Справа № 2а/2570/455/2012
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 лютого 2012 р. Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Галенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Менського районного відділу Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області, Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Менського районного відділу Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо не облікування відпрацьованого позивачем часу під час зміни караулів та час від прибуття особового складу до початку зміни та зобов’язати облікувати в табелях обліку робочого часу особового складу та працівників СДПЧ-32 Менського районного відділу УМНС України в Чернігівській області за грудень 2011 року та січень 2012 року час роботи при зміні караулів та час від прибуття особового складу до початку зміни.
Протокольною ухвалою суду від 28.02.2012 року в якості другого відповідача залучено Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 01.08.2011 року і по теперішній час він проходить державну службу цивільного захисту на посаді начальника караулу СДПЧ-32 Менського районного відділу управління МНС України в Чернігівській області. Режим роботи для займаної посади визначений позмінним чергуванням, проте позивачу не враховували в табелях обліку робочого часу відпрацьований час під час зміни караулів за грудень 2011 року та січень 2012 року, а саме: 15 хвилин до початку зміни чергування та 30 хвилин наступної доби під час зміни караулів. Позивач стверджує, що він працював понад встановлений законодавством України робочий час і тому зазначений час повинен бути облікований в табелях обліку робочого часу відповідачем.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав повністю та просив відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що час 15 хвилин до зміни чергування та наступної доби після зміни чергування до 8 години 30 хвилин є необхідним для дотримання своєчасності зміни караулів, протягом вказаного часу не передбачено виконання службових обов’язків, тому відсутні підстави для обліку такого робочого часу.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 11.07.2011 року призначений на посаду начальника караулу СДПЧ-32 Менського районного відділу управління МНС України в Чернігівській області, що підтверджується копією наказу від 06.07.2011 року № 283 о/с (а.с. 26-28).
Відповідно до нарядів на службу (а.с. 50-63) позивач здійснював добове чергування з 8 години ранку до 8 години ранку наступної доби через кожні три доби відпочинку протягом грудня 2011 року та січня 2012 року.
Згідно наказу Державного комітету статистики України від 05.12.2008 року № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» облік використання робочого часу працівниками фіксується підприємствами, установами, організаціями в табелях обліку робочого часу, який відображає дані про відпрацьований час, явку та причини неявки на роботу, про роботу в нічний час чи надурочний час тощо.
Облік відпрацьованого позивачем робочого часу за грудень 2011 року та січень 2012 року відображено в табелях обліку робочого часу, які містяться в матеріалах справи (а.с. 48, 49).
Проте, позивач вважає, що відповідачем не включено до табелів обліку робочого часу час його прибуття за 15 хвилин до початку зміни та час протягом якого відбувається зміна караулів, в зв’язку з чим суд звертає увагу на наступне.
Наказом Міністра надзвичайних ситуацій України від 31.10.2008 року № 794 затверджений Тимчасовий порядок організації внутрішньої, гарнізонної та караульної служб МНС України (далі – Тимчасовий порядок).
Так, відповідно до пункту 176 Тимчасового порядку зміна караулів полягає в перевірці готовності особового складу караулів до несення служби. Зміна караулів не повинна тривати більше ніж 30 хвилин за умови відсутності недоліків. Особовий склад караулу, що заступає, прибуває до місця розташування підрозділу не пізніше ніж за 15 хвилин до початку зміни.
Згідно пунктів 177 та 178 Тимчасового порядку перед заступанням на чергування начальник караулу отримує від начальника підрозділу або особи, яка його заміняє, перелік додаткових заходів щодо посилення служби, а від начальника караулів, що змінюється, - відомості про зміни в стані водопостачання, проїздів, засобів зв’язку тощо, після чого складає наряд на службу й уточнює виконавців за переліком додаткових заходів.
Особовий склад караулів, який заступає змінюється, вдягає спеціальний одяг і спорядження, а потім начальники караулів вишиковують свої караули в приміщеннях (місцях), визначених начальником пожежно-рятувального підрозділу.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що час, а саме: 15 хвилин до початку зміни та 30 хвилин наступної доби протягом яких відбувається зміна караулів пожежно-рятувальних підрозділів є підготовчим часом і часом обслуговування робочого місця встановлений з метою вчасного заступання та готовності особового складу караулів до несення служби. Тому зазначений час не входить до складу робочого часу, оскільки є необхідним для підготовки початку несення служби, і не повинен фіксуватися, як тривалість робочого часу та заноситися до табелів обліку робочого часу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволені адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 – 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Менського районного відділу Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області, Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною – відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Непочатих В.О.