Справа № 541/1408/12
Провадженя№ 2/541/1888/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2012 м. Маріуполь
Приморський районний суд у складі:
головуючого судді Лузана В.В.,
при секретарі: Демененко М.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про визнання права власності на самочинне збудоване нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2012р. ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом до Маріупольської міськради, у якому просила визнати право власності за нею на самочинне збудоване нерухоме майно, яке розташовано на земельній ділянці АДРЕСА_1. В позові зазначила, що їй на праві власності належить будівля, розташована на вказаній приватизованій земельній ділянці, на якій нею було самочинно, у відсутності належного дозволу та затвердженого проекту для будівництва, збудовано гараж літ. Н-1. Оскільки право власності на знов створене нерухоме майно виникає з моменту реєстрації, а зареєструвати самочинне збудоване майно в БТІ вона не має права без рішення суду, просила визнати за нею право власності на зазначені будівлі, оскільки це не порушує права інших осіб.
У судове засідання позивачка не з*явилась, надавши письмову заяву про розгляд справи без її участі та задоволення позову.
Представник Маріупольської міськради ОСОБА_2 в письмовій заяві проти задоволення позовних вимог не заперечував та просив розглянути справу без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлені вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків…, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду № 91 від 24.06.11р. (надалі –Порядок…), прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, збудованих до 31.12.2009 року, без згоди на виконання будівельних робіт, здійснюється на підставі поданої замовником декларації про відповідність збудованого об’єкта к експлуатації з додатком комплекту документів, за наслідками розгляду якої ДАБІ України у особі її територіального органу, видається відповідне рішення.
Як слід, відсутність документів, що передують проведенню реконструкції (як-то проектна документація, дозвіл на будівництво), а також зведення об’єкту поза строком, який передбачено цим Порядком… обумовлюють неможливість введення в експлуатацію спірного об’єкта відповідно до встановленого Порядку…
За змістом п.9,10,13 Постанови КМУ від 30.09.2009р. № 1104 «Про деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт», Про перелік будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл»із змінами, внесеними у п.9 постановою КМУ від 27.01.2010р. № 160 не вимагається дозвіл на виконання робіт з будівництва приватних житлових будинків садибного типу, дачних і садових будинків, прибудов до них загальною площею до 500 кв.м. включно, господарських будівель і споруд, на встановлення на присадибній земельній ділянці навісів, наметів, кіосків, накриття, літніх душових кабін, теплиць тощо; збільшення житлової чи допоміжної площі житлового будинку, шляхом демонтажу перегородок, комор, печей, камінів, грубок, вітрин, застелення балконів, лоджій.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Так, ч. 5 ст. 376 ЦК України передбачено, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Судом встановлено, що земельна ділянка знаходиться у власності позивачки, якій належить житловий будинок, розташований на ній, та інші будівлі, у тому числі зведені самовільно, що підтверджується документально – державним актом, повідомленням БТІ, матеріалами генерального плана ділянки. За висновком будівельно –технічної експертизи гараж літ. Н-1, розташований на земельній ділянці АДРЕСА_1, відповідають ДБН 360-92* «Містобудівництво. Планування та забудова міських та селищних поселень»та правилам пожежної безпеки України.
Керуючись ст. 15, 60, 196, 213, 214, 215 ЦПК України, ст. 376 ЦК України, суд-,
ВИРІШИВ:
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на самочинно збудоване нерухоме майно: гараж літ. Н-1, розташоване на земельній ділянки АДРЕСА_1.
На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Донецької області в м. Маріуполі протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Лузан В. В.