Судове рішення #21436143

                             

Справа № 2-7224/11

провадження № 22-ц/0390/311/12 Головуючий у 1 інстанції:Пушкарчук В.П.

Категорія: 37 Доповідач: Свистун О. В.


АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВОЛИНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


08.02.2012  року          місто Луцьк  


Колегія суддів судової палати з  розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області:

головуючого - судді   Свистун О В,

суддів -  Овсієнка А.А., Осіпука В.В.,

          при секретарі – Галицькій І.П.,

          з участю:           представника позивача – ОСОБА_1,

          відповідача – ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5, ОСОБА_2 про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,  

за апеляційною скаргою представника відповідача ОСОБА_5 – ОСОБА_3 на рішення Луцького міськрайонного суду від 20 грудня 2011 року, -

                                           В С Т А Н О В И Л А:

В жовтні 2011 року ОСОБА_4 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_5, ОСОБА_2 про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Після смерті її батька ОСОБА_6 відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме, на квартиру АДРЕСА_1, в. м. Луцьку. Заповіт ОСОБА_6 не складався. Після смерті спадкодавця заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк подали відповідачі ОСОБА_5 та ОСОБА_2, які є спадкоємцями першої черги. Вважає, що вона як спадкоємець першої черги після смерті батька має право на частку у спадщині. Строк прийняття спадщини пропустила з поважних причин, оскільки на час відкриття спадщини після смерті батька проживала в м. Керч АРК та протягом тривалого часу перебувала на стаціонарному лікуванні і є інвалідом ІІ групи.

Рішенням Луцького міськрайонного суду від 20 грудня 2011 року позов задоволено.

Постановлено визначити ОСОБА_4 додатковий строк терміном 1 (один) місяць з дня набрання законної сили даним рішенням для подання нею заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її батька ОСОБА_6.

В апеляційній скарзі представник відповідача ОСОБА_5 - ОСОБА_3 покликаючись на неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 – ОСОБА_3 апеляційну скаргу підтримав з підстав у ній зазначених.

Відповідач ОСОБА_2, представник позивача – ОСОБА_1 апеляційну скаргу заперечили, оскільки вважають, що рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи. Причини неявки суд не повідомила.

Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції – до скасування з ухваленням нового рішення з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_4, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено строк прийняття спадщини після смерті батька з поважних причин, оскільки вона не могла вчасно звернутися у шестимісячний термін в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, так як на протязі останніх чотирьох років постійно проживає в м. Керч АРК, а не в м. Луцьку де відкрилася спадщина. За станом здоров’я, оскільки є інвалідом ІІ групи, часто хворіє і перебуває на стаціонарному лікуванні, тому не мала можливості приїхати в м. Луцьк.

З такими висновками суду погодитися не можна, оскільки вони зроблені з порушенням норм матеріального і процесуального права та без належного з’ясування дійсних обставин справи.

Так, згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

За змістом ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, підставою для визначення спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, додаткового строку, є визнання причин пропуску строку поважними.

Судом першої інстанції встановлено, що батько позивача помер НОМЕР_1 (а.с. 5). Після смерті останнього відкрилася спадщина на належне йому спадкове майно, яке із пояснень сторін складається з квартири АДРЕСА_1. Позивач є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_6, що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження та укладення шлюбу (а.с. 6, 7, 8). З заявою про прийняття спадщини в нотаріальну контору звернулися ОСОБА_5 та ОСОБА_2.

З матеріалів справи вбачається, що на час смерті спадкодавця разом з ним проживала та була зареєстрована відповідач ОСОБА_5, яка і на даний час проживає у спадковій квартир. Позивач ОСОБА_4 на день смерті батька проживала в м. Керч АРК де і на даний час проживає. З доданих позивачем доказів вбачається, що вона лікується в м. Луцьку а не по місцю свого проживання. Їй встановлено другу групу інвалідності загального захворювання та вказано, що їй протипоказана важка праця зв’язана з тривалим ходінням та стоянням. (а.с.9). З виписки Волинської обласної клінічної лікарні відділення судинної хірургії вбачається, що ОСОБА_4 поступила на лікування 18 жовтня 2010 року та перебувала на лікуванні до 29 жовтня 2010 року (а.с. 13).

Будь-яких доказів про перебування на лікуванні після НОМЕР_1, з часу відкриття  спадщини та у встановлений шестимісячний термін, та не можливості звернутися до нотаріуса і подати заяву про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ні позивач ОСОБА_4, ні її представник суду не надали.

За таких обставин справи та відповідно до вказаних норм матеріального права колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька, оскільки позивачу було відомо про смерть батька та відповідно про відкриття спадщини після його смерті. На час відкриття спадщини позивач не проживала разом із спадкодавцем і не вчинила необхідних та передбачених главою 87 ЦК України дій для здійснення і реалізації свого права на спадкування, а саме – подання заяви про прийняття спадщини протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини.

Будь-яких інших належних та допустимих доказів, як встановлено ст. 60 ЦПК України, на підтвердження своїх доводів поважності причин пропуску строку прийняття спадщини, пов’язаних з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій із прийняття спадщини, чи інших обставин, які перешкоджали зверненню до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, позивачем не надано.

З огляду на вказане, рішення суду першої інстанції не можна визнати законним та обґрунтованим, а тому колегія суддів приходить до висновку, що у зв’язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального права, рішення в даній справі на підставі ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319, 218, 60 ЦПК України, на підставі ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, колегія суддів, -

                                               В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу представника відповідача ОСОБА_5 – ОСОБА_3 задоволити.

Рішення Луцького міськрайонного суду від 20 грудня 2011 року скасувати та ухвалити нове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_5, ОСОБА_2 про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили. ,

.

Головуючий:                                  

Судді:                       


  • Номер: 6/759/20/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-7224/11
  • Суд: Святошинський районний суд міста Києва
  • Суддя: Свистун О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.11.2015
  • Дата етапу: 20.04.2016
  • Номер: 2/1622/21284/11
  • Опис: про стягнення заборгованості за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-7224/11
  • Суд: Октябрський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Свистун О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.10.2011
  • Дата етапу: 21.12.2011
  • Номер: 2-зз/554/43/24
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
  • Номер справи: 2-7224/11
  • Суд: Октябрський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Свистун О.В.
  • Результати справи: скасування заходів забезпечення позову, доказів
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.05.2024
  • Дата етапу: 30.12.2024
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація