копія
Справа№10-41, 2012 року Головуючий в 1-й інстанції Трембач О.Л. Категорія ст.1652 КПК України Доповідач Ващенко С.Є.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2012 року Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Хмельницької області у складі:
головуючого - судді Ващенка С.Є.,
суддів Бережного С.Д., Суслова М.І.,
з участю прокурора Павлика О.С.,
підозрюваного ОСОБА_1,
захисника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за апеляцією захисника підозрюваного ОСОБА_1 –адвоката ОСОБА_2 на постанову Хмельницького міськрайонного суду від 20 лютого 2012 року,
в с т а н о в и л а:
Цією постановою задоволено погоджене з заступником прокурора Хмельницької області подання старшого слідчого в ОВС СВ УСБ України в Хмельницькій області про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця і жителя м. Хмельницького, зареєстрованого АДРЕСА_1 а проживає по АДРЕСА_2, з середньою освітою, неодруженого, працівника будівельної фірми «Нафтобудсервіс»,
обрано щодо нього запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні злочинів за наступних обставин.
Влітку 2011 року мешканці міста Хмельницького ОСОБА_3 та ОСОБА_4, з метою незаконного придбання, зберігання, перевезення та переміщення в Україну для подальшого збуту наркотичних засобів та психотропних речовин у великих розмірах, вступили у попередню змову з місцевим жителем ОСОБА_5, який тимчасово проживав у АДРЕСА_3 навчаючись там в одному з навчальних закладів.
Діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 та ОСОБА_3, для досягнення злочинної мети, впродовж вересня-грудня 2011 року ОСОБА_5 відшукав на території Республіки Польща невстановлених громадян цієї держави, з якими заздалегідь домовився про придбання у них великих партій амфетаміну для подальшого прихованого перевезення та переміщення в Україну з метою незаконного збуту, про що повідомив своїх співучасників.
Для здійснення та забезпечення незаконного перевезення та переміщення психотропної речовини через митний кордон України на її територію ОСОБА_4 та ОСОБА_3 з відома ОСОБА_5 залучили до спільної злочинної діяльності жителя м. Хмельницького ОСОБА_1 В першій половинні грудня 2011 року ОСОБА_1, виконуючи спільний умисел, прибув до Республіки Польща в якості кур’єра.
В продовження спільного злочинного умислу ОСОБА_4 та ОСОБА_3 банківським переказом переказали ОСОБА_5 800 американських доларів, за які він в грудні 2011 року у невстановлених слідством осіб незаконно придбав чотири пакети білої порошкоподібної речовини загальною вагою 114,2692 г, яка містить 7,4363 г амфетаміну.
Маючи за мету незаконно переправити амфетамін через митний кордон України, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 та ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 помістили його у дві банки з - під солодощів по два пакети в кожну, змішавши їх з іншими продуктами харчування, спеціально для цього придбаними. Маскуючи спільні злочинні дії, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 18 грудня 2011 року поодинці прибули на автовокзал міста Кракова, звідки до міста Львова мав відправлятись рейсовий автобус «Сканія», д.н.з НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_7
На виконання попередньої змови з ОСОБА_4 та ОСОБА_3 ОСОБА_5 передав водію автобуса пакет з прихованою в ньому психотропною речовиною під виглядом продуктів харчування, який той мав передати на вокзалі міста Львова чоловікові на ім’я «ОСОБА_8
В свою чергу, ОСОБА_1, діючи за попередньою змовою з вищевказаними особами, слідуючи у вказаному автобусі в якості пасажира мав спостерігати за вказаним пакетом із вмістом в ньому психотропної речовини, забезпечуючи таким чином її приховане зберігання, перевезення та переміщення через митний кордон України до кінцевого пункту призначення.
18 грудня 2011 року вказана психотропна речовина, придбана за вищевказаних обставин ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 в пункті пропуску «Краковець»Львівської митниці була незаконно переміщена через митний кордон України під виглядом продуктів харчування, тобто з приховуванням від митного контролю.
Цього ж дня, вказана порошкоподібна речовина була вилучена співробітниками Управління СБ України у Хмельницькій області з салону автобуса, який прибув на центральний вокзал міста Львова.
17 лютого 2012 року щодо ОСОБА_1 порушено кримінальну справу за ч.2 ст.305 та ч.2 ст.307 КК України.
18 лютого о 20 год. 15 хв. в порядку ст.115 КПК України його затримано.
20 лютого 2012 року старший слідчий в ОВС СВ УСБ України в Хмельницькій області звернувся до Хмельницького міськрайонного суду з поданням про обрання щодо підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. В обґрунтування подання слідчий посилався на те, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, перебуваючи на волі може ухилитися від слідства, перешкоджати встановленню істини у кримінальній справі та продовжувати злочинну діяльність, а також на необхідність забезпечення виконання процесуальних рішень.
Задовольняючи подання слідчого суд виходив з того, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, може ухилитись від слідства та суду, перешкодити встановленню істини в кримінальній справі.
В апеляції захисник підозрюваного просить постанову скасувати і обрати щодо ОСОБА_1 запобіжний захід - підписку про невиїзд. При цьому зазначає, що будь-яких об’єктивних доказів і підстав, того що ОСОБА_1 перебуваючи на волі, може перешкоджати у встановленні істини по справі та ухилитися від слідства та суду ні слідчим, ні судом не надано. На його думку, судом в повній мірі не було враховано, що підозрюваний молодого віку, вперше притягується до кримінальної відповідальності, стан його здоров’я, зокрема, наявність у нього сердечно-судинного захворювання, визнання вини та щире каяття у вчиненому, що він має постійне місце проживання, характеризується позитивно. Вказує на те, що порушення кримінальної справи і затримання підозрюваного відбулось 18 лютого 2012 року, тобто через 2 місяці після виявлення психотропної речовини, але він за цей час встановленню істини не перешкоджав, від слідства не ухилявся.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_1 та його захисника, які підтримали апеляцію з посиланням на зазначені в ній доводи, думку прокурора про законність та обґрунтованість постанови суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляції, колегія суддів вважає, що вона задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.148 КПК України запобіжні заходи застосовуються до підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого з метою запобігти спробам ухилитися від дізнання, слідства або суду, перешкодити встановленню істини у кримінальній справі або продовжити злочинну діяльність, а також для забезпечення виконання процесуальних рішень.
А за змістом частини другої цієї статті запобіжні заходи застосовуються лише за наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений, підсудний, засуджений буде намагатися ухилитися від слідства і суду або від виконання процесуальних рішень, перешкоджати встановленню істини у справі або продовжувати злочинну діяльність.
При цьому відповідно до ст.150 КПК України при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу, крім обставин, зазначених у ст.148 цього Кодексу враховуються тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється, обвинувачується особа, її вік, стан здоров'я, сімейний і матеріальний стан, вид діяльності, місце проживання та інші обставини, що її характеризують.
Як убачається з матеріалів справи ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, пов’язаних з контрабандою психотропних речовин з метою їх збуту на території України, за попередньою змовою групою осіб, що проживають в різних країнах, та з вживанням заходів конспірації.
Наведені обставини, зокрема й спосіб вчинення злочинів, у причетності до яких ОСОБА_1 підозрюється, спростовують зазначені в апеляції доводи захисника і приводять до обґрунтованого переконання, що більш м’які запобіжні заходи, навіть за наявності позитивних даних про особу підозрюваного та вказаної хвороби, можуть не забезпечити належної його поведінки. До того ж будь-які відомості про неможливість перебування ОСОБА_1 під вартою у справі відсутні.
За таких обставин колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими і підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції не убачає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.365, 366, 382 КПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Постанову Хмельницького міськрайонного суду від 20 лютого 2012 року про обрання щодо ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді взяття під варту залишити без зміни, а апеляцію захисника –без задоволення.
Судді /підписи/
Згідно з оригіналом:
Суддя апеляційного суду
Хмельницької області С.Є.Ващенко