Судове рішення #21657514

Справа №  2-а-4490/11/0101

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2012 року суддя Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим Цурцев  В.М. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Алушті про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2008 рік.

ВСТАНОВИВ:

03 жовтня 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Алушті про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2008 рік.

Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим що Управління Пенсійного фонду України в Алушті при перерахунку песії не був врахований розмір середньої заробітної плати по народному господарству за рік що передує перерахунку пенсії.

Відповідач проти позову заперечив з тих підстав що позивачу був зроблений перерахунок пенсії відповідно діючого законодавства, із врахуванням середньої заробітної плати, яка використовувалася під час призначення пенсії. Вимоги позивача вважає безпідставними.

За правилом ст. 183-2 КАС України сторони до судового засідання не викликалися, справа розглядається в порядку скороченого провадження.

Судом встановлено і підтверджено письмовими матеріалами справи, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком. З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Алушті із заявою про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку.

З листа Управління Пенсійного фонду України в Алушті направленого позивачу вбачається що відповідач здійснив перерахунок пенсії за віком по стажу, та відмовив у перерахунку виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за відповідний рік.

Перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.

Згідно підпункту  3 пункту  11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Таким чином порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, встановлений постановою Кабінетом Міністрів України № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону від 9 липня 2003 року, а тому не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Враховуючи вищевикладене, керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, загальними засадами пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ даної категорії зазначає, що застосуванню підлягає Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії враховується та величина середньої заробітної плати (доходу), яка використовувалася під час призначення пенсії .

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 14, 19, 55 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України   “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів”, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року (справа № 1-28/2008), ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 87, 94, 159-163, 183-2, 254, 256 КАС України,   

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Алушті  про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2008 рік –відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Алуштинський міський суд АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя Алуштинського

міського суду                                                                                                                          В.М. Цурцев

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація