Справа № 11-199/2008 р. Головуючий 1 інстанції: Гордієць Л.В.
Категорія - постанова Доповідач: Борисенко І.П.
О К Р Е М А У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2008 року колегія суддів судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Чернігівської області у складі:
головуючого судді Навозенко Л.С.
суддів Борисенка І.П., Гром Л.М.
з участю прокурора Лисуна С.І.
засудженого ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові кримінальну справу за апеляцією засудженого ОСОБА_1 на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 27 листопада 2007 року, -
в с т а н о в и л а:
Цією постановою задоволено подання кримінально-виконавчої інспекції Ніжинського району та скасовано звільнення від відбування покарання з випробуванням відносно ОСОБА_1та направлено його для відбування призначеного покарання за вироком Ленінського районного суду м. Кіровограда від 30 січня 2006 року.
Вироком Ленінського районного суду від 30 січня 2006 року ОСОБА_1 був засуджений за ч. 3 ст. 191, 75 КК України до 5 років позбавлення волі із звільненням від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки, та відповідно до ст. 76 КК України покладені обов'язки не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи; повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи та навчання; періодично з'являтись на реєстрацію в органи кримінально-виконавчої системи .
15.03.2006 року ОСОБА_1 був поставлений на облік в КВІ м. Чернігова та ознайомлений з порядком та умовами відбування покарання.
16 серпня 2007 року начальником Ніжинського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції було внесено подання до Ніжинського міськрайонного суду про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що останній в період часу з 07.08.2006 року по 07.08.2007 року п'ять разів без поважних причин не з'являвся на реєстрацію до Ніжинської КВІ та не повідомив органи КВІ про зміну місця проживання, за що йому було винесено письмове попередження.
03 вересня 2007 року постановою Ніжинського міськрайонного суду в задоволенні подання було відмовлено.
Того ж дня, засудженого ОСОБА_1 було зобов'язано з'являтися на реєстрацію до кримінально-виконавчої інспекції Ніжинського району і призначено йому днем явки перший та третій понеділок кожного місяця про, що було оголошено останньому.
Незважаючи на це, ОСОБА_1 17.09.2007 та 01.10.2007 року знову без поважних причин не з'явився на реєстрацію до Ніжинської КВІ про що йому було винесено письмове попередження.
Не погоджуючись з постановою суду, засуджений ОСОБА_1 подав апеляцію, в якій просив відновити термін для оскарження рішення Ніжинського міжрайонного суду, а постанову скасувати та відмовити в задоволенні подання Ніжинської КВІ. Вказував, що він не з'являвся в органи кримінально-виконавчої інспекції на реєстрацію у зв'язку з тим, що він в ці дні був у відрядженні, тобто працював.
Ухвалою апеляційного суду апеляція засудженого ОСОБА_1 була задоволена, а постанова суду скасована та закрито провадження у зв'язку з невідповідністю висновків суду, викладених у постанові фактичним обставинам справи.
Відповідно до вимог кримінального законодавства України для направлення засудженого для відбування призначеного покарання під час іспитового строку згідно з ч. 2 ст. 78 КК України достатньо невиконання покладених на нього обов'язків, визначених у ст. 76 зазначеного закону.
Якщо засуджений ухиляється від виконання покладених на нього судом обов'язків чи притягувався до адміністративної відповідальності, то такому засудженому спочатку виноситься письмове попередження про можливість відміни покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного судом покарання.
Якщо засуджений не виконує покладених на нього судом обов'язків після письмового попередження або три і більше разів притягувався до адміністративної відповідальності, що свідчить про небажання стати на шлях виправлення, а також коли засуджений не з'являється до інспекції без поважних причин ( що повинно бути підтверджено зібраними матеріалами) або зник з метою ухилення від контролю за його поведінкою з постійного місця проживання, то інспекція направляє до суду подання про відміну покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
Згідно вимог ст. 166 КВК України у разі ухилення засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням, від виконання обов'язків, які покладені на нього судом, або порушення громадського порядку, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності, кримінально-виконавча інспекція застосовує до нього застереження у виді письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання.
Поважними причинами неявки засудженого до кримінально-виконавчої інспекції в призначений строк визнаються: несвоєчасне одержання виклику, хвороба та інші обставини, що фактично позбавляють його можливості своєчасно прибути за викликом і які документально підтверджені.
Відповідно до роз'яснень „Інструкції про порядок виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, та здійснення контролю щодо осіб, засуджених до таких покарань” затвердженої наказом Державного Департаменту України з питань виконання покарань, Міністерства внутрішніх справ України від 19 грудня 2003 року № 270/1560 після отримання копії вироку суду засуджена особа відразу викликається до інспекції для проведення з нею співбесіди, рід час якої їй роз'яснюються порядок та умови відбування покарання, правові наслідки за невиконання покладених на неї судом обов'язків, за порушення громадського порядку.
Якщо засуджена особа не виконує покладених на неї судом обов'язків після застереження у виді письмового попередження, а також коли засуджена особа не з'являється до інспекції два і більше разів без поважних причин ( що повинно бути підтверджено матеріалами), то інспекція вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженої особи для відбування призначеного судом покарання.
Невиконанням обов'язків вважається, коли засуджена особа не виконала хоча б одного з обов'язків, які було покладено на неї судом (наприклад, не з'являється до інспекції два і більше разів підряд без поважних причин).
Засуджена особа, на яку покладено обов'язок повідомляти інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання, повинна це зробити до їх зміни або протягом трьох днів після зміни у письмовій формі.
Дані вимоги законів не були виконані інспектором Сонець О.І. та начальником Ніжинського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої служби Пармінським В.В.
Як вбачається з матеріалів, під час встановлення днів явки на реєстрацію, 03 вересня 2007 року, засуджений ОСОБА_1 подав до інспекції заяву про зміну місця свого проживання та просив передати його особову справу до м. Чернігова. Однак дана заява по суті інспектором інспекції по суті не розглянута (а.с. 63).
Засуджений ОСОБА_2 викликався до інспекції листом на 17 вересня 2007 року (а.с.66) і згідно копії цього листа, даний виклик засудженому був направлений лише 25 вересня 2007 року, тобто фактично засуджений отримавши даний виклик не міг своєчасно з'явитись до інспекції. Виклик на 01.10.2007 року в матеріалах справи взагалі відсутній.
Всупереч вимогам КВК України, попередження засудженому ОСОБА_1. про наслідки невиконання покладених на нього судом обов'язків було оголошено останньому лише 03 жовтня 2007 року (а.с.69).
Працівниками інспекції не були з'ясовані причини неявки засудженого до інспекції.
Окрім того, інспектор Сонець виніс постанову про встановлення днів явки на реєстрацію 03 вересня 2007 року, тобто в день розгляду судом першої інстанції подання, в задоволенні якого було відмовлено, тобто в межах строку на апеляційне оскарження постанови суду.
Вказані недоліки свідчать про елементарне незнання вимог законодавства, якими керуються працівники кримінально-виконавчої інспекції при виконанні ними своїх службових обов'язків та про формальний підхід до виконання своїх обов'язків та відсутність прокурорського нагляду за виконанням кримінальних покарань.
Керуючись ст.ст. 232, 380 КПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Довести до відома прокурора Чернігівської області про виявлені недоліки в справі з метою вжиття заходів щодо поліпшення роботи та неподущення в подальшому вказаних грубих порушень законодавства у роботі зі сторони працівників Ніжинської кримінально-виконавчої інспекції та поліпшення прокурорського нагляду за виконанням кримінальних покарань..
Не пізніш як у місячний термін по окремій ухвалі вжити необхідних заходів і про результати повідомити апеляційний суд Чернігівської області.
с у д д і :
Борисенко І.П. Навозенко Л.С. Гром Л.М.