в поточному місяці. Фонд учасників УСП формується за рахунок чистих платежів, сплачених учасниками УСП. До фонду не належать адміністративні витрати, штрафи. Учасники УСП, яким було надано право на отримання товару, повинні з‘явитись за місцем та у терміни, зазначені товариством, для надання необхідних для придбання товару документів протягом строку зазначеного в п. 8.4 Додатку №2 до договору. У разі невиконання цієї вимоги право на отримання товару може бути анульовано, внаслідок чого учасник УСП втрачає сплачену комісійну плату. Учасник УСП, що переміг у розподільчому акті, може відмовитись від свого права на отримання товару тільки в тому разі, якщо є інший учасник, якому може бути надано таке право. Право на отримання товару надаватиметься шляхом підрахунку чистих платежів, з урахуванням графіку платежів. Пріоритетне становище має той учасник УСП, у кого оплачено найбільша кількість чистих платежів, з урахуванням графіка платежів. Товариство залишає за собою право надати позачергове право на отримання товару тому учаснику УСП, який своєчасно сплачував щомісячні читсті внески, виконував все зобов‘язання і підтвердив дійсність своїх намірів. В цьому випадку товариство має право потребувати від учасника УСП додаткових гарантій та скорочення графіка платежів. У разі однакової кількості сплачених чистих платежів декількома учасниками УСП, а фонд учасників УСП є недостатнім для надання таким учасникам права, то перевагу має той учасник, який уклав договір раніше.
Як вбачається з положень п. 8.6 ст. 8 Додатку №2 до договору товариство не відшкодовує учаснику УСП сплачену комісійну плату ні за яких умов.
Відповідно до ст. 9 умов діяльності УСП (додаток №2 до договору) тільки той клієнт УСП, який ще не отримав товар, має право у будь-який момент розірвати договір без пояснення причин. Клієнт УСП зобов‘язаний письмово повідомити про відмову від договору шляхом надсилання через відділення поштового зв‘язку заяви до центрального офісу відповідача. У заяві має бути чітко зазначено рішення клієнта УСП щодо розірвання договору, прохання про повернення суми сплаченої на момент подання заяви. Відповідач здійснює повернення чистих платежів сплачених клієнтів УСП, що розірвав договір за такою процедурою: із загальної суми сплачених чистих платежів утримується штраф у вигляді 3 чистих платежів. При розірванні договору відповідач не відшкодовує клієнту УСП сплачену ним комісійну плату ні за яких умов.
Як вбачається з положень ст. 10 Додатку №2 до договору у випадку, якщо учасник УСП, який не отримав товар, не вніс у зазначений цими умовами терміном хоча б 1 чистий платіж, то такий учасник УСП не допускається до участі в розподільчому акті, доки він не сплдатить прострочений чистий платіж. У випадку, якщо учасник УСП, який не отримав товар, не сплатить 3 (три) вбо більше послідовних або вибіркових чистих платежів, товариство має право розірвати Договір, про що зобов‘язана повідомити учасника УСП письмово. У цьому разі учаснику УСП, що прострочив сплату чистих платежів, повертаються сплачені ним чисті платежі у відповідності до викладеного у ст. 9 п. 9.2 а) Додатку №2 до договору. У випадку, якщо учасник УСП, який отримав товар, не сплатить 2 або більше послідовних або вибіркових чистих платежів, то такий учасник УСП втрачає право виконання своїх платіжних зобов‘язань за договорм шляхом внесення щомісячних чистих платежів згідно з графіком платежів і зобов‘язань за договором шляхом внесення щомісячних чистих платежів згідно з графіком платежів і зобов‘язаний повністю одноразово достроково сплатити всі несплачені чисті платежі, що передбачені договором, протягом 10 днів після отримання ним платіжної вимоги від товариства. Учасник УСП, який отримав товар і який не здійснив своєчасно оплату чистого платежу зобов‘язаний сплатити штраф в розмірі 1 чистого платежу за кожен місяць невиконання своїх зобов‘язань. У випадку, якщо учасник УСП, який отримав товар, не виконує вимог товариства про сплату зазначених у попередньому пункті платежів протягом терміну, зазначеному у п. 10.3 цієї статті, товариство використовуватиме надані цим учасник УСП гарантії, і він зобов‘язаний негайно передати товар товариство. Учасник УСП, який не отримав товар може відновити свою участь в програмі, якщо погасить свою заборгованість за весь термін пропуску участі в програмі.
Відповідно до п. 14.2 ст. 14 Додатку №2 до договору при вирішенні суперечок учасник УСП повинен додержуватись норм етики і культури та не вживати заходів що можуть зашкодити репутації товариства та програмі, а в разі вчинення вищезазначених заходів він може бути виключений з числа учасників УСП, а кошти повертаються учаснику УСП з вирахуванням понесених товариством збитків або згідно ст. 9 п. 9.2 а) та п. 9.4 Додатку №2 до договору на розсуд товариства.
Згідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою —третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Як вбачається з положень ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів»продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.
Враховуючи те, що позивач підписуючи договір підтвердив своє волевиявлення щодо наміру його укладання, підстав для визнання окремих положень договору недійсними і несправедливими та договору вцілому недійсним не вбачається, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Виходячи із викладеного, керуючись ст. ст. 6, 203,215,627 ЦК України, ст.ст. 10, 15, 59-60, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «УСП –Груп»про визнання договору недійсним та стягнення грошових коштів - відмовити;
Судові витрати покласти на позивача;
Заява про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії до Оболонського районного суду м. Києва;
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому чинним законодавством України;
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду м. Києва протягом 10 днів з дня його проголошення через Оболонський районний суд м. Києва. У разі якщо особи, які беруть участь у справі не були присутні під час ухвалення рішення, апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів з моменту його отримання.
Суддя: О.В. Диба
21.03.2012 Справа № 2-1451/12
- Номер: 6/279/105/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1451/12
- Суд: Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Диба О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.09.2021
- Дата етапу: 15.09.2021
- Номер: 2/279/263/13
- Опис: стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1451/12
- Суд: Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Диба О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2012
- Дата етапу: 14.02.2013
- Номер: 6/760/43/14
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1451/12
- Суд: Солом'янський районний суд міста Києва
- Суддя: Диба О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2013
- Дата етапу: 09.01.2014