ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" травня 2008 р. Справа № 13/1930а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби
Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І., в приміщенні господарського суду у відкритому судовому засіданні розглянув адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131
до фізичної особи -приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про стягнення 117,36 грн. економічних санкцій
за участю представників сторін:
від позивача: Лобунець А.В.- за довіреністю
від відповідача: не з'явився
Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду спору. Відповідач не скористався правом на участь представників в засіданні суду.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на виконання п. 20 плану роботи інспекції на І півріччя 2006 року в лютому 2006 року проведена перевірка ФОП ОСОБА_1 з питання дотримання порядку встановлення та застосування цін на окремі види продовольства.
Частина 1 статті 8 Закону України “Про ціни та ціноутворення” від 03.12.1990 року визначає, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення :
- державних фіксованих цін (тарифів);
- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних
фіксованих цін і тарифів;
Стаття 4 Закону України “Про ціни та ціноутворення” від 03.12.1990 року № 507-XI визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення :
- забезпечує здійснення в республіці державної політики цін;
- визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і -тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління;
- визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до ст. 13 Закону України " Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" затверджено повноваження центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торговельних надбавок, нормативів рентабельності.
Розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 03.11.2005 року № 489 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»встановлений граничний рівень торговельної надбавки на продовольчі товари.
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в порушення вимог вищевказаного розпорядження голови Черкаської облдержадміністрації застосовано торгівельні надбавки розмірі від 25% до 35% замість встановленого 22% граничного рівня з врахуванням транспортних витрат.
В результаті чого відповідачем унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін на продовольчі товари необґрунтовано одержана виручка за період з 20.02.2006 року по 22.02.2006 року склала 39,12 грн.
Факт порушення зафіксовано в акті Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 23.02.2006 року № 000092.
Основним завданням Державної інспекції з контролю за цінами у відповідності до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог що до формування; встановлення та застосування цін і тарифів.
Тому збільшення розмірів граничного рівня торговельних надбавок, встановлених зазначеним розпорядженням, відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" є порушенням державної дисципліни цін.
У відповідності до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001 року № 1047/6238), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті, зокрема:
- застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад встановлений граничний розмір.
За матеріалами перевірки, керуючись пунктами 1.3, 1.4, 2.1 вказаної Інструкції позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 23.03.2006 року № 27 на загальну суму 117,36 грн., в т.ч. штраф 78,24 грн. та разом з листом-вимогою що до усунення виявлених порушень від 23.03.2006 року № 205 надіслано відповідачу. Претензія від 23.03.2006 року № 205 залишена без відповіді.
Станом на 04.04.2008 року рішення позивача відповідачем не виконано і у встановленому законом порядку не оскаржено, а тому підлягає виконанню.
Позивач належними доказами довів порушення відповідачем порядку встановлення та застосування цін на окремі види продовольства.
Відповідач позовні вимоги не заперечив, відзив на позов не надав. Доказів оскарження рішення про застосування штрафних санкцій від 23.03.2006 року № 27 відповідач не надав. Доказів перерахування санкцій до бюджету відповідач суду та позивачу не надав.
Оцінюючи зібрані документи та докази, пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку, що вимоги підлягають до повного задоволення:
- Сторони перебувають в абсолютних відносинах -на підставі закону,
оскільки відносини мають врегульовуватись нормами Бюджетного кодексу України та постановами КМУ;
- Інспекція по цінах обґрунтовано та підставно звернулося до суду за
захистом свого права;
- позивач є уповноваженим державою органом адміністрування на ринку цін та ціноутворення;
- відповідачем не виконано рішення інспекції, яке набрало законної
сили;
- відсутність коштів у відповідача не є підставою невиконання рішення інспекції та рішення суду, ухваленого від імені держави.
Позовні вимоги належить задовольнити.
З відповідача підлягає також стягненню судовий збір в сумі 1 грн. 17 коп. на підставі ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 163 КАС України, господарський суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача -фізичної особи -ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1
у дохід державного бюджету через Смілянську ОДПІ, код 21081100, р/р 31117106700009 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, КОД 22809156
117 грн. 36 коп. економічних санкцій.
Стягнути з відповідача -фізичної особи -ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1
в доход державного бюджету через Смілянську ОДПІ на користь УДК України в Черкаській області, МФО 854018 код 22809222, рахунок №31117095700002
1 грн. 17 коп. судового збору.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба